En Ünlü Şehir Simgelerinin Hikayeleri


Bangkok’un Simgesi ve Dünya’nın Etkileyici Tapınağı Wat Arun’un Hikayesi: 

Tayland’ın gözbebeği olan Bangkok’un simgesi olan Tapınak, adını Hindu tanrısı Aruna’dan alır. Arun, Tayland’ın en ünlü yerlerinden biridir ve sabahın ilk ışığı, tapınağın sarmal kubbesinden yansımaktadır. Tapınak en az on yedinci yüzyıldan beri var olmasına rağmen, onun ayırt edici kubbesi Kral Rama II’nin saltanatı döneminde, on dokuzuncu yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Aynı zamanda Şafak Tapınağı olarak bilinen bu kutsal yer, güçlü Chao Phraya Nehri boyunca oturur ve dünyanın en çarpıcı dini yapılarından biridir.  

Şafak Tapınağı, Ayutthaya döneminde inşa edilmiştir. Daha önce hem Wat Makok hem de Wat Chaeng olarak bilinen General Taksin tarafından meşhur olmuştur. Tapınağın yeni ismi, General Taksin’in filosu işgalci Birmanya ile savaşmak için şafak vakti tapınağa yola çıktığında verilmiştir. General Taksin, daha sonra kral olmuştur ve o zamanlar ülkenin başkenti Thonburi’deki kraliyet bileşiğinin bir parçası olmak istemiştir. 

Tapınağın çekirdeğinde bulunan prang veya kule Khmer tarzındadır. Tapınağın çoğu Çin mimarisini de yansıtmaktadır. İnşası Kral II. Rama döneminde başladı. Ne yazık ki Şah tamamlandığını görecek kadar uzun yaşamayı başaramadı, ancak Kral III. Rama bugünkü ihtişamlı halini alması için yapıyı bitirdi. İlk başta, sadece birkaç metre boyundaydı. 

Londra’nın Simgesi Tower Bridge’in Hikayesi: 

Tower Bridge’in uzun ve büyüleyici bir tarihi var. Sizler için kısa kısa derlemeye çalıştık. 1886 ve 1894 yılları arasında inşa edilen Köprü, bir asırdan fazla bir süredir Londra’nın belirleyici simgesi olan Londra ve Birleşik Krallık’ın simgesi olarak anılmıştır. 

Yeni bir nehir geçişi için tasarım seçimi 

Köprünün yapımını üstlenen City of London Corporation büyük bir sorunla karşılaştı: ‘’Nehir trafiği faaliyetlerini aksatmadan London Bridge’den aşağı doğru bir köprü nasıl inşa edilir?’’. Fikir üretmek için 1876’da Özel Köprü veya Metro Komitesi oluşturuldu ve yeni geçiş için bir tasarım bulmak üzere halka açık bir rekabet başlatıldı. Bazıları Tower Bridge’de sergilenen 50’den fazla tasarım Komite’ye sunulmuştur. Ancak Ekim 1884’e kadar, Şehir Mimarı Sir Horace Jones, John Wolfe Barry ile birlikte, Tower Bridge için seçilen tasarımı bir çözüm olarak sunulmuştur. 

Köprü Yapımı 

Tower Bridge’i inşa etmek sekiz yıl, beş büyük müteahhit ve her gün 432 inşaat işçisinin acımasız işçiliğini aldı. İnşaatı desteklemek için iki büyük iskelesi nehir yatağına gömüldü ve 11.000 tondan fazla çelik, Kuleler ve Yürüyüş Yolları için çerçeve sağladı. Bu çerçeve, alttaki çelik işlerini korumak ve Köprü’ye daha hoş bir görünüm vermek için Cornish Granit ve Portland Stone’da kaplandı. 

Sadece Paris’in Değil Avrupa’nın Simgesi Eyfel’in Hikayesi: 

Bugün yılda 7 milyon turist çeken Eyfel Kulesi, dünyanın parayla en çok ziyaret edilen anıtı ünvanına sahiptir. Eyfel, Fransız devriminin 100. yıldönümünde düzenlenen dünya fuarı için tasarlanmıştır. İlk önce Barcelona’da 1888 Dünya Fuarı için yapılması planlanan kule, bu fikrin reddedilmesi nedeniyle, Paris fuarının giriş kapısı olarak inşasına 1887’de başlanmış ve 1889’da tamamlanmıştır. Expo 1889 Paris Fuarı’ın giriş kapısı olarak tasarlanan Eyfel’in yapımı o dönemde çok fazla tepki toplamıştır. 

Tepkilerin gerekçesi ise, bu 10.000 ton ağırlığındaki demir yapının Paris’i çirkinleştirme düşüncesiydi. Buna bağlı olarak kuleyle ilgili Paris birçok protesto ve imza kampanyalarına sahne olmuştur. Kulenin ilk etapta şehrin ortasında 20 yıllığına sergilenmesi planlanıyordu. Fakat 2002 yılında ziyaretçi sayısının 200 milyona ulaşması tepkilerin kaybolmasına sebep olmuştur. Eyfel Kulesi artık önemli bir turistik öge haline gelmiş ve her yıl yaklaşık 7 milyon insan ziyaretine uğramaktadır. Eyfel Kulesi üç katlı bir yapıdır ve her katı farklı bir manzaraya sahiptir. Kulenin halka açık yerleri 57 metre, 115 metre ve 276 metre yükseklikte bulunmaktadır. Kulenin 1. ve 2. platformlarında restoranlar bulunmaktadır. İlk katında Eyfel Kulesi’nin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunmaktadır. Ziyaretçiler Eyfel Kulesi’ni yürüyerek ve dilerlerse asansör ile gezebilmektedir. 


Like it? Share with your friends!

15

En Ünlü Şehir Simgelerinin Hikayeleri

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format