Bursa – Kapalı Çarşı


Bursa denilince akla gelen sembolik yerlerden olan Kapalı Çarşı 15. yüzyılda “Uzun Çarşı” adıyla anılmaktaydı. Osmanlı zamanında ülkeye başkentlik yapan şehrin fethinden sonra şehre hanlar, hamamlar yapılmıştı. Aynı zamanda Tahtakale altında bir “Uzun Çarşı” aksı oluşmuştu. Bu, Kapalı Çarşı’nın doğuşu olarak adlandırılabilir. Zamanla bir sürü olay yaşasa da Kapalı Çarşı hala tarihi dokusunu kaybetmiş değil.

Orhan Gazi, zamanında hanların aralarını çatıyla kapatarak çarşının bugünkü adını almasında öncülük etmiştir. Daha sonraki yıllarda sahaflar, aktarlar, yorgancılar, sandıkçılar, bakırcılar çarşıya eklenerek Kapalı Çarşı’yı oluşturmuştur. 1958 yılında yanan Kapalı Çarşı sonrasında restore edilmiş, ilk haline nazaran daha farklı şekilde, iki kattan oluşmak üzere inşa edilmiştir. Günümüzde genellikle kuyumcuların bulunduğu çarşı; yorgancıları, ayakkabıcıları ve mobilyacılarıyla tam olarak alışveriş ve ticaretin merkezi olarak görülebilir.

 Aynı zamanda Kapalı Çarşı’dan kolay bir şekilde geçiş yapabileceğiniz Koza Han, iç avlusunda insanların dinlenebilecekleri kafeterya ve çay bahçelerini bulundurmaktadır. Üst katta 50, alt katta 45 olmak üzere toplamda 95 odası olan Koza Han; avlusunda bulunan şadırvan ve mescidiyle, içerideki ipek ve ipek ürünleri satışıyla ilgiyi üstüne çekmektedir. Hem Bursa’nın hem Kapalı Çarşı’nın kalbini oluşturan Koza Han 14. yüzyıl başlarında Yıldırım Beyazıt tarafından Emir Han’ın yetersiz kalması sebebiyle yapılmıştır.

Geçmişte alışveriş ve ticaretin nabzının attığı, Ulu Cami’nin arka tarafında kalan Kapalı Çarşı ve Koza Han, günümüzde de tüm zenginliği ve canlılığı ile hizmet vermeye devam ediyor.


Like it? Share with your friends!

7

Bursa – Kapalı Çarşı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format