En Çok Tüketilen 10 Kahve Türü


1) Espresso

Türk Kahvesi kadar olmasa da yeteri kadar ince çekilmiş kahve çekirdeklerinin ağırlık yerine basınç kullanılarak demlenmesi ile hazırlanan İtalyan kahvesidir. Şüphesiz ki kahve denildiği anda akla gelen ilk türlerdendir. Cappuccino, Americano gibi pek çok kahvenin de ham maddesidir. Uykunuzdan fedakarlık ederek yol almanız gereken uzun Avrupa yolculuklarının bir numaralı kahve tercihidir.

espresso

2) Doppio

Doppio İtalyanca’dan gelmekte ve duble anlamında kullanılmaktadır. Kahve terminolojisinde de ‘Duble Espresso’ olarak adlandırılmaktadır.

duppio

3) Americano

Espresso’ya sıcak suyun eklenmiş halidir. Espressoyu sert bulan Amerikalıların gayet basit bir eklemeyle kahve kültürüne kazandırdıkları kahvedir.

americano

4) Latte

Espresso kahvenin ve sütün bir araya geldiği bir lezzettir. Latte fincanlarının üstünü süslemek ise “latte art” olarak adlandırılır. Latte benzeri kahveler aslında pek çok Avrupa ülkesinde değişik adlarla yaygındır. Yumuşak bir içim tercih edenlerin vazgeçilmezidir.

latte

5) Cappuccino

Espresoo kahve, sıcak süt ve süt köpüğünden yapılır ancak sütün ısıtılması ve dokusu itibarıyla Latte’den farklıdır. Aşırı yumuşatılmış kahve dokusu sebebiyle Cappuccino’yu bazı gerçek kahveseverlerin kahve kategorisine bile dahil etmediği söylenir.,

cappuccino

6) Macchiato

Macchiato İtalyanca’da ‘işaretli, lekeli’ anlamına gelir. Espresso’nun üzerine çok az süt köpüğü eklenerek elde edilir. Orta sertlikte bir içime sahiptir. Macchiato Chiaro, Macchiato Scuto, Corto Macchiato başta olmak üzere birçok türü bulunur. Starbucks gibi kahve zincirlerinde çeşitli aromalar ve soslarla zenginleştirilmiş Macchiato türleri vardır. Caramel Macchiato bunların en popülerlerindendir.

macchiato

7) Mocha

Bir tür Latte’dir ancak süte ilave olarak içinde sıcak çikolata da vardır. Caffe Mocha, Iced Caffe Mocha gibi 20’ye yakın türü bulunur. Bu kadar fazla türetilebilir olmasının sebebi ise Macchiato gibi çeşitli aromalarla zenginleştirildiğinde lezzetli tatlar verebiliyor olmasıdır.

8) Filtre Kahve

Orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerinin kahve makinasında demlenmesi ile elde edilen kahveye verilen addır. Kuzey Amerika’da en yoğun tüketilen kahve türüdür.

mocha

9) Irish Coffee (İrlanda Kahvesi)

İrlanda dilinde ‘Caife Gaelach’ denilen bu içecek aslında bir kokteyldir. Sıcak kahve, İrlanda viskisi ve şekerden yapılır. Üstüne krema koyularak servis edilir.

irish-coffee

10) Türk Kahvesi

Çok ince çekilmiş (espresso’dan daha ince) kahve çekirdeklerinin cezve içerisinde kaynamaya yakın bir derecede ısıtılması ile edilen köpüklü ve sert kahve türüdür. Kültürümüzde yeri oldukça büyüktür.

turkkahvesi

 

 

 

yagmurbanner

En Çok Tüketilen 10 Kahve Türü

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format