Bu Hafta #NeYapsak?


Bu Hafta #NeYapsak? ekibi olarak haftaya başlarken sizin için birbirinden güzel tavsiyelerde bulunduk. Güzel ve keyifli bir hafta diliyoruz!

Kafe – Dirhem Flowers&More

Yeni rotamız belli oldu! Burası Nişantaşı Teşvikiye’de bulunan küçük ama oldukça sevimli Dirhem Flowers&More. İsminde de yer aldığı gibi hem çiçekçi hem de kafe. Kahvelerinizi yudumlarken muhteşem çiçek kokularıyla mest olabilirsiniz, şimdiden uyaralım. Mekanın her bir köşesi özenle dekore edilmiş, bütün mobilyalar ve aksesuarlar birbirini kusursuz bir şekilde tamamlamış. Birbirinden güzel fotoğraflar çekerek sosyal medyanızı renklendirebilirsiniz. Bizden size ufak bir tavsiye: Kombinlerinizde toprak tonları, beyaz gibi renkleri kullanırsanız harika bir görüntü elde edebilirsiniz. Şimdiden kahve ve çeşitli tatlılar eşliğinde keyifli sohbetler dileriz!

Kitap – Quo Vadis

Quo Vadis, Nobel ödüllü Leh yazar Henryk Sienkiewicz tarafından 1895 yılında yayınlanan tarihi romandır. Türkçesi “Nereye Gidiyorsun?” anlamına gelen eser, 1.yüzyıl Roma’sının İmparator Neron dönemindeki toplum içerisinde Hristiyanlar ve Paganlar arasındaki çatışmaları, zamanında yapılan büyük haksızlıkları ve kaosun ortasında birbirine tutunan iki insanı anlatıyor. İki dini sınıf arasında geçen sert çarpışmalar kitabın en can alıcı tarafını oluşturuyor. O dönem Neron’un yönetiminde oluşan korku, baskı ve sapkınlık karakterlere belirgin bir şekilde yansımış. Kitabımızın kendine ait küçük bir efsanesi de mevcut. Bu efsaneye göre İsa mesihin havarisi Petrus zamanın en önemli tevhit temsilcisidir. Neron’un zulmü yüzünden umudunu kaybeder ve Roma’yı terk etmeye karar verir. Yolda giderken Hz. İsa karşısına çıkar ve Petrus ona “Quo Vadis Domine” (Nereye Gidiyorsun Efendim) diye sorar. İsa’nın cevabı “ Ardında bıraktığın insanlarım için yeniden çarmıha gerilmeye ve acı çekmeye gidiyorum” olur. Bunun üzerine Petrus geri döner ve hikayeye esin kaynağı olur.Pek çok yönden insana değinen bu roman farklı şeyler okumak isteyenler için güzel bir tercih olacaktır.

Fim- 7. Koğuştaki Mucize

Bu haftaki filmimizde haksız yere suçlanan baba ve ona kavuşmayı bekleyen küçük kızının hikayesi anlatılıyor. 1983 yılında ufak bir Ege kasabasında sıkı yönetim komutanının talihsiz bir şekilde kızının ölmesiyle suç, annesi ve 7 yaşındaki Ova adında kızıyla yaşayan Memo’ya kalır. Memo’nun zekası küçük kızıyla aynıdır. Bu yüzden Memo, kızı öldürmediğini ifade etmeye çalışsa da insanlar ona inanmaz ve idam cezasına çarptırılır. Peki ya minik Ova’nın ve Memo’nun masum olduğuna inanan diğer insanların adalet arayışı Memo’yu kurtarabilecek midir? Filmde bu baba-kız ilişkisini izledikçe gözyaşlarınıza hakim olamadığınız, yer yer de güldüğünüz sahneler olacak. Özellikle Aras Bulut İynemli’nin oyunculuğu sayesinde kendinizi filme kaptıracak, iki saatin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Şimdiden keyifli seyirler dileriz!

Dizi – Atypical

Atypical, bize otizmli bir gencin hikayesini trajikomik bir şekilde anlatıyor. Otizmli olan Sam’i odak noktası alan bu dizi onun okulda, işte ve aile içinde yaşadığı sıkıntılara dikkat çekiyor. Bunları bize bazen eğlendirerek bazen de üzerek anlatıyor ama en önemlisi hiçbir zaman sıkmıyor. Otuzar dakikalık bölümlerde bize bu konu hakkında önemli farkındalıklar kazandırıyor. Son olarak güzel bir haberimiz var. Dizinin 3. sezonu geçtiğimiz cuma günü Netflix üzerinden yayınlandı. Bir an önce izlemenizi tavsiye ediyoruz!

Sergi – İçim Şişiyor, Varoluş Üzerine Çeşitlemeler

16. İstanbul Bienali paralel etkinlikleri kapsamında Ekin Kano’nun “İçim Şişiyor, Varoluş Üzerine Çeşitlemeler” isimli ilk kişisel sergisi, sergilenmeye başlandı. İnsan ve insan olmayanın arasındaki sınırların belirsizliğini araştıran Ekin Kano, bedeni tanımlanamaz ve sınırsız bir yapı olarak betimliyor ve resimlerinde varoluş için başka maddesellik olasılıkları öneriyor. Görülmeye değer ve ilgi çekici olan bu sergi 9 Kasım’a kadar Saint-Joseph Fransız Lisesinin girişinde bulunan Caporal Evin birinci katında sergilenmeye devam edilecek.

Konser – Fizy İstanbul Müzik Haftası: 9 Kasım

Herkesin içlerinden birini mutlaka severek dinlediği muhteşem bir konser günü sizi bekliyor. Teoman, Haluk Levent, Pentagram, Norm Ender, Moğollar ve Pilli Bebek günboyu sahne alırken After Party’de ise Dj Nikki Wild ve Shantel ile şüphesiz keyifli saatler geçirecek, eğlencenin doruğuna ulaşacaksınız. 9 Kasım Cumartesi günü Volkswagen Arena’da gerçekleşecek konser, soğuyan havalarla birlikte adeta içinizi ısıtacak. Bizce şimdiden heyecanlandınız bile! Tüm haftanın yorgunluğunu atmak, yeni haftaya enerjik başlamak için harika bir etkinlik. Şimdiden gidecek olan herkese iyi eğlenceler dileriz!

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format