Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – KİNOA KARAKÖY

Karaköy’ün ara sokaklarında hoş bir mekan olan Kinoa Karaköy’den bahsedeceğiz. Kinoa’nın önüne geldiğiniz an gözünüzü alamayacağınız tatlı bir mekanla karşılaşacaksınız. Burada ister arkadaşlarınızla gelip sohbet edebilirsiniz isterseniz de tek başınıza gelip ders çalışıp işlerinizi halledebilirsiniz. WI-FI’ı da mevcut fakat prizlerin erişimi rahat değil. Ayrıca mekan küçük olduğundan hafta içi sakin saatlerde gelmenizi tavsiye ederiz. Biz bu mekanda çay ve flat white içtik. Çayı pek beğenemedik ama kahvesi güzeldi. Magnolia ve cheesecakelerini öneriyorlar. Genel olarak fiyatları Karaköy’deki mekanlara göre standart. Ayağınız Karaköy’e düşerse gelebileceğiniz hoş bir mekan, tavsiye ediyoruz.

Film – FANTASTİK CANAVARLAR 2 : GRINDELWALD’IN SUÇLARI

Uzun süredir heyecanla beklenen “Fantastik Canavarlar 2 : Grindelwald’ın Suçları” özellikle Harry Potter hayranları tarafından büyük bir heyecanla karşılandı. Başrollerinde Newt Scamender olarak Eddie Redmayne ve Gellert Grindelwald olarak Johnny Depp’in bulunduğu filmde macera Grindelwald’un hapsolduğu yerden kaçmasıyla başlar. Amacı; büyücülerin insanlara hükmettiği bir dünya yaratmaktır ancak Jude Love’ın canlandırdığı Albus Dombledore, eski öğrencisi Newt’in yardımıyla Grindelwald’u durdurmaya çalışacaktır. Newt, tüm insanlığı korumak için girdiği bu savaşın ne kadar tehlikeli ve engellerle dolu olduğunun farkında değildir. Yönetmen koltuğunda David Yates’ın oturduğu bu film başarılı efektleriyle seyirciye “Yok artık!” dedirtiyor. Eğer gizemli ve macera dolu filmleri seviyorsanız bu film tam size göre. İyi seyirler…

Kitap – BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU

Avustralyalı yazar Stefan Zweig, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu adlı uzun hikayesini 1920’li yıllarda yazmıştır. Kitap; adını dahi bilmediğimiz bir kadının, hayatı boyunca sevdiği, ömrünü adadığı adama yazdığı mektuptan oluşuyor. Kadının “Sana, beni asla tanımamış olan sana” satırıyla başladığı bu uzun mektupta, tek başına yaşadığı büyük aşkını ve bütün duygularını o kadar gerçekçi bir şekilde anlatmış ki yazarın, bir kadının ağzından bu kadar gerçekçi yazması sizi çok şaşırtacak. Kitabı bitirdiğinizde, “Gerçekten böyle bir aşk var mı?” sorusuna cevap arayacağınız kesin. Modern klasikler dizisinde yer alan tek solukta bitireceğiniz bu yapıtı kitaplığınıza eklemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Sergi – RESMEMANETI

Geçtiğimiz günlerde Taksim Meydanı metrosundaki eski İstanbul Kitapçısı, İBB tarafından “Taksim Sanat” adıyla yeni bir sanat merkezine dönüştürüldü. Taksim Sanat’ın açılışı,”Resmemaneti” isimli sergiyle yapıldı. Bu sergide İBB Resim Koleksiyonu seçkisi ile birlikte Sezer Tansuğ’un 43 ressam arkadaşıyla gerçekleştirdiği “Geleneksel Kültüre Çağdaş Yorum 66 Kare” projesinin tamamı yer alıyor. Resmemaneti geleneksel kültürümüze saygı duruşu niteliğinde bir sergi. Sergide; koleksiyonları, üslupları ve özgünlükleriyle uluslararası sanat camiasında şöhret kazanan Türk ressamların meydana getirdikleri portre, natürmort, manzara ve farklı temaları içeren resimler görülüyor. Abdülmecid Efendi’nin yaptığı Abdülhak Hamit ve Recaizade Mahmud Ekrem portreleri, İbrahim Çallı’nın ilk Atatürk Portresi gibi paha biçilemeyen eserler bulunuyor. “66 Kare” ise son yıllarda daha çok batı kültürüne programlanan, medya ortamının unutturmayı ve küçümsetmeyi başardığı geleneksel kültürümüze bir ilgi ve saygıyı amaçlıyor. Sergi 15 Ocak tarihine kadar devam edecek. Biz de kendi geleneksel kültürümüze dair bir farkındalık oluşturabilmek ve geçmişe dokunabilmek adına bu sergiye yolunuzun düşmesini tavsiye ediyoruz.

Tiyatro – MATRUŞKA

İstanbul Şehir Tiyatrosu oyunlarından Matruşka, kadın-erkek ilişkilerindeki ideallleri eğlenceli bir dille ele alıyor. Dekorun minimal tutulduğu, izleyiciyi yormayan oyunda ilginiz bir an olsun dağılmıyor çünkü oyun belli aralıklarla seyircilerin arasına karışılarak oynanıyor. Tek perdelik, kısa ancak anlatılmak istenenin net bir şekilde anlatıldığı bir oyun. Sıkça ele alınan bir konu olmasına karşın kadın-erkek ilişkileri hakkında sıkmadan tekrar düşündürüyor bizleri. Matruşka, bu hafta 5-6-7-8 Aralık’ta Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

Konser – DUMAN

Duman 1999 yılında çıkan Eski Köprünün Altında isimli albümleri ile büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmayı başarmıştır. Davulcu sorunu yaşayan grup, birçok isimle çalıştı. Albüm ve konserlerde gruba eşlik eden Alen Konakoğlu ikinci albüm “Belki Alışmam Lazım” ile grubun dördüncü üyesi oldu. Vokal ve gitarda Kaan Tangöze, gitar ve geri vokalde Batuhan Mutlugil, bas gitar ve geri vokalde Ari Barokas’tan oluşan Duman, büyük çıkış yaptığı albümü “Belki Alışman Lazım”ın ardından hayranlarını ve müzikseverleri uzun süredir bekletiyordu. Dumanseverler grubun müthiş sahne performansını yansıtan “Konser” albümü ve yine NR1 Müzik tarafından 2004 yılı sonunda yayınlanan Türkiye`nin ilk müzik DVD`si “Bu Akşam” ile teselli bulmuşlardı

Uzun bir bekleyişten sonra dördüncü albüm “Seni Kendime Sakladım” 2005 Temmuzunda çıktı. Açılışta yer alan “Özgürlüğün Ülkesi” dünya politikasını eleştiren enerjik bir punk rock şarkısıdır. Duman grubu geçen süre içerisinde iki yüze yakın konserde hayranlarıyla buluşurken, birçok gazete, dergi, TV, okul ve üniversite tarafından “Yılın En İyi Grubu” seçildi. Duman’ın eşsiz sahne deneyimini deneyimlemek için 13 Aralık’ta Dorock XL’ta olacak konseri kaçırma!

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format