Deyrulzafaran Manastırı


Süryani Ortodoks cemaatine ait Deyrulzafaran Manastırı, Mardin il merkezine oldukça yakın bir ibadethane. Yüksekçe bir tepede bulunan yapı, görkemli olduğu kadar tarih boyunca o topraklarda önemli bir yere sahipti. Bugün hala turistler tarafından ilgi çeken Deyrulzafaran, özellikle kolay ulaşılabilir olmasıyla uğrak bir merkez.

Süryani kaynaklarına göre İsa’dan önce inşa edildiği düşünülen manastırın milattan önceki dönemde güneş tapınağı, daha sonra Romalılar tarafından kale olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Romalılardan sonra ise Mor Şleymun 5. yüzyılda yapıyı manastıra dönüştürmüştür. Bundan dolayı ilk olarak “Mor Şleymun Manastırı” sonra ise “Hananyo” veya “Mor Evgin” adlarıyla anılmıştır.

Deyrulzafaran özellikle bir Mezapotamya halkı olan Süryanilerin kültürü ve yaşantısını anlamak için oldukça önemli. İçeriye adımınızı attığınız andan itibaren ciddi din ve bilim eğitimi alan ve orada yaşayan Süryani rehberler size her detayı oldukça etkileyici bir dille anlatıyorlar. Manastırı bu denli etkileyici kılan özelliklerinden biri de milattan önce Pagan inanışa sahip Süryani halk tarafından inşa edilen 4000 yıllık Güneş Tapınağı. Tur, tarih sırasına göre gezildiğinden önce burası gezilerek başlanıyor. Tapınakta Güneş’in doğduğu yönde bir adet ufak pencere ve kurbanların adandığı sunak bulunmakta olup tabanında bir tanesinin yaklaşık ağırlığı 1,3 ton olan taşların aralarında harç gibi bir madde bulunmuyor. ‘V kilit’ sistemiyle aralarına kum doldurularak inşa edilen taban ziyaretçileri hayrete düşürüyor aynı zamanda tapınaktan bir an önce çıkma isteği uyandırıyor.

Güneş Tapınağı’nın yanı sıra Kubbeli Kilise, vaftiz törenlerinin yapıldığı Meryem Ana Kilisesi ve içerisinde manastırda görev yapan patrik ve metropolitlerin kemiklerinin olduğu Azizler Evi geziliyor. Gezi sırasında hangi inanca veya inançsızlığa sahip olduğunuzun önemi olmaksızın tarihi manastırın büyüleyici havasında manevi huzura kavuşmanın yanında Süryani halkını tanıma ve meşhur şaraplarının tadına bakma fırsatı elde ediyorsunuz. Süryanice adıyla tarihi Deyrulzafaran yani Safran Manastırı, Mardin’e gidince gezilecek yüzlerce güzel yerden sadece biri. Olur da Mardin’e giderseniz Mardin – Nusaybin yolundaki bu eşsiz güzelliği ziyaret etmeyi unutmayın!

Deyrulzafaran Manastırı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format