Evde Çalışmayı Verimli Hale Getirin!


Homeofis ilk zamanlarda hepimize oldukça cazip gelirken işlerimizi keyifle evden yürütüyorduk fakat alışık olmadığımız bu düzen son zamanlarda bazılarımızın çalışma verimliliğini düşürdü. Evde olmanın rehaveti sizin de üzerinize çöktüyse, birkaç motivasyon arttırıcı yöntemle bu durumdan kurtulup verimliliğinizi arttırabilir, çalışmalarınıza tam gaz devam edebilirsiniz.

Çalışma Alanı

Yattığınız yerden çalışmak o an için çok cazip gelse de çalışmanızı çok büyük oranda olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple kendinize bir çalışma ortamı oluşturmalısınız. Dikkatiniz dağılmadan çalışabileceğiniz bir odayı ya da evin sessiz bir köşesini çalışma alanı olarak düzenleyebilir, çalışırken ihtiyacınız olan tüm materyalleri buraya yerleştirerek işlevsel bir alan oluşturabilirsiniz. Çerçeve, fotoğraf panosu, bitki, renkli ışıklar veya mum kullanarak hatta farklı DIY projelerinden faydalanarak masanızı daha da kişisel hale getirebilirsiniz. 

Çalışma Programı

Bir çalışma takvimi ve yapılacaklar listesi hazırlayın. Bunu yaparken de kendinize şu üç soruyu sormanız programınızı dengeli bir şekilde hazırlamanızda size yardımcı olacaktır. “Kariyerin için bugün ne yapmalısın?”, “Daha iyi bir gelecek inşa etmek için bugün ne yapmalısın?”, “Hayatın tadını çıkarmak için bugün ne yapmalısın?” Planınızı oluşturduktan sonra büyük işlerinizi ilk sıraya koyarak güne başlayın ve zihninizin boşalmasına, daha iyi düşünmenize yardımcı olmak ayrıca motivasyonunuzu ve yaratıcılığınızı da arttırmak için ofiste olduğu gibi evde de belirli aralıklarla masa başından kalkmayı unutmayın.

Rutinlerinize Devam Edin

Tıpkı işe gittiğinizde olduğu gibi, belirli bir saatte uyanmalı ve gününüzü işlerinizi tamamlayacağınız şekilde planlamalısınız. Psikolojik olarak bizi işe hazırlayan bir diğer rutin de giyinmek. İş hayatınızdaki kadar resmi olmasa bile, pijamalardan kurtulmak hatta belki biraz makyaj yapmak emin olun size iyi gelecektir. Sabahları duş alma alışkanlığınız varsa devam ettirin; kahvaltınızı yapın ve kahvenizi hazırlayarak masa başına geçin. Emin olun çok daha iyi hissedeceksiniz. Özellikle bu günlerde hepimiz için en önemli şeylerden biri: “İyi Hissetmek’’

5 Daha Kuralı

Son olarak The Guardian’ın “5 Daha Kuralı” olarak tanımladığı bir yöntemden söz etmek istiyorum. Bu en temel anlatımla, her konuda uygulayabileceğiniz, konsantrasyonu artırmaya yönelik bir teknik. Şöyle işliyor: Bir şeyle ilgili pes etmeye başladığınızı hissettiğinizde veya konsantrasyonunuzun bozulmaya başladığını fark ettiğinizde kendinize 5 dakika daha verin. Her ne yapıyorsanız, o işi 5 dakika daha sürdürün. Kitap okuyorsanız 5 sayfa daha, spor yapıyorsanız 5 egzersiz daha, maillerinizi cevaplıyorsanız 5 mail daha. Araştırmalar, böyle yaptığınızda üzerinde çalıştığınız konunun bir parçası olmanızın kolaylaşacağını, odaklanma becerinizin artacağını söylüyor. 

Çalışırken, size en iyi gelen ve özellikle odaklanmanızı artırmaya yardımcı olacak parçalardan oluşan bir playlist hazırlamayı da ihmal etmeyin. Müzik ruhun gıdasıdır!


Like it? Share with your friends!

10

Evde Çalışmayı Verimli Hale Getirin!

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format