Hayalet Şehir: Maraş


Son zamanlarda Türklerin ve bir çok milletin popüler tatil bölgesin haline gelen Kıbrıs, 1974 yılında yaşanan Kıbrıs Harekatı’yla bir takım tarihi olaylara ev sahipliği yapmak zorunda kaldı. Bölgenin en popüler yerlerinden biri olan Gazimağusa’da bulunan Maraş, Kapalı Maraş Harekatı’ndan belki de en çok yara alan yerlerden biriydi.

6,5 kilometrelik sahil şeridine sahip olan Maraş, sahil şeridinde bulunan otelleriyle de meşhur. Aynı zamanda Kıbrıs otellerinin yarısını da içinde bulunduruyor. Şehirdeki yapılanma ilk başta yerliler tarafından yapılsa da kurumsal kuruluşların ticari amaçlarıyla hız kazanıp bölge muhteşem bir tatil beldesine dönüşüyor. Aynı zamanda Marilyn Monroe’dan Sophia Loren’e kadar birçok ünlü ismi misafir eden Maraş, içinde bulundurduğu kumarhaneleriyle de “Akdeniz’in Las Vegas’ı” olarak bilinir. 

Tarihler 14 Ağustos 1974’ü gösterdiğinde Türkiye, adada yaşayan Türkler ve ülke stratejisi için Kıbrıs’a asker çıkarttı. Bu askeri müdahaleden sonra Maraş Türk Silahlı Kuvvetleri ve Birleşmiş Milletler Askerleri haricinde tüm sivil halka kapatıldı. Takas amaçlı koz olarak tutulan şehir savaşın ve anlaşmazlıkların simgesi olarak 41 yıldır kapalı ve kilitli bir şekilde duruyor. Şehirdeki yapılar yağmalanmış ve uzun süre kullanılmadıklarından dolayı çürümüş durumda. Evler, oteller, reklam afişleri 41 yıl önce nasıl bırakıldıysa hala öyle duruyor. 1974 yılında hiç uyuman bu şehir insanların birer birer gitmesiyle 41 yıldır hiç uyanmamak üzere derin bir uykuya daldı. Belki 41 yıldır kapalı olan Maraş, şu anda açık olsaydı ekonomik kriz geçiren Kıbrıs’ı kurtarabilirdi.

Şimdi kapalı olan bölgede Türk Askerleri var. Sınırda durup kimsenin geçmesine izin vermiyorlar. Bölgeye yalnızca askerler ve birinci dereceden akrabaları girebiliyor. Bölgede askeri orduevi bulunduğundan askerler ve aileleri buradaki plajı kullanabiliyor. Bu bölgeden araçla geçenlere bile bazı kurallar uygulanıyor. Araçla belli bir hızın altına düşmeden ve duraklama yapmadan ilerlemek zorundasınız. Aynı zamanda çekim de yapamazsınız. Zamanının en gözde tatil yerlerinden biri olan Maraş, şu anda hayalet şehir olarak anılıyor.

Hayalet Şehir: Maraş

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format