İngilizce Öğrenmenize Yardımcı Olacak 5 Uygulama


Merhaba sevgili okurlar, biliyorsunuz ki günümüzde İngilizce bilmek herhangi bir iş için bile olmazsa olmaz bir şey haline geldi. Bu yüzden hepimiz İngilizce’yi öğrenmek istiyoruz ama asıl sorun buna nereden başlayacağımız veya öğrenmek için nelerden faydalanacağımız hakkında bir fikrimizin olmaması. Şimdi, sizlerle bu konuya yardımcı olacak 5 etkili uygulamaya göz atalım.

Duolingo

Bu uygulama başlangıç ve orta seviye İngilizce öğrenmenizde size en çok yardım edecek uygulamalardan biri. Duolingo günlük dile de aşina olmanızı sağlayarak kelimeleri ezberletmek yerine size cümle içinde öğretiyor. Aşama aşama ilerleyen bu uygulama sizden İngilizce cümlelerin Türkçesini, Türkçe cümlelerin de İngilizcesini yazmanızı istiyor. Bu sayede cümle kurabilme kabiliyetiniz gelişir ve yapabileceğinize dair özgüveniniz gelir. Ayrıca uygulamayı günlük kaç dakika kullanacağınızı belirleyebilir ve bu hedefe aksatmadan ulaştığınızda kaç günlük seriniz olduğunu görebiliyorsunuz. 24 saat içinde uygulamaya yeniden girmediğinizde seriniz kayboluyor ve bu da sizi uygulamaya girmeye teşvik ediyor. Ayrıca Duolingo’da diğer üyelerle etkileşime girebilir ve kulüplere katılabilirsiniz.

Voscreen

Bu uygulama size tanınmış film, dizi, belgesel, müzik videolarından kısa kesitler izleterek İngilizce öğretmeyi amaçlıyor. Videoların uzunluğunu, seviyesini değiştirebilir ve öğrenmek istediğiniz konu doğrultusunda video izleyebilirsiniz. Voscreen, dinleme becerinizi hızlı ve etkili bir şekilde geliştirmeniz için en ideal uygulamalardan biri. Ayrıca Voscreen’de karşınıza bildiğiniz bir sahne geldiğinde yaşayacağınız o küçük mutluluk ve nostalji tarif edilemez. Günlük yolculuklarınızda kulaklığınızı takarak sıkılmadan seyahat etmenizi ve İngilizce öğrenmenizi sağlayacak keyifli bu uygulamayı indirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Lingualeo

Lingualeo’yu muhtemelen daha önce duymadınız. Dünya çapında fazla tanınmamış olmasına rağmen oldukça etkili bir uygulamadır. Bu uygulama okuma ve dinleme becerilerinize yöneliktir. Bu uygulamada kısa öyküler, alıntılar, şarkılar, fıkralar gibi pek çok materyal var. Arıca Lingualeo’da bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını anında görebilir ve bu kelimeleri sözlüğünüze ekleyebilirsiniz. Her alana hitap eden geniş yelpazeli bir uygulama Lingualeo.

British Council – LearnEnglish Podcasts

Eğer İngilizce podcastler dinlemek istiyorsanız sizin için en iyi seçeneklerden biri. Neden mi? Çünkü LearnEnglish Podcasts’te aynı anda hem dinleyebilir hem de transkriptini okuyabiliyorsunuz. Bu da sizin kulağınızın İngilizce’ye aşina olmasını ve daha çok hangi kelimeleri kaçırdığınızı fark etmenizi sağlıyor. Evde, okulda, yolda, kısacası her yerde kullanabileceğiniz içeriği çok zengin bir uygulama. Podcastleri dinlerken asla sıkılmayacağınıza eminim çünkü British Council’in diğer uygulamaları gibi eğitici ama bunun yanında eğlenceli, sizi gülümseten bir tarafı da var.

British Council – LearnEnglish Grammar

Şimdi gelelim son uygulamamıza. Şu ana kadar bahsettiğim uygulamalardan dil bilgisine en ağırlık vereni bu. Uygulamayı indirip kullanmaya başladığınız andan itibaren çok daha dikkatli olmaya başlayacağınıza hiç şüphem yok çünkü Learn English Grammar sizin en ufak büyük-küçük harf ya da noktalama işareti hatanızı bile önünüze koyuyor ve bu konuda daha özenli olmanızı sağlıyor. Uygulama aşamalara, bu aşamalar da kendi içinde bölümlere ayrılmış durumda ve siz bölümlerdeki dil bilgisi alıştırmalarını yaptıkça o aşamanın yüzde kaçını tamamladığınızı görebiliyorsunuz. Buna ek olarak içinde hiçbir Türkçe kelime barındırmaması, yönlendirmelerinin de İngilizce olması sizi tamamen bu dille baş başa bırakıyor.

İngilizce Öğrenmenize Yardımcı Olacak 5 Uygulama

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format