Evde Yetiştirilebilecek Bitkiler


Afrika Menekşesi

​Afrika menekşesi modası geçmeyen ve dört mevsim çiçeklenebilen bir bitkidir, bakımı kolay bir bitkidir. Yüksek nemi ve ışığı seven bitkiyi toprağını kurudukça sulamaya özen gösterin. 

Atatürk Çiçeği

​Atatürk Çiçeği, adı da çiçekleri de çok güzel olduğu için evde çiçek yetiştirmeyi sevenlerin engözde bitkileridir. Kış aylarında çiçeklenerek hoş görüntü veren bitkiyi doğrudan güneş almayan bir yere koymak faydalı olacaktır. İlkbahar ve yaz aylarında bolca sulayın ayrıca ilkbahar zamanı saksını değiştirirseniz daha sağlıklı gelişir, çiçeklenme dönemlerinde bolca sulamanıza gerek yoktur.

Barış Çiçeği

​Bazı yerlerde ‘kaşık çiçeği’ de denilen Barış çiçeğini birçok evde görmüşüzdür. Uzun ömürlü iç mekân bitkisi olan bu bitkinin çok suya ya da güneş ışığına ihtiyacı yoktur. Toprak kurudukça sulamak yeterlidir. Ancak evde küçük çocuk veya evcil hayvanınız varsa çok dikkatli olmalısınız! Yaprakları zehirli olabilir.

Orkide

​Bakımı oldukça kolay olan orkideleri güneş ışığına ve çok sıcak olan yerde bırakmayın yoksa hemen bozulur. Az veya orta ışıkta,19-29 ºC derece arasında olan bir yerde ve haftada bir kez oda sıcaklığındaki su ile suladığınızda orkideler aylarca sağlıklı bir şekilde çiçeklerini koruyabilir.

Begonya

​Birçok renge sahip olan begonyalar, suyu seven bitkilerdir. Ancak çok sulamamaya özen gösterin. Yazın 2 günde bir kışın haftada iki kez sulanabilir. Genelde yarı gölge ortamlarda yetişse de güneş ışığı olmadan büyüyemez ve özellikle sabah güneşini seven bir bitkidir. Çiçeklenme dönemlerinde 2 saati geçmeyecek şekilde direkt güneş ışığına konulabilir.


Like it? Share with your friends!

15

Evde Yetiştirilebilecek Bitkiler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format