Can Ozan Röportajı


Aramızda yakışıklılığı ile ‘oyuncu olmayı düşünmüş müdür acaba ya?’ dediğimiz, keyifli sohbetimiz sırasında yaptığı soğuk espriler ile bu sıcak günlerin etkisini üzerimizden alan sevgili CanOzan var!

Bizce CanOzan’ın en çok dikkat çeken özelliği neredeyse her şarkısında farklı bir yetenekle bizleri buluşturuyor olması. Kendisine bu sorumuzu yönelterek başlıyoruz sohbetimize.

Damla ve Sedef ile tanışmanız nasıl oldu? Müzik aracılığıyla mı yoksa zaten arkadaştınız ve müzik mi yaptınız?

Sedef üniversiteden arkadaşım. Sinema kulübünün partisinde tanıştık. O zamanlar bir şeyler üretmeye çalışıyordum ve ona dinletiyordum. O ise müzik ile ilgili pek bir şey yapmıyordu. 2013 gibi şan dersine gidip eline mikrofonu aldı. İlk şarkımız da 2017’yi buldu zaten. Damla ile ise sosyal medya üzerinden tanıştık. Gitarla olana videolarını gördükten sonra iletişime geçtim ve beraber bir şeyler yapmayı teklif ettim. Zaten bizim stüdyoya da yakın bir yerde oturuyormuş. Denedik ve güzel şeyler çıktı ortaya. Ama şunu da belirtmeliyim ki hiçbir zaman zamanında gelmedi kayıtlara. Her seferinde “Aa unuttum öyle mi yapıyorduk? E ama ben New York’tayım” diyor…

Müzikle tanışma hikayeniz nasıldı? Farklı bir hikayesi var mı?

TED konuşmamda da bunu anlatmıştım. Ben küçükken -13 yaşımda- babamın bir hastalığı sonucu ailemdeki bütün dinamiklerin değişti. Bir yandan da sınav stresi var tabi. Yaşadığım dünyadan kaçacak bir yer aradım kendimce. O zamanlar böyle durmuyordu tabi ama şimdi düşününce anlamlı geliyor. Odamda gitarla saatler geçiriyordum çünkü evdeki stres uzun vadeye yayılmıştı. O zamanlar tabi bilgisayar dışında uyaran sağlayacak, beni rahatlatacak whatsapp gibi bir şey yok henüz. Bilgisayar da evde var ama ben de çok başına geçemiyordum ki internete bağlanmak da çok meşakkatli bir iş idi. Sanatı da zaten seviyordum. Ablam çok çılgın, güzel şarkılar dinletiyordu bana kasetleriyle. School of Rock’ın da baya etkisi oldu tabi gaza gelmemde. Duman gibi dinlediğim grupların şarkılarını çalarak başlayıp kendi şarkılarımı yazmaya kadar geldim. Hiç kursa da gitmedim bu zamanlarda. Hala da kursların gereksiz olduğunu savunuyorum, sevdiğin şarkıyı çalmayı kafaya koyarsan ve gerçekten istersen öğrenmesi çok da zor bir şey değil gitar.

Yapımcıların ve şirketlerin, şarkıcı, oyuncu gibi insanları kullanacakları isime kadar yönlendirmesi hakkında ne düşünüyorsun?

Az çok araştırdığım ve öğrendiğim kadarıyla (yüksek lisans tezim de bunun üzerine) ön bilgiye sahiptim. Çünkü dediğiniz gibi genelde bu durum üreten kişiyi kilitliyor ve ağır bir çalışma rutinine maruz kalıyorsun. Ben bunlara girmemek için kendi tercihimle yapımcılığımı kendim yapıyorum. Böyle de devam edecek gibi…

Olumsuz eleştirilerin sizi hırslandırdığı veya iyi/kötü etkilediği oldu mu?

YouTube’daki eleştirileri pek umursamıyorum açıkçası. Daha doğrusu eleştiriden saymıyorum. Arkadaş çevreme dinletiyorum genelde. Onlar “Aa, evet iyi.” dediklerinde de yetinmiyorum ama. Ne kötüsü var, nesi dandik?’ gibi sorularla kötü şeyleri bulmaya, ortaya çıkartmaya çalışıyorum. Daha sonrasında da elimden geldiğince bu bölgeleri değiştirmek, geliştirmek üzerine zorluyorum kendimi. Parçayı yüklemem gereken ana kadar bu çalışma devam ediyor. Ayda bir şarkı yayınlama kuralı ile hareket ettiğim için o süreyi aşmadan yayınlamam gerekiyor. Artık algoritmalar da senden sürekli bir şeyler üretmeni beklediği için daha fazla uzatamıyorum bu süreyi.

Sahneye çıkmadan önce, sana uğur getireceğine inandığın yaptığın bir ritüel var mı?

Ritüelim şu: Gitarımı alıyorum, İstanbul trafiğine giriyorum, 10 dakikada gideceğim yere 2 saatte gidiyorum. O süreçte zaten bütün moralim gitmiş oluyor sonra soundcheck’te de bir sürü sorun çıkıyor, onlarla uğraşıyoruz. Arada sohbet, muhabbet. Geçiyor bir şekilde zaman.

Müzik kariyerinizdeki hedefiniz tam olarak nedir? Çok tanınırlık mı sizin için daha önemli yoksa yaptığın işin kalitesinde bir noktaya geldiğinizi ve bunun yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

İlk başta evde kayıt yaparak başladım. İyi ve kötü diyebileceğim çok farklı çeşitte parçalar vardı. 2016’ya kadar böyle geldim. Ondan sonra Karabalık Sound Production ile çalışmaya başladım. Boş zamanlarımda orada kayıt yapmaya başladım. Yüksek lisansım ile de çok geliştirdim kendimi. Türkiye standartlarında iyi şeyler ortaya koyduğumu düşünüyorum ama şimdi Amerika ayrı bir yerde mesela. Şarkıların berraklığı, local mix’i çok ayrı noktalarda. Bunlar Türkiye’de olan şeyler değil ve ben de bunları yapmak istiyorum. Kaç sene sürer bilmiyorum ancak hedefim bu yönde. Sen bir noktayı yakaladım dediğinde bir başkası yeni bir çıta yaratmış oluyor sonuçta.

Alanınızda tanışmak istediğiniz, beraber bir eser ortaya koymak istediğiniz birileri var mı?

Bu bana ne zaman sorulsa farklı cevap veriyorum. 5 sene önce sorsan Radiohead/Tom Yorke derdim, 3 sene önce sorsan Bob Dylan, geçen sene Flume, şuan ise Diplo diyorum. Türkiyeden ise Teoman ile tanışmak, Ezhel ile bir şeyler yapmak isterdim. Ekin Beril ve LimPesto da olabilir hep erkek olmasın fakat en çok yapmayı istediğim insanla şarkı yaptım zaten ki o da Deniz Tekin idi..

Grup olup bir isim çatısı altında birleşmeyi hiç düşündün mü?

Yok, görev paylaşımı yaptığın zaman daha hızlı ilerliyorsun örneklerde olduğu gibi ama bunun sonucunda brandşlaşma dediğimiz, tek bir konu üzerinde ilgilenme, gelişme oluyor sadece. Ben bunu istemiyorum, kendi yaptığım şarkıların çoğu şeyini kendim yapmayı seviyorum. Tabii ki böyle yalnız yol almanın da kendi içinde zorlukları var ama bu yolu seçtiğim için mutluyum.

Son olarak kendisinden tavsiye istiyoruz ve alışılagelmedik bir cevapla karşılaşıyoruz.

Saphiens ve Homodeus’u okuyun MUTLAKA. Jordan Peterson’un psikoloji derslerini de izleyebilirsiniz. Çok karmaşık şeyleri basitleştirerek mükemmel bir anlatımla sunuyor ve herkese yardımcı olabilecek şeyler söylüyor.

Yazdıkları sözler ve söyledikleri şarkılar ile duygularımıza ortak olan bu değerli insanlarla tanışmak, vakit geçirmek ve merak ettiğimiz sorulara cevaplar almak bizi çok mutlu etti.

Herkese bol müzikli günler!


Like it? Share with your friends!

13

Can Ozan Röportajı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format