Elon Musk’tan Tayland’a Denizaltı


Tesla’nın kurucusu olan ve son zamanlarda günümüzün ötesinde icatları ile gündeme gelen Elon Musk, bu sefer de Tayland’da bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk için insanlara umut kaynağı olacak bir projeye imza attı.

Hepinizin bildiği üzere dünya 23 Haziran’da futbol maçı için köylerinden ayrılan 12 erkek çocuk ve antrenörlerinin kayıp haberi ile sarsılmıştı. Arama çalışmaları hızla sürerken 9 gün sonra çocuklar ve antrenörleri Tham Luang Mağarası’nda sağ bulundu. Grubun bu mağarayı dağların etrafından dolanmak yerine kestirme yol olarak kullandıkları, şiddetli yağış ve su yükselmesi sonucunda ise bulundukları yerde mahsur kaldıkları gelen bilgiler arasındaydı. Bulundukları konum ve su seviyesinin yüksekliğinden dolayı su boşaltma çalışmaları olumlu yanıt vermemiş, çocukların yeterli dalış eğitimleri olmaması ise oradan nasıl çıkacakları konusunu gündeme getirmişti. Yapılan açıklamalarda ise suların kendiliğinden çekilmesini beklemenin 4 ay süreceği söylenmiş, o sürede çocuklara gıda, mineral ve sağlık malzemesi takviyeleri yapılacağı belirtilmişti.

Bu olaylar sonrasında Twitter üzerinden açıklama yapan Musk, adı yeni duyulmaya başlanan ve yüzeyin altında çalışmalar yapan şirketi Boring Company’nin ve SpaceX’in ortaklaşa yürüteceği bir proje ile çocukları kısa sürede kurtarabileceklerini belirtti. Birçok planın üstünden geçen ekip, sonunda biri üstünde karar kılmış ve bu plan için çoktan 9 kişilik bir mühendis ekibi Tayland’a doğru yola çıkmış. Bu planı ise şu şekilde açıklıyor Musk: “Ana amaç Falcon 9 roketinin (SpaceX’in yeniden kullanılabilir roketi) sıvı oksijen transfer borusunu kullanan küçük boyutlarda bir denizaltı yapmak. Bu araç iki dalgıç tarafından taşınabilecek kadar hafif ve dar boşluklardan geçebilecek kadar da küçük olacak.”

Twitter üzerinden denizaltının yapım çalışmalarını da paylaşan dahi milyarder, bir sıkıntı çıkmaması için ekibiyle yoğun bir çalışma sürdürüyor.

Öte yandan Tayland ise oksijen yetersizliği gibi sıkıntılardan dolayı kurtarma çalışmalarına başladığını resmen duyurdu. Nitelikli dalgıçlarla beraber yürütülen operasyonda çocukların dörderli gruplar şeklinde kurtarılması planlandı ve geçtiğimiz günlerde çocukların 8’i kurtarıldı.

Çocukların bu şekilde kurtarılması halinde inşa edilecek olan denizaltını Elon Musk’ın nasıl değerlendireceği ise akıllarda soru işaretleri oluşturmaya başladı.

Elon Musk’tan Tayland’a Denizaltı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format