Final Döneminde Size İyi Gelecek 5 Öneri


1) Müzik Dinlerken Ders Çalışın

Evet, “Ders çalışırken müzik dinlemek” değil, “Müzik dinlerken ders çalışmak” Kabul edelim, geride iki vize bırakıp finallere tam anlamıyla kendini vermek çok da becerebildiğimiz bir durum değil. Bir yandan yazın gelmesiyle coşan ruhumuz, bir yandan da “Of, o kadar konuyu nasıl yetiştireceğim?” derdiyle kendimizi salmamız… E dolayısıyla ders çalışmak çok da mümkün değil. Birçok araştırma ders çalışırken müzik dinlemenin (!) yarardan çok zarar vereceğini söylese de motivasyona ihtiyaç duyduğumuz da bir gerçek. Müzik de bu işte en başarılı etken. İşte liste burada;

Survivor – Eye Of The Tiger  |  Bundan iyi gaz mı olur?

Rafet El Roman – Amerika  |  “Okulu uzatmazsam bir Work and Travel patlatırım.”

MFÖ – Benim Hala Umudum Var  |  “Bütlere kalmam belki”

Pink Floyd – Another Brick In The Wall  |  “Böyle eğitim sistemi olmaz olsun”

Moody Blues – This Is The Moment  |  This is the moment, My final test, Destiny beckoned

Night Hounds – Final Hour |  O son saatler…

2) Telefonu Bir Kenara Bırakın

Whatsapp listende bölümden kim varsa  en son iki buçuk saat önce çevrim içi ise; ya da Instagram’ı iki dakikada bir yenilediğinde yeni post düşmüyorsa… Facebook zaman tünelinde haber sitelerinden başka bir paylaşım göremiyorsan -bekle, bölümün grubunda da son bir dakikadır verilen tüyo da yok- LinkedIn’den de yeni bir iş teklifin yok, merak etme. Candy Crush ile matematiğin de bir alakası yok arkadaşlar.

3) Dizi Sitelerinin Yakınından Bile Geçmeyin

Olabilir, Game of Thrones’un yeni bölümü gelmiş olabilir. Olabilir, en sevdiğin dizi sezon finali yapacaktır. Olabilir, Grey’s Anatomy, Sherlock, The Big Bang Theory izleyince içindeki dahinin gövdeni yırtarak dışarı çıkacağını düşünüyor olabilirsin ama etme, eyleme. Bir kere açtın mı o sekmeyi, artık geri dönüşü olmayan bir yola girdin demektir.

4) Bilgisayarınızı İyi İşler İçin Kullanın

Yani Academia’dan uygulama sorularına bakmak için, anlamını bilmediğiniz İngilizce kelimeler için, varsa finalde çıkacağını düşündüğünüz bir konuyu detaylıca incelemek (!) için. İçerik sitelerinde gezmek, online alışveriş sitelerinde fink atmak, “Nasıl verimli ders çalışılır?” diye sörf yapmak… Aman diyeyim.

5) Hayal Kurmaktan Vazgeçmeyin

Final dönemlerinin ya da herhangi bir sınav döneminin, hayatınızın zorlu bir döneminin sizleri yıldırmasına izin vermeyin. Hayal kurmak, insanoğlunun şimdiye kadar yaptığı en güzel şeydi. Hayal kurmak, insanoğluna muhteşem şeyler yapma gücü veren yegane şeydi. Bırakın gözleriniz bir yandan zorlu bir ezbere odaklansın ama bir yandan da Giza Piramitlerinin ardından doğan güneşin yarattığı huzuru taşısın kalbinize. Kısacası, daha fazlasını istemekten vazgeçmeyin, “Kendiniz için iyi şeyler talep edin.” Her zaman.

 

 

ezgisevcanbanner

Final Döneminde Size İyi Gelecek 5 Öneri

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format