Hileli Para Nasıl Anlaşılır?


Bir paranın hileli olduğunu nasıl anlarız? Çok fazla atış mı yaparız? Eğer böyle olursa, örneğin attığınız 1000 atışın her yüzey için 500 kere gelmesi mi gerekir? Bu karar vermek için yeterli midir? Peki ilk 1000 atış yaptık ve her yüzey 500 kere geldi paranın hilesiz olduğuna karar verdik. Diğer atışlar için bana paranın aynı sayılarda gelmesini garanti verebilir misiniz? Şunu da düşünmek gerekir. Ben bir hileli parayı(%51 yazı eğilimli bir para düşünelim.) hilesiz olduğunu düşünüp attım ve ihtimal ya, eş olasılıklı geldi. Para hilesiz mi kabul edilir?  

Aynı şeyler hilesiz bir zar için de geçerli. Hilesiz zar şeffaf olmalı 1’den 6’ya kadar oyduğun yüzeyleri doldurduğun madde de zar ile aynı yoğunlukta olmalı aynı zamanda kenarları da bilinenin aksine yuvarlak değil de köşeli olmalı çünkü zemine çarptığında yuvarlak, yumuşak köşeli bir zarın atıldıktan sonra aldığı yol top gibi sadece yuvarlanmak olur bu da yan yüzeylerin gelme şansını azaltır. Köşesi sivri bir zarda bu yoktur her yüzeyin şansı yakın olur ama bütün bunlar hilesiz bir zar yaratmaya yetmez.

Paranın hilesiz olup olmadığını hiçbir zaman anlayamayız hilesiz para aslında zihinsel bir kavramdır, biz sadece zarın hilesiz olduğunu düşünürüz, hilesiz olduğuna inanırız .Her zar, her para aslında hilelidir. Hilesiz zar yoktur ki zar hileli bile olsa atıldıkça aşınır ve hileleşir. Yani hesaplayamasak da her zaman bir hile, bir yönelim vardır.


Like it? Share with your friends!

6

Hileli Para Nasıl Anlaşılır?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format