Bu Hafta #NeYapsak?


Sömestirde bile canınızın sıkılmasına müsaade etmiyoruz! KalemlİK ekibi eğlenceli önerileriyle haftaya giriş yapıyor.

Kafe- Mendel’s Chocolatier

Kafe grubu olarak bu hafta Akaretler’de bulunan Mendel’s Chocolatier’deydik. İlgi çekici sunumlarıyla Instagram’dan da aşina olduğumuz bu mekanı bir de biz deneyimleyelim dedik. Hafta sonu ziyaret etmek isteyenler için bir uyarı: Sıra beklemeyi göze alın. Hafta sonları oldukça yoğun olan Mendel’s, hafta içleri daha sakin oluyor. Mekan, Charlie’nin Çikolata Fabrikası filminden uyarlanmış. Masalar birbirine yakın. Menü çikolata çeşitleri ve çikolatalı tatlılar yönünden oldukça zengin. Biz Odeon ve Chocalate Bomb denedik. Mendel’s sunumlarıyla ve lezzetleriyle bizden tam puan almayı başardı. Sadece fiyatlar açısından biraz daha uygun olabilir diye düşünüyoruz. Tatlılarıyla meşhur olan mekanın çaylarını da deneyebilirsiniz.

Film- A Star Is Born

Çok kısa bir süre önce vizyonda olan A Star Is Born, müzikal romantik drama türünde bir film. Başrollerinde Bradley Cooper ve Lady Gaga yer almaktadır. Film, çok yetenekli olup keşfedilmeyen Ally (Lady Gaga)’nin Jackson Maine (Bradley Cooper) tarafından keşfedilmesini konu alır. Jackson ve Ally tesadüfi tanışmalarından sonra birbirlerinden çok etkilenirler ve Jackson, Ally’nin yeteneğine daha ilk akşamdan hayran kalır. Daha sonra onu sahnenin büyülü dünyasıyla tanıştırır ve Ally, Jackson’ı gölgede bırakacak bir şöhrete ulaşır. Hem muhteşem bir sese sahip olan hem de söz yazarlığı yapan Ally, kariyerinde hızla yükselir fakat Jackson’ın kariyerinde düşüş yaşaması ve Ally’nin dur durak bilmeyen yükselişi, ikilinin ilişkilerinde ciddi sorunlara yol açar. Filmde Bradley Cooper, ilk kez yönetmen koltuğuna geçiyor. Ayrıca film içinde tüm oyuncuların başarılı oyunculuklarının yanı sıra, kulaklarınızın pasını silecek şarkı ve onların büyüleyici sahne performanslarına da şahit oluyorsunuz. Eğer müzik listenize yeni müzikler eklemek isterseniz A Star Is Born albümüne bir göz atmanızı ve keyifle izleyeceğiniz bir film arıyorsanız A Star Is Born’u izlemenizi şiddetle öneriyoruz.

Kitap- Bir Delinin Hatıra Defteri

Efsane Rus yazar Nikolay Gogol tarafından yazılan kitap; Bir Delinin Hatıra Defteri, Palto ve Burun olmak üzere üç ayrı hikayeden oluşmaktadır. Kitaba ismini veren ve bir şizofreni hastasının yaşamından birinci ağızdan kesitler sunan Bir Delinin Hatıra Defteri hikayesi, ülkemiz de dahil olmak üzere dünya çapında defalarca sahnelenmiştir ve büyük yankı uyandırmıştır. Palto ve Burun hikayelerinin ikisinde ise biraz ironik biraz mizahi bir dille Rus toplumunun genel yapısı anlatılmıştır. Bundan dolayı öyküleri okurken Rusların insan ilişkilerinden, günlük yaşamlarından ve kültürel yapılarından kült bilgiler edinebilirsiniz. Dostoyevski’nin “Hepimiz Gogol’un paltosundan çıktık.” sözünü söylediği bu büyük yazarın, ölümsüz eserini okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Böylece Dostoyevski’nin tek bir cümleyle kitabı ne kadar güzel özetlediğini de anlayabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Sergi-Universal Everything: Akışkan bedenler

Bu hafta size Borusan Contemporary’nin yer aldığı Perili Köşk’te gösterilen Akışkan bedenler adlı sergiden bahsedeceğiz. Bu sergide, insan biçimine duyulan ilgi; bireyin karakteristik özellikleri ve davranışları üzerinden inceleniyor. İki bölüme ayrılmış serginin ilk kısmı; insan bedeninin değişim, dönüşüm ve adaptasyonunu sorgulayan video sanat işlerine ev sahipliği yaparken ikinci kısım ise kolektifin insan-makine geleceğine önermeler sunan projelerine yer veriyor. Günümüzde çoğu alana şimdiden nüfuz etmiş yapay zeka teknolojilerinin ileride varabileceği konum üzerinden çeşitli tartışmalar geliştiren bu işler, izleyiciyi çevreleyen interaktif monitörlerle oldukça gerçekçi bir deneyim sunuyor. Sadece hafta sonları 10.00-19.00 arası açık olan bu sergiyi 17 Şubat’a kadar gidip görmenizi tavsiye ederiz.

Konser-Yıldız Tilbe

Bu haftaki konser durağımız: Yıldız Tilbe. Yıldız Tilbe 1966 yılında İzmir’de doğmuştur. Başlarda İzmir’in çeşitli  kulüplerinde şarkıcılık yapmaya başlamıştır. Sahneye ilk olarak 1990 yılında çıkmıştır. 1991 yılında Sezen Aksu’nun vokalistlik teklifini kabul ederek İstanbul’a gelmiş ve Sezen Aksu’nun evinde kalarak Sezen Aksu’nun albümlerinde ve konserlerinde vokallik yapmıştır. Sezen Aksu ile yollarını ayırdıktan sonra Cem Özer’in “Laf Lafı Açıyor” isimli programından teklif almış ve programda solistlik yapmaya başlamıştır. Daha sonraları ise ilk klibini “Delikanlım” adlı şarkıya çekmiştir. Yıldız Tilbe “Delikanlım” şarkısıyla büyük ilgi görmüştür. Yıldız Tilbe’nin şarkılarında ve bestelerinde genellikle aşk, hüzün ve ayrılık gibi romantik konular yer almıştır. Tarzına pop olarak başlayan Tilbe, daha sonra arabesk, halk müziği ve sanat müziğini de kullanmıştır. Konserlerdeki atmosfere gelecek olursak sanatçı duygularını dinleyenlere geçirmekte o kadar başarılı ki o şarkının ruhunu hissedeceğinizden şüphemiz yok. Şarkılarında kullandığı eşsiz kelimelerle adeta kendine hapsediyor Yıldız Tilbe. Şarkıları her türlü zevke hitap ediyor ve en önemlisi Tilbe o kadar samimi ki bundan etkilenmemek elde değil. Konser bittikten sonra “Ah, keşke bir şarkı daha söyleseydi be!” diye içinizden geçireceğinize şüpheniz olmasın. Bu müthiş konseri sizde dinlemek isterseniz 30 Ocak Çarşamba günü Jolly Joker Vadistanbul’da olun!

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format