İstanbul’un Göz Bebeği: Galata Kulesi


İstanbul dendiğinde aklına ilk gelen tarihi yapılardan birisi olan Galata Kulesi, dünyanın en eski kuleleri arasında sayılıyor. Galata Kulesi, ilk olarak Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiş. 528 yılında tamamlandığında ahşap yapıdan fener kulesi olarak kullanılmış fakat bölgede meydana gelen yangın felaketi yapıyı tamamen kullanılamaz hale getirmiş. Yüzlerce yıldır İstanbul’u gözleyen bu tarihi yapı türlü hikayeleri vardır. 69,90 metre yüksekliği, duvarlarının kalınlığı 3,75 metre, iç çapı  8,95, dış çapı ise 16,45 metredir. Ağırlığı yaklaşık 10 bin ton olduğu düşünülüyor.

Bizanslılar’ın Megalos Pyrgos (Büyük Burç), Cenevizliler’in Christtea Turris (İsa Kulesi) ad verdikleri kulenin Yunanca’da “süt” anlamına gelen “gala” kelimesinden türetildiğine deniliyor. Tıpkı Yerebatan Sarnıcı ve Kız Kulesi gibi Galata için de İstanbul halkı efsaneler türetmiş. Efsanelerinin ilki, evlilik üzerineydi. Eskiden halk arasında kuleye ilk kez çıktığınızda yanınızdaki sevdiğiniz kişiyse o kişi ile mutlaka evleneceğinize inanılıyormuş. Bir başka efsanede Galata ile Kız Kulesi arasındaki aşk hikâyesi anlatılıyor. Efsaneye göre denizin ortasında yalnızlıktan sıkılan o güzel Kız Kulesi, kente baktığında yakışıklı Galata’yı fark eder ve ona tutulur. O andan sonra iki kulenin giderek büyüyen aşkının elçiliğini yapmayı Hezarfen Ahmet Çelebi’ye düşer. Atlayacağı gün geldiği zaman üzerine çıkan Hezarfen Ahmet Çelebi’ye Galata, uzaktaki aşkının adını fısıldar ve atladıktan sonra ona doğru uçup, yazdığı şiirleri aktarmasını ister.

Galata kulesi 1453’te Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra farklı amaçlarla hizmet vermeye başlamış. 16. yüzyılda tersane esirlerinin barınağıyken 18. yüzyılda gece yarısını haber vermesi için Mehteran Ocağı’na revize edilmiş. 1874 yılından itibaren kentte çıkan yangınları haber vermek için kullanılmaya başlanmış. Yapıya verilen bu önemin kaynağını, konumu nedeniyle kentin tamamını gözlemleme şansı tanımasının büyük bir rolü var. Turizme 1967 yılında açılmış. Yerli ve yabancı gezginlerin uğrak noktası olan kulenin çevresinde bu tarihten itibaren çok sayıda alışveriş ve yeme-içme mekanı açıldı. İstanbul kent manzarasını izlemek veya tarih bilgilerinizi artırmak dışında yapıyı sevdiklerinizle keyifli bir akşam yemeği tüketmek için de ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul’un Göz Bebeği: Galata Kulesi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format