Çocuk Gelinler Olmasın Artık!


Çocuk yaşta evlilik; belli coğrafyalarda daha sık görülmekle birlikte, dünyanın tamamında karşımıza farklı şekillerde çıkabilen, kültürlerin çeşitli biçimlerde ürettiği ve benimsediği bir sosyal olgudur. Erken yaşta evlilikleri sadece kültürel özellikler, gelenek ve inançlar etkilemez.Bu toplumsal sorunun ortaya çıkmasında eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi pek çok etki vardır.

Sosyal medyada iki gündür “Damada anlamlı dayak” başlıklı haber konuşuluyor.Okunanlara göre Malatya’da düğün fotoğrafçılığı yapan Onur Albayrak, düğüne fotoğraf çekimine gitmiş, yaşını küçük gördüğü geline kaç yaşında olduğu sormuş ve ‘15’ cevabını alınca “Çocuk gelin fotoğrafı çekemem.” diyerek bu duruma tepkisini belli etmiştir.Damat fotoğraf çekmesi gerektiğini belirtince Albayrak ile tartışmışlar, tartışma büyüyüp kavga halini aldığı sırada damadın burnu kırılmıştır.

Sosyal medyada çıkan haberlerin ardından fotoğrafçı Albayrak, “İki gündür bu haberi görüp gerek arayan gerek mesaj yazan tüm dostlara teşekkürler.Evet maalesef durum bu, keşke yaşanmasaydı ama yaşandı.Bir daha olsa yine “Çekmiyorum!” der miyim?  Evet, derim.Kimse kusura bakmasın, çocuk gelin de çocuk istismarıdır benim gözümde ve hiçbir kuvvet bana gelinlikle o çocuğun fotoğrafını çektiremez. Çocukların saçına duvak takılamaz, kır çiçekleri ile süslenmiş taçlar takılır ancak.Saygılarımla…” şeklinde açıklama yapmıştır.

Türkiye’nin kanayan yaralarından biri de budur.Çocuk evlilikler ve çocuk anneler…Çocukluklarını yaşayamadan, hayatlarına istedikleri gibi yön veremeden, istemedikleri insanlarla istemedikleri bir hayata zorla sürükleniyorlar.Erken yaşta yaşamın ağır yükünü omuzlamaya çalışıyorlar.Geriye kalan ise bir sürü yaşanamamışlık ve genç kızlık için aşka dair hayal kırıklıkları…

Evlilik o kadar meşakkatli bir süreç ki…Hani diyorlar ya “Evlilik çocuk oyuncağı değildir.” O kadar doğru bir cümle ki ama bunu kaç kişi idrak edebiliyor? 12 yaşındaki, 15 yaşındaki çocuğa hadi bu senin kocan deyip bir adama teslim ederek bu cümleyi nasıl doğruluyoruz? Bizler, içinde yaşadığımız bu topluma karşı sorumluyuz. Bir insan değişirse bir toplum değişir. Bu yüzden her birimiz daha fazla duyarlı olup etrafımızda olan bu saçma sapan durumlara dur diyebilmeliyiz. Yine bu ve buna benzer sorunları önlemek için eğitim ailelere ve çocuklara verilmelidir. Okullarda çalışmalar yapılmalı, insanlar bilinçlendirilmelidir. Medyada  halkı bilinçlendirmek için çalışmalar yapılmalı, toplum duyarlılığı arttırılmalıdır.Bu konuda en büyük umut eğitimdir. Mutlak eğitim. Çocuklar gelin olmasınlar artık.

Çocuk Gelinler Olmasın Artık!

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format