Gökyüzünden Gelen İnternet: Starlink


SpaceX’in uzaydan internet projesi 2015 yılının ocak ayında duyuruldu. O zamanlar proje için bir isim vermemiş olan CEO Elon Musk, proje üzerinde dosyaların hazırlandığı ve tasarım aşamasında olduğu belirtti. Proje duyurulduktan sonra 2016 yılında Washington eyaletinin Redmond kasabasında uydu geliştirme tesisi kuruldu. Daha sonra “Aynı Yıldızın Altında” kitabından esinlenilerek projenin adı Starlink olarak belirlendi ve 2017 yılında tescillendi. 2018 yılı Şubat ayında ise ilk iki prototip uydu(TinTinA ve TinTinB) test edildi. 23 Mayıs 2019’da ilk 60 uydu Falcon 9 roketi ile yörüngeye fırlatıldı. Uydular görev yerleri olan 550 km irtifaya başarılı şekilde ulaştı. Bu kadar düşük bir yükseklikte göreve başlamaları ise uyduların ölüm anı geldiğinde uzay çöpüne dönüşmeden önce Dünya’nın çekim gücü ile geri düşürülmelerini sağlamak içindir. Projenin devamında her iki haftada bir 60 tane uydunun daha Falcon 9 roketi ile konuşlandırılması planlanıyor. 2020’lerin ortasında 12 bin uydunun göreve hazır olması bekleniyor. Sonrasında ise bu sayının 42 binlere kadar çıkabileceği düşünülüyor.

Starlink’in amacı Dünya yörüngesine çok sayıda uydu bırakarak küresel çapta ulaşılabilen ucuz ve hızlı interneti oluşturmak. Starlink uyduları diğer yapay uydulardan farklı olarak konumlandırılacak ve en sonunda 340-1550 km yükseklik arasında binlerce uydu olacak. Uyduların interneti ulaştırma hızı mevcut kablolama yolu ile olan internetlerden çok daha hızlı. Bunun nedeni ise verilerin vakumlanmış uzay ortamında fiber-optik kablolara göre %47 daha hızlı hareket etmesi.

 Her uydu yaklaşık 260 kg kütleye sahip olarak sesi azaltan ve kalkışta tam avantaj sağlayacak bir şekilde, sıkı ve düz bir panel ile dizayn edildi. Sıralanmış 4 tane güçlü anten, büyük miktarda verinin kısa bir zamanda alınması ve tekrar yönlendirilmesi için tasarlanmış. Bir dizi halindeki güneş hücreleri sistemi basitleştiriyor, imalat sürecine kolay entegre edilmesini sağlıyor. Uyduların hareketi ve uzaydaki manevraları için ise kripton ile güçlendirilmiş iyon iticiler kullanılıyor. Bu sayede uçabilen ilk kripton tahrikli uzay aracı olmayı başardı. Ayrıca uydular yönlerini bulmak için yıldız izleyicileri(star tracker) ve çarpışmalardan kaçınmak için “Otonom Çarpışma Kaçınma” (Autonomous Collision Avoidance) sistemleri ile donatıldı.

Gökyüzünde bu kadar fazla uydunun var olması ise kafalarda bir soruya yol açtı. Atmosferi kaplayan uzay çöplüğü çok daha fazla büyüyebilir mi? Konu ile ilgili olarak bazı astronom ve astrofizikçiler Starlink uydularının görüntüleri bozarak gözlemlere engel olduğunu sosyal medya üzerinden belirtti. Elon Musk ise halihazırda atmosferi kirleten binlerce uydunun varlığını öne sürdü.

SpaceX’in şimdiki hedefi ise 2020 yılında Kuzey ABD ve Kanada’da Starlink’i hizmete açmak ve 2021 yılında dünyanın yoğun nüfuslu bölgelerine doğru giderek genişlemek. Yıllar içerisinde internete ulaşımın dünyanın her yerinde mega hızlarda ve rahat şekilde gerçekleşeceğini düşünüyorlar. Starlink uydularının Musk’ın Mars kolonileşmesi için bir ön ayak olduğunu düşünenler var. Kim bilebilir? Belki de uzak gelecek dediğimiz hemen gözümüzün ucundadır.


Like it? Share with your friends!

22

Gökyüzünden Gelen İnternet: Starlink

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format