Dünyadan Bir NBA Efsanesi Geçti: Black Mamba!


“NBA En Değerli Oyuncu” ödülüne defalarca layık görülen, La Lakers deyince aklımıza gelen ilk isim efsane basketbolcu Kobe Bryant, geçirdiği helikopter kazası sonucu 26.01.2020 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Kobe, sadece basketbol sevenlerin değil tüm dünyanın gönlünde taht kurmuş bir sporcuydu.

ŞİMDİ SAHADA BLACK MAMBA!

23 Ağustos 1978, ABD doğumlu Kobe Bean Bryant ya da çoğumuzun bildiği “Black Mamba’’ 1996 NBA draftlarında Charlotte Hornets tarafından 13. seçildi. Ardından o zamanın Lakers genel menajeri ve aynı zamanda eski bir basketbolcu olan Jerry West Vlade Divac ile Bryant’ı takas etti. Kobe böylelikle 18 yıl, 2 ay ve 11 gün ile NBA ligi tarihindeki en küçük yaşta forma giyen oyuncu oldu.

1999-2000 sezonu Batı finalinde Portland Trail Blazers karşısında 5. maçta 33 sayı üretirken 6. maçta 25 sayı, 11 ribaund, 7 asist, 4 blok ile tüm kategorilerde en üst sıraya yerleşerek tam 9 yıl aradan sonra takımını NBA Finali’ne taşıdı. Finalde Lakers’ın rakibi Indiana Pacers’tı. 6. maça uzayan seride son periyotta olağanüstü bir performans göstererek kariyerindeki ilk şampiyonluğunu yaşadı. Bizim bildiğimiz Black Mamba yavaş yavaş doğuyordu.

2005-2006 sezonunda 20 Aralık’taki Dallas Mavericks’e karşı oynadıkları maçta 3 çeyrekte 62 sayı üretti. Skor tablosu adeta şu şekildeydi: Kobe: 62-Dallas: 61

Bryant, 22 Ocak’ta Toronto Raptors’a karşı oynanan 122-104’lük zaferle biten karşılaşmada 81 sayı üreterek, Lakers tarihinin bir maçta 71 sayıyla, en çok sayı atan oyuncusu olan Elgin Baylor’u arkasında bıraktı. Bunun yanı sıra NBA tarihinde bir maçta 100 sayı atarak bir rekora imza atan Wilt Chamberlain’den sonra ikinci en fazla sayı atan oyuncu olarak tarihe geçti.

Aynı sezonun ocak ayında Mamba 4 maç üst üste 50 sayının üzerinde sayı atarak 1964’ten beri bunu gerçekleştirebilen tek oyuncu oldu. Aynı ayda ortalama 43.4 sayı ile oynayan Mamba, NBA tarihinin bir ayda ulaşılan en yüksek sayı ortalamaları listesinde 8. oldu. Sezon boyunca oynadığı maçların 27’sinde 40 sayı barajını geçen ve toplamda bir sezonda kaydettiği 2832 sayıyla Lakers tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başaran Mamba, sezon sonunda 35.4 sayı ortalaması ile NBA liginin sayı kralı oldu. Kaydettiği sayıların ardı arkası kesilmedi ve 27 yaşında 16.000 sayıya ulaşan en genç oyuncu unvanını aldı.

2007-2008 sezonun sonlarına doğru Kobe yine fırtına gibi esmeye devam ediyor, sürat kaybetmiyordu. Ligte 28.3 sayı 6.3 ribaund 5.4 asist ve 1.8 top çalma gibi olağanüstü istatistiklere sahipti. Tabii ki çok çalışma ve hırs meyvesini verdi. Kobe 20.000 sayı barajını geçen en genç oyuncu oldu ve 6 Mayıs 2008’de “Yılın En Değerli Oyuncusu” seçildi. Bu ödül Mamba’nın ilk MVP ödülüydü. Tüm zamanların sayı bulma listesinde ise 4. sırayı taşımaktadır.

Kariyerinin hepsini LA Lakers’ta geçiren Kobe Bryant, toplamda Lakers ile 5 şampiyonluk yaşadı. 13 Nisan 2016’da son maçına çıktıktan sonra emekli oldu. Birçok ödüle imza atarak ödül koleksiyonuna Oscar’ı da ekledi. Senaryosunu Kobe Bryant’ın yazdığı “Dear Basketball(Sevgili Basketbol)” adlı yapım, 90. Akademi Ödülleri (Oscar) gecesinde “En İyi Kısa Animasyon” ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda hayır kurumlarına yaptığı bağışlara gündeme gelen Kobe, oynadığı dönemlerde birçok genci basketbola aşık etmeyi başardı.

NBA efsanesi, 24 numara, Black Mamba… Yaptıklarıyla, başardıklarıyla sadece basketbolda değil birçok alanda insanların hayatına dokundu. Hırslı ve azimli olmanın, çalışmanın büyük getirileri olduğunu defalarca sahada kanıtladı. Mamba, bizlere motivasyon ve inanç kaynağı oldu. Sonsuz minnet duyuyoruz.

Birçoğumuzun kahramanı Mamba, ışıklar içinde uyu!

Dünyadan Bir NBA Efsanesi Geçti: Black Mamba!

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format