Evde Uygulanan Kahve Demleme Yöntemleri


Eminim hepimiz çok sevdiğimiz kahvecilerin, o mis gibi kahvelerini keyifle içmeyi çok özledik. Evlerimizde yeni bir uğraş edinmeye çalıştığımız bu günlerde, kolayca tedarik edebileceğimiz birkaç ekipman yardımıyla, özlemimizi biraz olsun dindirip, terapi etkisi sağlayacak, kimilerinin hobisi haline dönüşecek birkaç  yeni nesil kahve demleme yöntemlerini sizin için derledim.

İlk olarak kahve çekirdekleriyle başlayalım. Damak tadınıza uygun bir çekirdek kahve seçmelisiniz. Bu seçimde size fayda sağlayacağını düşündüğüm Starbucks’ın mini anketindeki soruları cevaplayarak, size en uygun çekirdek kahveyi bulabilirsiniz. Çekirdek kahve seçtikten sonra kahvenizi kullanacağınız yönteme göre öğütmeniz gerekiyor. Kahvenizi chemex ya da french press demleyecekseniz iri, V60’de demleyecekseniz orta, moka potta demleyecekseniz ince taneli olacak şekilde öğütmelisiniz.

Starbucks Kahve Bulucu Linki:

https://www.starbucks.com.tr/coffee/finder

Chemex

Daha yumuşak içimli ve aromalı bir kahve içme imkanı sunan Chemex malzemeleri filtre kağıdı, Chemex, Tartı ve Kronometre. Bunları temin ettikten sonra; Chemex’in ağzına koyduğumuz filtreyi ıslayın ve filtrede kalan suyu boşaltın. Ardından her 180ml sıcak su için 10 gram kahve ekleyin.Kahveyi biraz ıslatmak için suyu dairesel hareketlerle üstüne gezdirip 30 sn. bekleyin(Bu aşama kahvenin doğal aromasının ortaya çıkacağı aşama olduğu için oldukça önemlidir.) Suyu saatin tersi yönünde daireler çizerek yavaş ve düzenli şekilde kahvenin üzerine dökün. Artık kahveniz demlenmeye hazır. Chemex’in altına yavaş yavaş damlayacak kahveniz, sosyal medyada paylaşmak için de harika bir görüntü sunacak. Afiyet olsun. 

Hario V60

Hario V60’ta kahvenin sertliğini çekirdeklerin çekimi ve suyun akış hızı ile belirleyebilmek mümkündür. Bu sayede V60 ile hem sert hem de yumuşak içime sahip kahve elde etmek son derece basittir. V60 ile demleme yaparken yüksek kaliteli, 90 ya da 96 santigrat derecede ısıtılmış su kullanmalısınız. Eğer termometreniz yoksa suyu 30-45 saniye ısıtmanız yeterdir. Kahve filtresinin kağıt tadının kahveye geçmesini engellemek için filtrenin her yerini hafifçe ıslatmanız gerekir. Kahveyi filtreye koyduktan sonra tercih ettiğiniz sertliğe göre suyu 2 ila 4 dakika arasında boşaltabilirsiniz.Suyu saat yönünün tersine dökerek kahve yatağında daha fazla türbülans yaratabilirsiniz. Bu da kahvenin aromasının daha iyi çıkmasını sağlar.

French Press

3. nesil kahve demleme yöntemleri arasında en pratik yöntemlerden biri olan French press, oldukça da ekonomik. Yapmanız gerekenler ise şu şekilde: Temiz bir presin içine iri taneli(deniz tuzu büyüklüğünde) çekilmiş kahveyi koyuyoruz.(10 gr. kahveye 180 ml su eklenmesini tavsiye ediyoruz.) Kaynadıktan sonra hemen durulma noktasına ulaşmış(kaynadıktan sonra 30 saniye bekletilerek) suyu french press’in içine boşaltıyoruz.Ardından demleme pistonunu pressin üzerine yerleştirip 4 dakika demlenmesini bekliyoruz. 4 dakika sonunda demleme pistonumuzu yavaşça bastırarak kahvemizi hazır hale getiriyoruz. 

Moka Pot

Moka Pot için basit anlamda İtalyan cezvesi denebilir. Yoğun ve sert aromalı kahve tercih edenler için oldukça ideal. Öncelikle bir su bardağı suyu ocakta veya elektrikli ısıtıcıda kaynama noktasına kadar ısıtın. Moka Pot’unuzu alt bölüm, üst bölüm ve filtre olacak şekilde ayırın.Isıttığınız bir bardak suyu moka pot’un alt bölümünde bulunan sibobu geçirmeden doldurun.Filtrenin içine aldığınız otuz gram kahveyi koyun ve dengeli olması için düzeltin. Düz bir zemin olmasına dikkat edin. Damak tadınıza göre kahve miktarını artırın veya azaltın. Daha sonra filtrenizi makinenizin alt bölümünün üstüne yerleştirin. Bir bez yardımı ile Moka Pot’un alt bölümünü ve üst bölümünü birleştirin. Kahve makinenizi ocağa koyun ve kaynamaya bırakın. İki veya üç dakika içinde su kaynamaya başlar. Kaynayan suyu gördükten sonra kahve makinenizi ocaktan alın.


Like it? Share with your friends!

11

Evde Uygulanan Kahve Demleme Yöntemleri

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format