‪Gerçekleşmiş Büyük Felaketler‬


Dünyamız, tarihi boyunca pek çok felakete ve yıkıma sahne oldu. Bazıları insan kaynaklıydı bazıları ise doğa tarafından bize bahşedildi. Dünya’nın başına gelen ve kayıtlara geçebilmiş, büyük olduğu kadar garip de olan felaketlerden işte birkaçı:

1874 Çekirge İstilası

1874 yılının bahar ayı ABD’de oldukça kurak geçmişti ve bu durum, çekirgelerin yumurta bırakması için oldukça uygun bir ortam oluşturdu. ABD’deki pek çok eyaletle birlikte Kanada’daki ovalara da yayılan çekirgeler o kadar fazlaydı ki uçan bu hayvanlar yüzünden yer yer güneş dahi görülemez hale gelmişti. Tarlaları kuşatan ve ekinlerin neredeyse tamamını ziyan eden çekirge sürüleri yüzünden ciddi açlık tehlikeleri yaşandı. Hayvanlar, açıkta duran kıyafetleri bile yemişti. Adeta bir distopyayı andıran görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olan ve her yeri kuşatan çekirgeler yüzünden pek çok insan evini terk etmek zorunda kaldı.

1952 Londra Sisi

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşanan büyük sis felaketi, yaklaşık 12 bin kişinin ölümüne, 200 bin kişinin ise yaralanmasına sebep oldu. Bu felaket, diğerlerinin aksine tamamen insan kaynaklıydı. Fabrikaların ve evlerin kullandıkları yakıtların rüzgarsız havanın da yardımıyla yüksek basınç sistemi oluşturması üzerine 4 gün boyunca süren büyük bir sis yaşandı. Görüş mesafesinin yer yersıfıra düştüğü şehirde bazı insanlar; zatürre ve bronşit başta olmak üzere akciğer hastalıkları yüzünden hayatlarını kaybetti, pek çok trafik kazası yaşandı ve ekonomi adeta durma noktasına geldi. İnsanların işlerine dahi gidemediği bu kaos ortamında döneminbaşbakanı Churchill’in koltuğu sallanırken  Kraliçe Elizabeth’in de itibarı sarsıldı. Rüzgarın gelişiyle birlikte sis dağıldı ancak durumun tekrarlamaması için 1956 yılında, başta kömür kullanımını kısıtlayan bir Temiz Hava Yasası çıkartıldı.

Tunguska Olayı

Sibirya’nın Tunguska Irmağı yakınlarında, 30 Haziran 1908 günü yaşanan büyük bir patlama, bugün bile gizemini koruyor fakat kör edici boyutlardaki ışığın büyük bir şok dalgası yarattığı bilinen bir gerçek. Hiroşima’ya atılan atom bombasından yüzlerce kat daha büyük bir enerji ortaya çıkaran bu olayın yarattığı sarsıntı binlerce km uzaktan bile hissedilmiş. Bir meteor ya da bir astreoitin atmosferin üst katmanlarında patladığı düşünülse de geride hiçbir iz ya da krater kalmamış olması, bunun buz kütlesi halindeki bir kuyruklu yıldızın dünyaya çarpması ile gerçekleşmiş olabileceği ihtimalini de akla getiriyor. Buz kütlesinin, çarpmanın etkisiyle buharlamış olabileceğine inanılsa da görgü tanıkları aynı zamanda gökyüzünden düşen taş parçalarının seslerini duyduklarını söylüyor. Atmosfere saatte 100 bin km hızla girdiği düşünülen cisim patladıktan sonra alevleri neredeyse bin km uzaktan görülmüş ve patlama sonra oryaya çıkan ışık sebebiyle, bir süre boyunca Dünya’nın belli bölgelerinde geceleri hiç olmadığı kadar aydınlık geçmiş. Hatta geceleri ışık olmadan dışarıda kitap okumak dahi mümkün olmuş.

 Deepwater Horizon Patlaması

Meksika Körfezi’ndeki “Deepwater Horizon” petrol platformunda Nisan 2010’da meydana gelen ve 11 işçinin de yaşamını yitirdiği patlama, eşi benzeri görülmemiş bir çevre felaketine yol açtı. Bilim insanlarına göre tam 15 milyon litre ham petrol masmavi sulara karıştı; yani yaklaşık 70 bin ile 100 bin varil arası. Kuyu patlamadan 85 gün sonra ancak kapatılabildi. Hasar öyle boyuttaydı ki yıllar boyunca bu körfezde balıkçılık yapabilmek mümkün olamadı. Tahminlere göre yüz binlerce canlı da korkunç şekilde telef oldu.

Bhola Kasırgası

Bhola kasırgası Dünya’da gerçekleşen en büyük ölümcül kasırgalardan biridir. 1970’de gerçekleşen bu kasırga Pakistan ve Bangladeş’in büyük bir kısmını etkilemiştir. Tam 6 gün süren bu doğal felaket sonucu yaklaşık 500.000 bine yakın insan yaşamını yitirmiştir. Kasırga, bölgedeki evlerin %85’ini yok etmiş,3,5 milyon kişi ise bu kasırgadan etkilenmiştir.


Like it? Share with your friends!

22

‪Gerçekleşmiş Büyük Felaketler‬

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format