İskandinavların Mutlu Yaşam Sırları


İskandinav ülkelerine baktığımızda iyi bir yaşam sürdüklerini, insanlara değer verildiğini, her insanın fikrinin fazlasıyla ciddiye alındığını görürüz. Herkesin yaşam kalitesi yüksek ve bakıldığında herkes mutludur. Peki, bu mutluluğun kaynağı ne? Neden biz böyle değiliz? Öncelikle İskandinavların yaşam felsefesini araştıran çoğu kişi bu araştırmaya arama butonlarına “Nasıl mutlu olunur?”, “Mutluluğun 10 Yolu”, “Mutluluk İçin Kritik Noktalar” yazarak başlamışlardır. Bu, insanların mutluluğa ne kadar aç olduklarını gösterir. Beklentiler ise sonuçta hüzünleri doğurur.

İskandinavların yaşam felsefesi temel üç kavramda toplanır. Bunlar: Lagom, Hyyge ve Lykke.

Lagom: Hayatta her şeyin ne çok az ne çok fazla olmadığı bir yaşam biçimidir. Azla yetinmeden mütevazi olmaktır. Örneğin; İskandinavlar işte kalınan mesainin gereksiz olduğunu savunurlar. Çalışırken çok fazla kahve molası verirler.

Hyyge: Sizi mutlu eden keyif noktasına getiren tatlı anlardır. İskandinavlar dekorasyonda fazla ışıklı ortamları gösterişli eşyaları seçmezler. Onlar için mumlar, kitaplar ve bir koltuk yeterlidir. 

Lyyke: Tam anlamıyla mutluluk demektir. İskandinavlar mutluluğu eşitliğe bağlar. Business bölümü olan bir uçakta her iki yolcu sınıfı için de kavga edebilme ihtimalinin normal bir uçaktan daha fazla olduğunu savunurlar. Mutluluğun güvenmekten geçtiğini, yolda yürürken etrafındaki herkese güvenen komşusuyla ilişkileri iyi olan insanların daha mutlu olduğunu dile getirirler.


Like it? Share with your friends!

7

İskandinavların Mutlu Yaşam Sırları

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format