Elon Musk “Cybertruck”


Elektrikli araç endüstrisinde pazar lideri olan ABD’li Tesla, yarı zırhlı yeni pick-up modeli Cybertruck’ı tanıttı. Etkinlik Cyberpunk müzik, Tesla kırmızısı ışıklar ve lazerlerle yaratılan futuristik bir ortamla açılışını yaptı. Henüz aracın tanıtımı yapılmamışken açılışta ilginç bir detay göze çarptı: Cyberpunk edebiyatının en iyi yansımalarından olan Blade Runner filmi ile tanıtım etkinliği ortak bir paydada buluştu. 1982 yapımı bu bilim kurgu filmi başlarken Kasım 2019, Los Angeles yazısı akıllara geliyor ve tahmin edersiniz ki bu etkinlik Kasım 2019 tarihinde Los Angeles’ta düzenlendi. 1982 yapımı geleceği anlatan filmin öngördüğü tarih ve konumda Tesla’nın standart pick-up track tasarımlarının dışına çıkarak yeni bir tasarım anlayışı ile oluşturup tanıtımını yaptığı Cybertruck aracı bu bağlamda daha da heyecan uyandırmış oldu. 

Tanıtım etkinliğinin devamında Tesla markasının firma kurucusu ve sahibi Elon Musk sahneye çıktı. Elon Musk ilk olarak 100 yıldır hiç değişmeyen kamyonet tasarımlarını gösterdi ve konuşmasına şu sözlerle başladı. “Yüzyıllardan beri kamyonetler üç aşağı beş yukarı aynı görünüyor. Üzerinden markalarını sökseniz hangisinin hangisi olduğunu bile ayırt edemeyiz, o derece birbirlerine benziyorlar. Artık farklı bir şey yapmanın ve kamyonetlerle sürdürülebilir enerjiyi birleştirmenin vakti gelmişti.” diyerek  yeni bir tasarım anlayışı ile oluşturulduğunu iddia eden Cybertruck’tan “Bu başka hiçbir şeye benzemiyor.” diye söz etti. Henüz tasarımı görmeden de yeni aracın isminin klasik pick-up track yerine Cybertruck olmasından alışık olmadığımız bir tasarım göreceğimiz hakkında bir ipucu almış olduk. 

Elon Musk’ın sözlerinin ardından dumanlar ve alkışlar eşliğinde yeni araç “Cybertrack” sahneye geldi. Cybertrack’ı ilk  gördüğümüzde Elon Musk’ın iyi bir tasarım hakkında önceden söylediği sözlerini hatırladık ve gerçekten de bu düşünceye uygun yeni bir araç tasarladıklarını gördük. Cybertruck’tan sonra sahneye tasarım ekibinin başındaki Franzvon Holzhausen geldi. Franzvon ilk olarak kalsik bir kamyonetin kapısına balyozla vurdu ve daha sonra aynı şeyi hatta daha da kuvvet uygulayarak Cybertruck için yaptı ve klasik kamyonet kapısı hasar alırken cybertruckın kapısına hiçbir şey olmadı. Daha sonra 9mm kurşunla yapılan testleri göstererek Cybertruck’ın kurşun geçirmez olduğundan, bunun sebebinin de dış cephede kullanılan Space-X firmasının ürettiği uzay araçlarından kullanılan malzemeyle aynı olduğundan bahsettiler.

 Elon Musk geçtiğimiz yıllarda prototip tanıtımlarını yaptıkları farklı bir etkinlikte Tesla markası araçları hakkında “Aslında bakarsanız tüm Teslalar Mars’ta çalışır. Onları öylece sürüp götürebilirsiniz çünkü elektrikli araçların oksijene ihtiyacı yoktur. Sadece hava yeterli.” açıklamasını yapmıştı ve Cybertruck’ta da bu havacılık ve uzay endüstrisinden faydalandıklarını bizlere göstermiş oldular. Etkinliğin devamında ise pazarlama tekniği mi yoksa gerçekten hata mı hala daha bilemediğimiz ama sebebi ne olursa olsun etkinliğin çok daha ilgi çekmesine neden olan camların dayanıklılık testine başladılar.

Öncelikle normal bir cama gülle attılar. Daha sonra daha da büyük bir gülleyle cybertruck camına vurdular ve kırılmasını beklemediğimiz Cybertruck camı da normal cam gibi kırıldı. Sosyal medyadan paylaştıkları deneme videolarında gerçekten de kırılmayan cam ne oldu da o gece kırıldı?

Bunun ardından gövde gösterisine hız kesmeden devam eden Tesla ekibi çekme gücüyle ilgili yaptıkları testi seyirciye izletti. ABD’deki en büyük rakibi Ford F-150 model kamyonetle Cybertruck’ı birbirlerine bağlayarak gaza bastılar veCybertruck gücünü bir kez daha göstermiş oldu.

Peki, off-road’ta bu kadar iyi olan Cybertrcuk on-road da nasıl? Bu sorunun cevabını da Porche 911 ile yarıştırdıkları test ile anladık. Cybertruck, 0-100 kilometreye 2.9 saniyede çıkabiliyor. Spor arabadan daha çabuk hızlanan bir kamyonet!

Tanıtımın sonunda ise aracın arka kasasını açıp sürücünün araçtan inmesine gerek kalmadan rampaya dönüştüğünü izleyecilere gösterdiler ve tanıtım etkinliği son buldu. Beynimiz alışık olduğumuz şeylerle mutlu olduğundan bu ikonik tasarımı kimileri beğense de kimileri de basit bulup beğenmediğini dile getirdi. Beğenip beğenmemek bir kenara kesin olan bir şey varsa aracın asla basit bir tasarım olmadığı; çok sayıda farklı tasarım arasından ve uzun bir uygulama sürecinden geçip piyasaya sürüldüğü.

Tesla markasının piyasaya sürdüğü bu araçlara gözümüz alışsa iyi olur çünkü marka “Karbon emisyonunu arttıran her bir motorlu aracın alternatifi olarak sürdürebilir enerjiyle çalışan araçlar tasarlamaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Elon Musk “Cybertruck”

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format