Ezber Bozan Yapılar


  1. Gate Tower Building

Japonya’nın Osaka kentinde bulunan bu bina, ortasından geçen otoyol viyadüğü ile tanınan bir ofis binasıdır. Kentteki yüksek binaların çokluğu yol yapım mühendislerini ilginç bir yola itmiş olacak ki 16 katlı binanın 4. ve 8. katlarını kiralayan karayolları bu katlar arasından otoban geçirmeye karar vermişler. Altlarından geçen yola bir hayli alışan bina sakinleri, yoğun trafiğe ev sahipliği yapması nedeniyle binanın ismini “Arı Kovanı” olarak değiştirmişler.

2.Nagakin Capsule Tower

Mimar Kisho Kurukawa tarafından tasarlanan ve Tokyo’da bulunan bu yapı, Japonya’nın savaş sonrası kültürel anlamda dirilişini simgelemektedir. Bina birbirine bağlı on bir ve on üç katlı iki ayrı kuleden oluşup toplam 140 prefabrik kapsül barındırıyor. Kapsüller küçük bir yaşam veya ofis alanı için gerekli mobilya teçhizatlarla döşenmiştir. Teoride bina kapsüllerinin yerleri değiştirilebilir olarak tasarlansa da derenaj ve su borularında meydana gelebilecek zararlar nedeniyle 33 yıldır bir değişikliğe gidilmemiştir.

3. Dresden Music House

Mimar ve müzisyenlerin ortak tasarımı olan bu ev, Almanya’nın Dresden bölgesinde bulunan ve “Neustadt Kunsthof Passage (Elementler Pasajı)” olarak adlandırılan pasajın bir parçasıdır. Yağmur yağdığında binanın dış cephesinde bulunan saçaklardan  ve su kanallarından geçerek minik havuzlara dolan damlalar,yağmurun şiddetine göre farklı melodiler ortaya çıkarıyor. Yağmurun sesi tek başına bu kadar huzur vericiyken bir de o tatlı melodilerle olan dansı büyüleyici olsa gerek.

4. Longaberber Headquartes

Dünyanın en büyük sepet üreticilerinden biri olan Longaberber Headquartes şirketi, el yapımı sepetler üreten bir firma ve sepetler çok ilginç olan bu binanın içinde yer üretiliyor. Şirketin kurucusu Dave Longaberber yeni yapılacak şirketlerinin tamamen şahsına münasır olmasını ve binanın onların ürettiği sepetlere birebir benzeyecek şekilde tasarlanmasını istemiş. Başta çalışanlar tarafından şaka sanılan bu düşünce, Dave tarafından 1997 yılı bitmeden hayata geçiriliyor ve gerek bölge halkı gerek turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Amerika’nın Ohio eyaletinde yer alan bu devasa piknik sepeti,2106 yılında mali sıkıntılar nedeniyle satışa çıkarılan bu bina yeni sahibini bekliyor. 

5. The Piano House

Çin’in Huainan şehrinde bulunan ve dışarıdan bakıldığında dev bir piyanoyla kemanı andıran bu muhteşem yapı, Hefey Teknoloji Üniversitesi Mimari Tasarım Fakültesi öğrencileri tarafından tasarlanmıştır. Müzik ile mimarinin muazzam harmonisiyle ortaya çıkan bu tasarım, güçlendirilmiş camdan oluşan bir keman ve piyanodan meydana gelmektedir. Şehrin turizm değerini artırmak için hayata geçirilmiş bu tasarım, sadece turistik mekan olarak kalmayıp içerdiği konser salonlarıyla birçok sanatsal organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Çin’in en romantik binası olarak nitelendirilen bu piyanonun tuşlarından ve viyolonselin tellerinden notalar çıkmasa da bu eşsiz görüntü karşısında en romantik notalar ruhunuza dökülmeye yetiyor.


Like it? Share with your friends!

16

Ezber Bozan Yapılar

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format