Büyükada ve Ünlü Yapıları


Prens adalarının en büyüğü olan, maviyle yeşilin buluştuğu, biz İstanbullular için şehirden kaçmanın güzel bir yolu olan Büyükada; aslında tarih boyunca türlü hikayelerin geçtiği bir sürgün adasıymış. Bu tarihi adada hikayesi olan yüzlerce köşk ve yapı bulmak mümkün. Biz de bunlardan birkaçını inceleyip sizler için derlemek istedik.

Sabuncakis Köşkü (Arılı Ev)

Büyükada’da birçok köşk bulunmasına rağmen antik yunan tarzıyla dikkatleri üzerine çeken bu köşk Atina Üniversitesi Mimarlık Fakültesi profesörlerinden Prof. Fotiadis tarafından tasarlanmıştır. Eğimli bir arazide konumlanan üç katlı yapıya giriş en üst kattan yapılıyor. Binanın önündeki girişe uzanan ufak köprü ve sütunlar size Atina’daymışsınız hissi veriyor. Antik Yunan mimarisinin belki en belirgin özelliği olan üçgen alınlıksa yine girişteki yerini alıyor. Halk arasında farklı isimlerle anılan Sabuncakis Köşkü’ne “Arılı Ev” de deniyor. Günümüzde ise bu yapının Mason locasına ait olduğu söyleniyor. Tabii üstünde olan antik sembollerden halkımız böyle bir çıkarım yapmış olabilir. Bununla alakalı kesin bir bilgi yok. Büyükada’ya uğradığınızda bu yapıyı görmeden geçmeyin deriz!

Büyükada Rum Yetimhanesi

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük ahşap binası olan bu bina günümüzde maalesef çürümeye terk edilmiş durumda. Tamamen ahşap malzemeler kullanılarak yapılan bina, 1898 yılında Fransız mimar Alexendre Vallaury tarafından tasarlanmış. Ana bölümü 5, yan bölümleri ise 6 katlı olan bina aynı zamanda dünyanın ilk çok katlı ahşap binası. Aslında otel olarak yapılan ama daha sonra II. Abdülhamid tarafından buna izin verilmediğinden Balıklı Rum Hastanesi’nde barınan kimsesiz Rum çocuklarına hizmet vermesi için Rum Patrikhanesi himayesine verilmesi buyrulur. Bu yetimhanede aynı zamanda kimsesiz Rum çocuklarına eğitim de verilip sanat okuluna devam etmeleri de teşvik edilir. Günümüzde ise Fener Rum Patrikhanesi’ne ait olan yapı çürümeye bırakılmıştır. Umuyoruz ki bu ihtişamlı ahşap yapı bir an önce hayata döndürülür.

Bir Sürgün Köşkü: Sivastopol

Leon Troçki’nin Büyükada’da yaşadığı ev olarak bilinen bu yapı, aynı zamanda Troçki’nin “Hayatım” ve “Rus Devrimi Tarihi” eserlerini yazdığı yer. Adadan ayrıldığı gün ise Troçki not defterine şu satırları not alır: “Dört buçuk sene oldu. Ayaklarımın Büyükada’ya iyice kök saldığına dair garip bir his var içimde.” Geçtiğimiz yıllarda ise İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapan bina, günümüzde bir harabeden farksızdır ne yazık ki.

Reşat Nuri Güntekin Köşkü

Pembe panjurlarıyla masallardan fırlamış gibi görünen ve kuş kafesi biçimindeki zarif balkonuyla bizi karşılayan bu köşk, Reşat Nuri Güntekin’e ait. Önünden geçerken acaba hangi eserlerini bu manzaraya bakarak yazdı Reşat Nuri diye düşündüren ev, bir yalı köşktür. Günümüzde ise halen varlığını korumaktadır.

Büyükada ve Ünlü Yapıları

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format