Geçmişe Bakış


Sizin için bu yazıda geçtiğimiz hafta ve bu hafta yaşanan tarihte iz bırakan olayları derledim. Keyifli okumalar!

17 Haziran 1882

İgor Stravinski’nin doğum tarihi.

Peki kimdir İgor Stravinski? Tam adı İgor Fyodoroviç Stravinski olan Rus asıllı besteci Stravinsky, 17 Haziran 1882’de Rusya’da dünyaya geldi. Kiev ve Petersburg operalarında ünlenmiş yetenekli bas şarkıcı Fyodor İgnatiyeviç Stravinski’nin dört oğlundan üçüncüsü olan Stravinsky, küçük yaşta müziği sevmiş; babasının evdeki provalarını dinlemiş; dokuz yaşında piyano, ardından da armoni ve kontrpuan derslerine başlamıştır. Ama müziğe yatkınlığına karşın, ailesinin müziği meslek seçmesine izin vermemesi üzerine ceza hukuku ve hukuk felsefesi öğrenimi için Petersburg Üniversitesi’ne gönderilmiş. Stravinski, gitmek istediği yoldan şaşmayarak 20. yüzyıl müziğine büyük katkıda bulunmuştur. Kendine özgü eleştirel tutumu özellikle ölçü, tempo ve ses gürlükleri açısından önemli sonuçlar doğurmuştur.

18 Haziran 1994

Dünya futbol şampiyonası Amerika’da yapıldı. 18 Haziran günü final için Brezilya ve İtalya karşılaştı. Şampiyon penaltılarla belirlendi. Brezilya, İtalya’yı penaltılarda 3-2 mağlup ederek kupanın sahibi oldu.

19 Haziran 1910

Almanya’da “Deutschland” adlı ilk zeplin balonu, ilk havalanışını başarıyla gerçekleştirdi.

20 Haziran 1993

İngiliz rock sanatçısı Elton John, İstanbul’da 30 bin kişiye konser verdi. İnönü Stadyumu’nda gerçekleşen konser, unutulmayanlar arasına girdi.

21 Haziran 1934

Soyadı Kanunu kabul edildi. Soyadı Kanunu, her Türk vatandaşına bir soyadı taşıma yükümlülüğü getiren 2525 sayılı kanundur. İsviçre’den alınarak düzenlenen kanun, 21 Haziran 1934 tarihinde kabul edilmiştir. Soyadı Kanunu 2 Temmuz 1934 günü Resmi Gazete’de yayımlanmış ve 2 Ocak 1935′te yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun kabulünden sonra soyadı, Türkiye’de kişilerin kimliğinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Soyadı Kanunu’nun kabulü, toplumsal alanda yapılan Atatürk devrimlerinden birisidir.

24 Haziran 1821

Simon Bolivar Yeni Kolombiya Cumhuriyeti’ni ilan etti.

1821 yılında içinde Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru’nun bulunduğu, o zamanlar Büyük Kolombiya olarak adlandırılan bölgeyi İspanyol sömürgesinden kurtardı ve bölgenin ilk başkanı oldu. Kurduğu bu bölgede Peru’nun kuzeyi, Bolivya olarak ayrıldı. Bolivya’nın anayasası bizzat kendisi tarafından yazılmasına ve yüzyılın en önemli siyasal belgelerinden biri olmasına rağmen hiç uygulanamadı. Generaller arasındaki kişisel çatışmalar iç savaşa dönüştü ve 1827 yılından itibaren Büyük Kolombiya bölünmeye başladı.

25 Haziran 1852

Barcelona’da yapımı yüz yılı aşkın bir zamandır süre giden La Sagrada Familia kilisesinin mimarı Antonio Gaudi’nin doğum tarihi.

La Sagrada Familia (Kutsal Aile), İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan ve modern mimarinin öncülerinden sayılan Antonio Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapımı halen devam etmektedir. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinir. 1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan mimarinin bitmemesinin nedeni hala sembolik olarak halkın yardımlarıyla yapımına devam edilmesi ve Gaudi’nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin güçlüğüdür.

26 Haziran 2008

Nature dergisinde yayımlanan araştırma raporunda, “Ventastega Curonica” adıyla bilinen ve bundan 365 milyon yıl önce suda yaşayan dört ayaklının kafatası, omuzları ve leğen kemiğinin bir bölümünün bulunduğu belirtildi.

27 Haziran 1693

İlk kadın dergisi “The Ladies’s Mercury” Londra’da yayımlandı.

28 Haziran 1928

Almanya’da sosyalist Hermann Müller şansölye olarak göreve başladı.

Müller, 1920’den başlayarak Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ne başkanlık etti. 1928 parlamento seçimlerinde Sosyal Demokratların büyük başarı kazanması üzerine Demokratik Parti, Merkez Parti ve Halk Partisi’nin desteğini alarak yeniden başbakan oldu.

Geçmişe Bakış

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format