Friends VS How I Met Your Mother


*Dikkat, bu yazı spoiler içerir!

Friends ve How I Met Your Mother, şüphesiz sitcom dizi tarihinin gelmiş geçmiş en beğenilen iki dizisidir. İçerikleri bakımından birbirlerine olan benzerlikleri ile dikkat çeken bu iki dizi yıllarca çeşitli tartışmalara konu olmuştur. Gelin biz de bu iki dizinin çeşitli benzerliklerine ve farklılıklarına göz atalım ve kararımızı verelim.

Öncelikle her iki dizide de 20’li yaşlarında New York’ta yaşayan bir ekip karşımıza çıkmaktadır. Friends’te bu ekip 3 kız 3 erkekten oluşmasına rağmen HIMYM’da 3 erkek 2 kızdan oluşur. İki dizinin de teması bu ekibin oluşturduğu güçlü dostluk ve başlarından geçen komik hikayelerdir.

İki dizide de grubun sürekli olarak takıldığı belli bir mekan ve masa vardır. HIMYM’da bu McLaren’s Bar iken Friends’te Central Perk adlı bir kafedir. Ekibimizin sürekli toplandığı yer olan bu mekanlar neredeyse her bölümde komik diyaloglara vesile olarak diziye samimi bir atmosfer katmaktadır.

Her iki dizide de arkadaş grubunun içerisinde çeşitli ilişkiler yaşanmaktadır. Friends’te ilk olarak Rachel ve Ross’ı beraber görüyoruz daha sonra ayrılmalarına rağmen finalde tekrar bir araya geliyorlar. Ayrıca Chandler ve Monica 5. sezondan itibaren beraber olmaya başlıyor ve sonrasında da evleniyorlar. HIMYM’da ise Ted, Robin ve Barney arasında kısmi bir aşk üçgeni görüyoruz. Dizinin ilk sezonlarında Ted ile beraber olan Robin, daha sonra Barney ile evleniyor ancak finalde Ted ve Robin tekrar bir araya geliyor ve bu da bazı hayranları çok üzüyor. Marshall ve Lily zaten üniversiteden beri beraberlerdir.

Bu ilişki durumlarına baktığınızda karakterlerin de aslında birbirlerinden esinlendiğini fark edeceksiniz. Karakter esinlenmesi ise Ross ve Ted hariç genelde Friends’teki iki karakterin bazı özelliklerinin HIMYM’da tek karaktere verilmesi tarzındadır. Bu nedenle Ross ve Ted bence birbirlerine en çok benzeyen iki karakterdir. İkisinin de profesyonel olarak bir işleri vardır ve bu işe oldukça bağlılardır. İkisi de evliliğe meraklıdır ama kadınlarla şansları bir türlü yaver gitmez hatta bir süreliğine sevdikleri kadını en yakın arkadaşlarına kaptırmışlardır.

Joey ve Barney de birbirlerinden esinlenen karakterler olarak görülse de Chandler’ın bazı özelliklerini de Barney’de sıkça görmekteyiz. Örneğin; Joey ve Barney, ikisi de çapkın ve kadınlarla araları çok iyi olan karakterlerdir. Bunun dışında Joey yemeğe olan düşkünlüğü ile Barney ise takım elbiselerine olan düşkünlüğü ile tanınır. Chandler ile benzerlikleri açısından ikisinin de ne iş yaptığını gruptan kimse tam olarak bilmemektedir. Ayrıca aile ilişkilerinde ikisi de tuhaf ve dağılmış bir aileye sahiptir. Tabii Chandler’dan esinlenilen asıl karakterin Marshall olduğunu söylemeliyiz ama Chandler, Marshall’a göre daha baskın ve espritüel bir karakterdir.

Rachel ve Robin gruba sonradan katılmaları, kötü yemek yapmaları, kariyerlerine olan düşkünlükleri ve sonunda sevdikleri adama kavuşmaları bakımından benzerlik gösterseler de Rachel daha şımarık tarzda bir profil çizerken Robin yetiştirilme tarzı bakımından daha erkeksi ve güçlü bir profil çizmektedir. Bu özellikleri ile Phoebe’yi anımsattığını söylersek yalan olmaz.

Monica ve Lily ise grubun annesi görevini üstlenmektedir. Yemek yapmayı ve kontrolü ellerinde tutmayı çok severler ama ikisinin de kontrolü kaybettiği kötü huyları vardır. Bu Monica için temizlik iken Lily içinse alışveriştir. İkisi de aşık oldukları adamla evlenmiş ve mutlu bir aileye sahiptir.

Phoebe ise bazı özelliklerini karakterlere vermesinden yana eşi olmayan tek karakterdir. Zaten Phoebe Buffay’in eşsizliğini Friends izleyen herkes bilmektedir. Kendine olan tarzı ve havasıyla herkesi kendine hayran bırakmış ve kahkahalara boğmuştur.

Sitcomlara baktığınızda HIMYM çoğundan açık ara önde bir dizidir ama konu Friends olunca yeri geldiğinde çok sönük kaldığı noktalar da olur çünkü Friends, yayınlandığı dönemden beri sitcom alanında bir başyapıt haline gelmiştir. Oyuncuları, konusu, esprileri ile her zaman izlenebilecek sizi kahkahalara boğacak bir dizidir. Hiçbir zaman mizahında düşme ya da eksilme olmamış, karakterleri bakımından benim hala en sevdiğim karakteri seçemediğim, hepsinin yerinin çok ayrı olduğu, eşsiz bir dizidir. Siz de henüz izlemediyseniz şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

Friends VS How I Met Your Mother

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format