Issız Fener Stannard Rock


Gecenin ortasında durmadan hareket eden ışıkları ile denizlere gözcülük eden bir fenerden bahsedeceğiz: Stannard Rock. Dünya’nın en büyük tatlı su gölü olan Superior Gölü’nün en tehlikeli resiflerinden birinde bulunan bu bağımsız deniz feneri, “Kuzey Amerika’daki En Yalnız Yer” ünvanıyla biliniyor. Deniz fenerinin karayla hiçbir bağlantısı yok ve fenere en yakın kara parçası 40 km uzaklıkta bulunan Manitou Adası.

 1835’te Superior gölündeki bu tehlikeli bölge Kaptan Charles C. Stannard tarafından keşfedildi ve ciddi bir risk olarak görüldü. Bölgenin hırçın fırtınaları, dağınık kayalıkları ve buzul zemini buraya bir yapı inşa etmeyi çok zorlaştırıyordu. Sonunda 1868 yılında 20 metre yüksekliğinde demir bir yapı inşa edildi ve yıllarca test edildi. Testlerin ardından fener, 1882 yılında 24 metre yüksekliğinde inşa edildi ve tehlikeli suları aydınlatma görevine başlamış oldu. Bölgeyi keşfeden kaptanın adını alan fener uzun süre sonunda tamamlanabilmişti fakat asıl mücadeleyi vermek fenerin bekçilerine düşüyordu. Sonsuza kadar uzanıyormuş gibi gözüken maviliğin ortasında fenerden başka bir şeyleri yoktu. Tam anlamıyla izole olmuş bu hayata katlanmak çok zor olduğundan dolayı iki kişilik fener ekibi her üç haftada bir değişiyordu.

Bugün Stannard Rock, bekçisi olmayan ve ziyarete kapalı bir fener konumunda. Yalnızca bölgeden geçen uçaklar ve kaçak botlar ile görülebiliyor ancak yalnız bırakılmış bu fenerin hala yapmakta olduğu iki görevi var: İlki bölgenin tehlikeli kayalıklarına karşı denizcilere navigasyon desteği sağlamak, ikincisi ise gölün buharlaşma oranlarını ve su seviyesindeki değişimleri ölçmek. Üstelik bu görevlerini ise bir personel olmadan, masmavi suların ortasında tek başına yapmak zorunda artık.


Like it? Share with your friends!

13

Issız Fener Stannard Rock

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format