Bugüne Kadar Satılmış En Pahalı Tablolar


Dünyanın en zengin insanı olduğunuzu düşünün. Hatta paranızın bir sınırı olmadığını. Yine de ihtiyaçlarınızı giderebilmek ve daha lüks bir yaşam sürdürebilmek için ödemeniz gereken paranın belirli bir miktarı olacak. Bir şeyi satın alabilmek için en fazla ne kadar para harcardınız? Peki ya en çok para harcayacağınız şey ne olurdu? Bazı sanatsever ve koleksiyonerler için cevap çok açık: Sanat. Biz de bu yazımızda tarihin satın alınmış en pahalı tablolarını inceleyeceğiz.

Silver Car Crash / Andy Warhol -1932
105.4 milyon dolar
Siyah beyaz bir araba kazası fotoğrafından esinlenmiş bu sanat eseri pop sanatı efsanesi olan Andy Warhol’un en pahalı eseridir. Eser, Sotheby’s Çağdaş Sanat Satışı’nda 105.4 milyon dolara satılmıştır.

Flag / Jasper Jones – 1958
110 milyon dolar
“Neo-dada” Dönemi eserlerinden olan Flag, Jasper Jones’un ordudaki görevinin sona ermesinden iki sene sonra tamamlanmış bir yağlı boya ve kolaj eseridir.

The Scream / Edvard munch – 1895
119,9 milyon dolar
Edvard Munch’ın günlüğüne göre tablo, Nice şehrinden etkilenerek yapılmıştır. Ressam güneşin batışı sırasında, tırabzanlara yaslanmış dinlenirken, doğanın çığlığını hissettiğinigünlüğünde belirtmiştir. Tablo 2004’te Munch Müzesi’ndeyken çalınmış, 2006 yılında bulunmuştur. Orjinal adı “Boğuntu” olan bu eser 119.9 milyon dolara satılmıştır.

Portrait of Adele Bloch-Bauer I / Gustav Klimt
135 milyon dolar
Resimdeki model tarafından Avusturya Müzesi’ne bağışlanması istenen bu eser, modelin kocası tarafından Maria Altmann’e miras bırakılmıştır. Avusturya Hükümeti’nin çabalarına rağmen mahkemeyi Maria Altmann kazanmıştır. Eser, Ronald Lauder adlı iş adamı tarafından 135 milyon dolara satın alınmıştır.

Woman III / Willem de Kooning
137.5 milyon dolar
Bu eser milyarder Setven A. Cohen tarafından 137.5 milyon dolara satın alınmıştır. De Kooning tarafından 1951-53 yıllarında yapılan altı resimlik kadın konusu işleyen Woman serisine ait bu eser, serinin kişisel bir koleksiyonda yer alan tek parçasıdır.

No.5 / Jackson Pollock – 1948
140 milyon dolar
New York Times’a göre eser Geffen tarafından David Martinez’e satılmıştır. Fakat bu bilgi Martinez’in yaptığı bir basın açıklamasıyla yalanlanmıştır. Eserin henüz kimin tarafından satın alındığı bilinmese de 140 milyon dolara satın alındığı söylenmektedir.

Bal du Moulin de la Galette / Pierre Auguste Renoi bir 140.7 milyon dolar
Auguste Renoir’in sürekli çalıştığı modeller ve arkadaşlarını model alarak yaptığı figürlerden oluşan eser, satın alınmasına rağmen Paris’teki Orsay Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Three Studies of Lucian Freud / Francis Bacon – 1969
142.4 milyon dolar
Eser bir açık arttırmada satılmış en pahalı eser olmasının yanı sıra, en pahalı çağdaş sanat eseri olma özelliğini de taşımaktadır.

Nafea Faa Ipoipo ( Ne Zaman Evleneceksin?) / Paul Gauguin
210 milyon dolar
Fransız ressam Paul Gauguin’in Tahitili iki kızı resmettiği eserinin, 2015’te gerçekleşen bir açık arttırmada tam 300 milyon dolara satıldığı biliniyordu. Ancak açık arttırmaya ilişkin açılan bir dava sonucunda tablonun aslında 210 milyon dolara satıldığı ortaya çıkmıştır. Böylece tablo, “dünyanın en pahalı tablosu” ünvanını yitirmiştir.

The Card Players / Paul Cézanne
250 milyon dolar
Cezanne’ın beş resimlik serisinin parçası olan bu eseri, Katar Kraliyet ailesi tarafından 250 milyon dolara satın almıştır.

Salvator Mundi / Leonardo da Vinci
450 milyon dolar
Rönesans döneminin ünlü İtalyan ressamı Leonardo da Vinci’nin Hazreti İsa’yı resmettiği tablosu ‘Salvator Mundi’ (Dünyanın Kurtarıcısı), 450 milyon dolara satılarak “Nafea Faa Ipoipo” tablosunun satış fiyatı rekorunu kırmıştır.


Like it? Share with your friends!

14

Bugüne Kadar Satılmış En Pahalı Tablolar

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format