Deprem Çantanızda Bulunması Gerekenler


26 Eylül Perşembe günü saat 13.59’da İstanbul açıklarında gerçekleşen deprem, bütün Marmara Bölgesi’ni korkuttu. Okullar ve iş yerleri tahliye edilirken panik anları yaşansa da depremin ardından herkes deprem çantası hazırlıklarına başladı. Sizin için asla ihmal etmemeniz gereken deprem çantanızda bulunması gerekenleri listeledik.

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD)’na göre olası bir doğal afet sonrası ihtiyaç olabilecek temel malzemelerin bulunduğu bir çantanın kolay ulaşılabilir bir yerde bulunması büyük önem taşıyor. Çanta, sorumlu olduğunuz kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli tüm malzemeleri içermelidir. Çantanızı hazırlarken etrafınızda ihtiyacı olabilecek hazırlıksız durumdaki insanların olabilmesi ihtimali doğrultusunda kendi kişi sayınızdan en az +2 kişi olarak düşünmenizde fayda var.

  • Su ve Gıda

Yanınızda taşıyabileceğiniz maksimum su ve enerji verici yiyecekler önceliğiniz olmalıdır. Su kaybını önleyen besinler, kuru meyveler, konserveler ve çabuk bozulmayan gıdalar tercih edebilirsiniz.

  • Önemli Belgeler ve Nakit Para

Olası bir afet anında kredi kartlarınız ve banka hesaplarınıza ulaşımınız zorlaşacağı için nakit para bulundurmalısınız. Kimlik ve ehliyet fotokopileriniz, banka cüzdanınız, önemli telefon numaralarının bulunduğu su geçirmez bir dosya ve sigortalarınız gibi önemli belgelerin de fotokopilerini çantanıza yerleştirebilirsiniz.

  • Kıyafet ve Hijyen Malzemeleri

Hava durumunu göz önünde bulundurarak kıyafet, kolay taşınabilir battaniye ve ayakkabıya çantanızda yer verebilirsiniz. Sabun ve dezenfektanlar, peçete ve ıslak mendiller, diş fırçası ve macunu gibi acil ihtiyaçların yedekli şekilde bulundurulmasında fayda var.

  • İlk yardım Çantası

Hazır bir ilk yardım çantası, kullanmanız gereken acil ilaçlarınız ve herkesin ihtiyacı olabilecek tıbbi malzemeler çantada yer alabilir.

  • Araç ve Gereçler

İletişim ve acil bir an için kullanabileceğiniz kağıt, kalem, çakı, düdük, küçük makas, naylon poşetler, küçük bir radyo, uzun ömürlü piller, aydınlatma için küçük ve dayanıklı bir fener bulundurabilirsiniz.

Deprem Çantanızda Bulunması Gerekenler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format