Uzun Süren Araştırmaların Sonucu: Görünmezlik


Küçüklüğümüzden beri hepimizin en çok hayalini kurduğu şeylerin arasında vardı belki de görünmez olabilmek. Harry Potter’ın görünmezlik pelerinine sahip olmak isteyen bir nesildik.

Son yıllarda da görünmezliğin keşfine yönelik araştırmalar gündemdeydi. Teksas Üniversitesi araştırmacıları, on sekiz santimetrelik bir silindirin üzerinde plazmonik malzemeden bir tür elektromanyetik pelerin oluşturmuşlardı. Plazmonik malzemeler adı verilen negatif ışıklar, gelen mikrodalga ışığın yönünü değiştirerek nesnenin onu yansıtmasını engellemekteydi ancak bu gelişmenin mikrodalga ışık için geçerli olduğu, görünür ışık için ise henüz mümkün olmadığı belirtilmişti.

130327052046-invisibility-cloak-story-top

2014 yılında ise görünmezliğin keşfi adına New York’taki Rochester Üniversitesi’nden bilim insanları, bilim dünyasında büyük ses getiren bir çalışmaya imza attı. Araştırmacılar, maliyeti yüksek olmayan lenslerle nesneleri “görünmez” yapan bir mercek icat etti. “Perdeleme”  olarak bilinen yöntemde, objeler mercek yardımıyla görüşten saklanıyor ve görünmez gibi algılanıyor. Göz hastalıkları uzmanları tarafından kullanılan aletlere benzeyen “görünmezlik merceği”, daha önceki merceklerden maliyet bakımından farklılık gösteriyor. Buna ek olarak bilim insanları, daha önceki perdeleme yöntemlerinin karmaşık ve pahalı olmalarının yanı sıra eşyaları üç boyutlu olarak saklayamadığını da ifade ediyor.

 

Uzun Süren Araştırmaların Sonucu: Görünmezlik

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format