Gururumuz: İrem Yaman!


Dünya Tekvando Federasyonu tarafından 2018 Yılının Kadın Sporcusu seçilen İrem Yaman, 4 Ağustos 1995 yılında Ankara’da doğdu. Tekvando hakemliği yapan babası Hasan Yaman sayesinde 8 yaşında tekvandoya başlayan İrem Yaman, aynı zamanda kick boks dövüşçüsüdür. Hacettepe Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Yaman, şimdiye kadar birçok derece kazanmıştır.

Bratislava’da düzenlenen 2012 WAKO Dünya Gençler Kick Boks Şampiyonası’nda, 70 kg’da bronz madalya, katıldığı ilk uluslararası tekvando yarışmasında altın madalya, 2014 yılında Avrupa 21 Yaş Altı Tekvando Şampiyonası’nda 67 kg’da birincilik kazandı. 2015 yılında Dünya Şampiyonası’nda 62 kiloda finaldeki rakibi Marta Calvo’yu yendi ve ilk kez “Dünya Şampiyonu” oldu. 2016 yılında Montrö’deki Avrupa Şampiyonası’nda 62 kg kategorisinin finalinde Magda Wiet Hénin’i yenerek “Avrupa Şampiyonu” oldu.

Uluslararası turnuvalarda kazandığı 9 madalyadan sonra kendisine “Gold Hunter” yani altın avcısı lakabı takıldı ve son olarak “Yılın Kadın Sporcusu” seçildi. Bu başarıyı sosyal medya hesabından paylaştı;” Ülkeme arka arkaya 8 altın madalya getirmenin gururunu yaşadığım bir seneyi, böyle anlamlı bir ödül ile taçlandırdığım için çok ama çok mutluyum.” ve “Dilerim, sporun her dalında altın madalyaları, bu ve benzeri ödülleri ülkemize daha sık getirebiliriz çünkü her şeyden önemlisi, bu başarıların her biri geleceğimiz olan çocuklar için çok büyük bir ilham kaynağı.” sözleri dikkat çekti. Umarız ülkemiz kadınlarına ve sporcularına ilham kaynağı olursun İrem, seninle gurur duyuyoruz!

Gururumuz: İrem Yaman!

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format