İlginçlikler Ülkesi Japonya Hakkında Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 12 Şey


İçimizde Japonya’ya gitmeyi isteyen çok sayıda kişi olduğuna eminim, peki bu ülke hakkında yeterince bilgimiz var mı?

1) Japonlar ülkelerini ‘Nihon(日本)’ olarak adlandırıyor, anlamı güneşin kaynağı. Japon kelimesi ise Wu Çincesi’ndeki Cipango kelimesinden türemiş.

2) Japonya nüfus yoğunluğu yüksek bir ülke. Başkent Tokyo ve etrafındaki metropol alanda 38 milyon kişi yaşıyor. Metroda yoğun saatlerde insanları metroya sıkıştırmak ile görevli memurlar bile var! (Oshiya)

3) Panasonic, Toyota, Mitsubishi gibi büyük şirketlere sahip olan Japonya, dünyanın en eski şirketlerine de ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en eski şirketi olan inşaat şirketi Kongou Gumi (2006’da kapandı) 578 yılında kuruldu, 8. yüzyılda da otel şirketleri açmaya devam etti.

4) Japoncada 3 tane alfabe var. Hiragana, öz Japonca ve Çince’den gelmiş kelimeler için, Katakana İngilizce ve diğer yabancı dillerden geçmiş kelimeleri yazmak için kullanılıyor. Üçüncü yazı sistemi olan Kanji ise Çin kökenli karakterlerden oluşuyor.

5) Teknoloji devi bu ülkede 6 milyona yakın otomat var. Dilimlenmiş elma, muska, pil, şemsiye gibi binlerce farklı ürün çeşitliliği olan bu otomatlarda aradığınız hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz.

6) Asya ve Avrupa’yı kasıp kavuran Moğol İmparatorluğu en büyük yenilgilerinden birini Japonya’ya karşı aldı, hem de iki kere! Kubilay Han’ın 1274 ve 1281’de düzenlediği seferler fırtına ve kötü hava şartları yüzünden başarısız oldu. Japonlar bu fırtınayı mucize olarak yorumlamış ve Kamikaze (İlahi Rüzgâr) adını vermişlerdir.

7) Japonya’da ortalama yaşam süresi erkekler için 81, kadınlar için 88 yıldır. Bilim adamlarına göre bu genetik değil; çoğunlukla beyni ve kalbi koruyan deniz mahsulleri ağırlıklı beslenmelerine bağlı. İstatistiklere göre 2060 yılında Japonya’nın nüfusu 87 milyona düşecek ve bu nüfusun yüzde kırkı 65 yaş üstü insanlar olacak.

8) Yüzölçümü Türkiye’nin yarısından daha az olan Japonya’da Türkiye’den daha fazla ormanlık alan bulunuyor. Japonya’nın yüzde 68,5’i ormanlık alan iken Türkiye’de bu oran sadece yüzde 14,9.

10) Kedi seviyorsanız Japonya’yı çok seveceksiniz, Japonya’da kedi kafeleri ve kedili trenlerde kediler ile vakit geçirebilirsiniz. “Ben kedi sevmem.” diyorsanız tavşan adası Okunoshima’yı deneyebilirsiniz.

11) Sosyal medyada, Whatsapp’ta chat yaparken hepimizin sıkça kullandığı emojiler ilk kez Japonya’da, GSM şirketi NTT Docomo çalışanı Shigetaka Kurita tarafından insanlar kendilerini daha rahat ifade etsin diye geliştirdi. Teşekkürler Kurita-san!

12) Güzel bir haber! Vize muafiyet anlaşması dahilinde Japonya Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. Turizm ve iş amacıyla 3 ay kalabilirsiniz. Kötü haber ise uçak biletleri ve ülkede yaşam bir hayli pahalı.

İlginçlikler Ülkesi Japonya Hakkında Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 12 Şey

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format