Tarihte İlklere İmza Atan Türk Kadınları


Türkiye’de kadın olmanın zorluklarına rağmen hayallerinin peşinden koşan birçok Türk kadını ilkleri yaratarak tabuları yıktılar ve kendinden sonra gelen kadınlara ilham verip onların umutlarına cesaret oldular.

 İşte o kadınlardan bazıları:

Havacılıkla Tanışan İlk Türk Kadın: Bedriye Tahir Gökmen

1932 yılında Vecihi Sivil Uçuş Okulu’nda havacılık eğitimine başladı. O sıralarda havacılık uğraşısı yüzünden çok tepki almaya ve engellemelerle karşılaşmaya başladı ama yine de hayallerinden vazgeçmeyerek 1933 yılında bröve aldı ve yalnız uçuşlara başladı. 1934 yılında Hava Kuvvetleri Müsteşarlığı’ndan bir heyet brövelerin onaylanması için okula geldi. Ancak aynı günlerde okulun tek faal uçağı Kalamış Koyu’nda kırıma uğradı bu yüzden sınav yapılamadı. Heyet bir daha geri gelmedi ve çok geçmeden okul kapandı.

Bedriye Tahir, o günden sonra kaybolup gitti. Ne yaptı, nereye savruldu hala bilen yok. Bu nedenle de ölüm tarihi bilinmemektedir. Her şeye rağmen Bedriye Tahir Gökmen’in adı, Türk havacılık tarihine önemli bir kadın pilot olarak yazılmıştır.

Sahneye Çıkan İlk Türk Kadın Oyuncu: Afife Jale

3 Nisan 1919 tarihinde, Hüseyin Suat’ın Yamalar adlı oyununda, Emel karakteri ile ilk kez sahneye çıktı. Bu oyunda “Jale” takma ismini alan sanatçı, daha sonralarında Afife Jale olarak anılmaya başladı.

Afife Jale, yaptığı meslekten dolayı kadın olmanın zorluklarını en çok çekenlerden biridir. O sahnede bulunmak için ömrünü verdi ama büyük baskılar ve yasaklarla çok ağır bir hayat yaşadı. 24 Temmuz 1941’de 39 yaşında hayata gözlerini yuman sanatçı, toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan büyük bir devrimciydi.

Avukatlık Yapan İlk Türk Kadın: Süreyya Ağaoğlu

Süreyya Ağaoğlu savunduğu ve anlattığı ilkelerle lise yıllarında bile arkadaşlarından ağır ithamlar almıştı. Liseden sonra Ağaoğlu’nun okumak istediği hukuk bölümünde hiç kız öğrenci olmadığı için üniversitede hukuk profesörü olan babası Haldun Taner’e başvurdu ve okula Selahattin Bey’le görüşmeye gitti.  Görüşmede fakülteye girmek istediğini anlattığında  Ağaoğlu ile dalga geçildi ve o da yılmayarak 2 arkadaşını alıp tekrar okula gitti ve bu sefer  fakülteye kabul edildi. O süreçten sonra hukuk fakültesi kız öğrencilerine de açıldı.

1925’te hukuk fakültesinden mezun oldu ve 1928’de serbest avukatlık ruhsatını alarak, “Türkiye’nin ilk kadın avukatı” unvanına sahip oldu. 1992’de vefat eden Ağaoğlu, Atatürk’ün örnek olarak gösterdiği isimlerden biriydi.


Like it? Share with your friends!

10

Tarihte İlklere İmza Atan Türk Kadınları

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format