Imagine Dragons


Amerika’nın Las Vegas kökenli grubu Imagine Dragons, 2008 yılında grubun solisti Dan Reynolds, gitaristler Wayne Sermon ve Ben McKee ve ayrıca daha sonra gruptan ayrılacak olan müzisyenler Andrew-Brittany kardeşler tarafından kuruldu.

2011 yılına kadar “Imagine Dragons”, “Hell and Silence” ve “It’s Time” isimli üç adet müzik kaydı yayınladılar. Gruptan ayrılmaların yaşanması üzerine günümüzdeki bateristleri Daniel Platzman’ı aralarına alan Imagine Dragons, 2012’nin yaz aylarında ilk stüdyo albümlerini yayınladı.

“Night Visions” grubun ilk albümü olmakla kalmadı. Aynı zamanda çoğu müzik eleştirmeni tarafından “2013’ün Beklenmedik Çıkışı” ilan edildi. Albümün ilk şarkısı olan “It’s Time”, onlara Billboard’un “Bu Yıl Rock” listesinde 1 numarayı getirdi.

“It’s time to begin, isn’t it?
I get a little bit bigger but then I’ll admit
I’m just the same as I was
Now don’t you understand
I’m never changing who I am”

Gelen güzel tepkiler üzerine hiç hız kesmeden yeni şarkılar üzerine yoğunlaşan grup; 60’ların ünlü gruplarından Rolling Stones tarafından “Yılın En İyi Rock Şarkısı” olarak nitelendirilen “Radioactive”i yayınladı. Bu aynı zamanda Billboard listelerinde 1 numaraya ulaşan ilk şarkıları oldu ve kariyerlerinin devamında bizlere nasıl bir süreç yaşatacaklarının sinyalini vermiş oldular. Tabii ki dinleyicilerin hızlı gelişen sevgisinin bir karşılığı da olmalıydı. Albümdeki şarkıların yayınlanması biter bitmez bir dünya turnesi için hazırlıklarını tamamladılar. 2013’ün kış aylarında başladıkları turneye, 190 şov ile ulaşılması güç bir rakama erişerek hayranlarına büyük bir teşekkür mesajı bırakmış oldular.

Bu denli başarılı bir çıkış albümünden sonra beklentileri düşürmemek için kolları sıvayan grup üyeleri, “Smoke + Mirros” adlı ikinci albümün 2015 yılında yayınlanması ile Amerika, İngiltere ve Kanada’da birinci sırada kendilerine yer buldu. Art arda gelen bunca başarının üstüne 10 aylık bir dünya turuna daha imza atan grup, ayrıca dünyaca ünlü bilgisayar oyunu League of Legends’e özel ‘Warriors’ şarkısını yazıp Kore’de düzenlenen League of Legends Dünya Şampiyonası Finali’nde özel bir konser vererek bir iz bırakmış oldu. İkinci turneleri olan “Smoke + Mirrors Tour”, içerisinde 9 Asya ve 5 Okyanusya konseri de barındıran 109 şova ev sahipiliği yaptı.

“Here we are, don’t turn away now,
We are the warriors that built this town
Here we are, don’t turn away now
We are the warriors that built this town
From dust.”

Grup tüm bu süreçte 3 Amerika Müzik Ödülü, 9 Billboard Müzik Ödülü, 1 Grammy Ödülü, 1 MTV Video Müzik Ödülü ve 1 Dünya Müzik ödülü aldı. Üçüncü albümleri olan “Evolve”, ‘Believer’ ile duyrulup ‘Thunder’ ve ‘What Ever It Takes’ ile ilk iki albümün yanına yakışır bir seviyeye çıktı. 2018 yılında Kygo ile ortak çalışma yürüterek müzikseverlerin beğenisine sundukları “Born To Be Yours” teklisi ise son albüm olan “Origins”in ilk şarkısı oldu.

Seveniyle sevmeyeniyle, topladıkları beğeni ve aldıkları eleştirilerle 10 milyondan fazla albüm ve 35 milyondan fazla single satışına ulaşarak ne kadar başarılı olduklarını ve gerçekten büyük bir hayran kitlesi elde ettiğini kanıtlayan Imagine Dragons, daha ne kadar müzik piyasasını sallamaya devam edecek hep birlikte göreceğiz!

“I’m waking up, I feel it in my bones
Enough to make my systems blow
Welcome to the new age, to the new age
Welcome to the new age, to the new age
Whoa, oh, oh, oh, oh, whoa, oh, oh, oh, I’m radioactive, radioactive
Whoa, oh, oh, oh, oh, whoa, oh, oh, oh, I’m radioactive, radioactive”

Imagine Dragons

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format