Hafta Sonu Rotası: Kınalıada


Dört büyük adadan en küçüğü olan Kınalıada, İstanbul’un gürültüsünden kaçıp doğayla iç içe olabileceğiniz bir yer. Aynı zamanda Kınalıada Prens adalarından İstanbul’a en yakın olanıdır. Kınalıada adını kum taşı uçurumlarının kızılımtırak renginden almakta. Küçük bir ada olduğu için başından sonuna yürümek yalnızca 30 dakika bu yüzden adada arabalı fayton da kullanılmamaktadır. Ada günü birlik geziler, bisiklet turları ve bunların yanı sıra butik oteller sayesinde konaklamaya da oldukça uygun. Kınalıada’da birçok ücretsiz halk plajı mevcut. Sadece tuvalet, duş, şezlong gibi ücretler verilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra ücretli plajlar da bulunmakta. Ücretli plajların farkı işletmenin aynı zamanda plaj alanında cankurtaran bulundurması. Plajların genel temizliği belediye tarafından yapılıyor. Yeşillik anlamında fakir olan Kınalıada bunun dışında yürüyüş yapmak, kamp yapmak, piknik yapmak için oldukça uygun. Yaz ve bahar aylarında oldukça turist çeken Kınalıadada mutlaka görülmesi gereken beş yer sayılabilir: Sirakyan İkiz Evleri, Rum Ortodoks-Panayia Kilisesi, Dönüşüm Manastırı, Surp Krikor, Lusovoriç Kilisesi.

Kınalıadaya Nasıl Giderim?

Bostancı, Kadıköy, Kabataş, Karaköy ve Eminönü’nden kalkan motorlar ve vapurlarla Kınalıada’ya ulaşabilirsiniz. Yaz-Kış hafta içi-hafta sonu değişen vapurların sıklığını kontrol etmeyi ihmal etmeyin derim.

Kınalıada’da Sosyal Yaşam

Adalar denilince hepimiz öncelikli olarak aklına rakı-balık gelir. Kınalıadada oturabileceğiniz çeşitli kafeler ve barlar da bulunmakta. Ayazma koyundaki Beach Club ve o sıradaki kafeler bunlardan sadece birkaçı. Aynı zamanda Ağustos-Eylül aylarında Kınalıada festivali 2015’ten beri düzenlenmekte. Adanın gençlere en çok ev sahipliği yaptığı dönem diyebiliriz. Bu sene covid sebebiyle iptal edilen sokak festivallerini en kısa sürede hem halk hem turistler bekliyor.

Doğal güzellikleriyle ve sıcaklığıyla albümünüzü süsleyecek Kınalı Adaya giderken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı ihmal etmeyin derim.


Like it? Share with your friends!

5

Hafta Sonu Rotası: Kınalıada

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format