Küresel Bir Hareket: Plastiksiz Temmuz


Plastikler bir asırdan uzun bir süredir tıpta hayat kurtaran cihazlarla, uzaya yolculuğu mümkün kılmasıyla, otomobilleri hafifletmesiyle ve temiz içme suyu için ekipmanlarla ve çok daha fazlasıyla hayatımıza büyük kolaylıklar sağlamıştır. Bununla beraber, plastiklerin sunduğu kolaylıklar tüm dünyada inanılmaz bir kullan-at kültürüne yol açmıştır. Tek kullanımlık plastikler her yıl üretilen plastiklerin %40’ını oluşturmaktadır. Plastik torbalar, gıda ambalajları ve pipet gibi ürünler sadece dakikalar ile saatler arasında kullanım süresine sahipken doğada yüzlerce yıl sonra çözünebiliyor. Birkaç yıllık verilere göre dünya üzerinde yılda ortalama 100 milyon plastik üretiliyor ve bunların sadece %9’u geri dönüştürülebiliyor.

‘‘Plastiksiz Temmuz’’ hareketi de tam bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla 2011 yılında Avustralya’da plastik kullanımını azaltmak konusunda bir halk hareketi olarak başlamış ve önce ülke çapında, sonrasında 159 ülke ile dünya çapında bir meydan okumaya dönüşmüştür. 2013 yılından itibaren her temmuz ayında dünyanın her yerinden milyonlarca insan, plastik kirliliğini önlemek için bu hareketin bir parçası olmaktadır. Sizler de plastik kullanımını azaltmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız işte size birkaç tavsiye: 

Kendinize mutlaka bir bez çanta edinin.

Mağazalarda, marketlerde, semt pazarlarında satın aldığınız ürünlerle beraber verilen naylon poşetler, doğal yaşam için büyük bir tehlike oluşturuyor. Denizde yaşayan canlılar bu poşetleri yiyor ve midelerinde sindiremedikleri için açlıktan ölüyorlar. Sizde bunların önüne geçmek için alışverişlerinizde bez çanta kullanın.

Pet şişe yerine matara kullanın.

Çöpe giden tek kullanımlık plastiklerin başında pet şişe geliyor. Uzun süreli kullanımlarda insan vücudunda hormon dengesizliklerine yol açıyor. Bu sebeple matara çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Plastik pipet kullanmayın. 

Gün içerisinde çok fazla plastik pipet kullanılıyor. Aslında çoğu zaman kullanmaya ihtiyacımız bile olmuyor. Bu yüzden hayatımızdan çıkarması en kolay olanlardan biri pipetler. Kullanmak istiyorsanız da bambu veya metal pipet alternatiflerini kullanabilirsiniz. 

Plastik diş fırçasına veda edin.

2 ayda bir değişmemiz gerek diş fırçalarının, her yıl 4,7 milyardan fazlası çöpe atılıyor ve atık olarak okyanuslarda ve toprakta birikiyor. Bunun önüne geçmek için bambu veya ahşap saplı diş fırçaları kullanabilirsiniz.

Küresel Bir Hareket: Plastiksiz Temmuz

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format