Geçen Bin Yılın Dahisi: Leonardo Da Vinci


Dünyaya her bin yılda bir dahi gelir. Leonardo Da Vinci geçtiğimiz bin yılın dahisiydi.

Floransa’da Vinci kasabasında 15 Nisan 1452 tarihinde dünyaya gelen Leonardo Da Vinci tam ismi aslında Leonardo Di Ser Piero Da Vinci’dir. Bu isim, Vincili üstat Piero’nun oğlu Leonardo anlamına gelmektedir. Caterina ve genç noter Piero’nun çocuğu olan Leonardo’nun evlilik dışı dünyaya geldiği ve annesinin o dönemde babasının yanında çalışan bir köle olduğu ile ilgili rivayetler vardır. 14 yaşına kadar annesiyle yaşayan Leonardo annesinin başkasıyla evlenmesinden sonra büyükannesinin ve büyükbabasının yanına yerleşmiştir. 1466 yılında büyükanne ve büyük babası art ardına vefat edince Floransa’da babasıyla yaşamaya başlamıştır. O dönemde evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesi yasak olduğu için Leonardo Da Vinci tüm eğitimini evde özel derslerle almıştır. Biz onun ününü tablolarıyla yani ressamlığıyla duymuş olsak da Leonardo Da Vinci aynı zamanda filozof, astronom, mimar, mühendis, mucit, matematikçi, anatomist, müzisyen, heykeltıraş, botanist, jeolog, kartograf ve yazardır.

“Resim yapmak; ressamın zihnini doğanın zihni haline dönüştürmeye ve doğa ile sanat arasında tercümanlık yapmaya zorlamak demektir.”

Leonardo Da Vinci daha çocukluk yaşlarında resim yapmaya merak sarmış yeteneğini göstermeye başlamıştır. Bu ilgisinin yanında aynı zamanda lir de çalan Leonardo ilerleyen zamanlarda babasının da desteğini alarak dönemin ünlü heykeltıraşı Andrea Del Verrocchio’nin yanında çırak olarak çalışmaya başlamıştır. Burada kapsamlı bir sanat eğitimi gören Leonardo çizim, mimari ve heykelin yanı sıra optik, botanik ve müzik gibi alanlarda da temel bilgiler edinmiştir. 1942 yılında Milano Dükü’ne yaptığı bir iş başvurusu sonrasında Floransa’yı terk ederek Milano’ya taşınan Da Vinci 17 yıl Dük için çalışmış burada sadece resim ve heykel yapmamış aynı zamanda bina, makine ve silah tasarımları yapmıştır. İlgi alanın oldukça geniş olması Da Vinci’nin işlerini yetiştirememesine sebep olmuştur. Bundan dolayı halk arasında yapmaya başladığı işleri yarım bıraktığının söylentileri gezmeye başlamıştır.

1499 yılında Milano’yu terk eden Da Vinci İtalya seyahatlerine başlamış bu seyahatleri sırasında en önemli eserlerinden olan Mona Lisa’yı hayata geçirmiştir. 1504 yılında babasının vefatı üzerine Floransa’ya dönmüştür fakat sonrasında Roma’ya taşınan Da Vinci 1513 yılından 1516 yılına kadar Roma da Papa için çalışmış aynı zamanda anatomi ve fizyoloji alanındaki çalışmalarını yürütmüştür. Da Vinci’nin kadavralar üzerinde yaptığı çalışmalar Papa tarafından yasaklanmıştır. Kral 1. Francis 1516 yılında baş ressam, mühendis ve mimar olması için Da Vinci’yi davet etmiş ona Kraliyet Sarayı yakınlarında bir konak tahsis etmiştir. Daveti kabul eden Da Vinci burada anatomi alanındaki çalışmalarını yürütmüş çalışmalarını çok ileri safhalara taşımıştır. 2 Mayıs 1519 tarihinde hayatını kaybeden Leonardo Da Vinci’ni son sözleri “ Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için Tanrıyı ve insanlığı gücendirdim.”  olmuştur.

 


Like it? Share with your friends!

18

Geçen Bin Yılın Dahisi: Leonardo Da Vinci

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format