Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe-Loop Cafe

Merhaba arkadaşlar, bu hafta “Ne Yapsak?” ekibi ile Kadıköy’de bulunan Loop Cafe’ye gittik. Girdiğiniz anda sizi karşılayan ambiyansıyla mest olabilirsiniz. Kafenin en ilgi çekici yanlarından biri ışığın yok denecek kadar az olması! Her köşede bulunan animasyonlu tablolar ve küçük ışıklar kafenin loş bir ortamı olmasını sağlıyor. Garsonları tatlı ve güzel olan kafemizde en çok önerilen bizim de çok beğendiğimiz mocha oldu. Yanına da el yapımı elmalı turta efsane oluyor. Rahat ve sıcak ortamı sayesinde saatlerce sohbet edebileceğiniz bir sığınak olarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca oyun oynamak isteyenler için küçük bir oyun köşesi de bulunuyor. Sıradan oyunların yanında strateji oyunları da var. Herkese gitmesini, gittikçe yaymasını öneriyoruz sevgili okurlar. Haftaya görüşmek üzere!

Film-Diren!

Kadınların yüzyıllardır süren yaşam mücadelesini 1912 İngiltere’sinde seçme ve seçilme hakkı istemeleri üzerinden anlatan filmde haklı davaları için birçok şeyden fedakarlık yapan, zorluklara karşı direnen güçlü kadınları görüyoruz. Bu kadınlar Emmeline Pankhurts önderliğinde kendilerini “süfrajet” olarak adlandırıyor ve oy hakkı için ellerinden geleni yapıyorlar. Kadın hareketinin bir utanç kaynağı sayıldığı bu dönemde kadınlar hayatın hiçbir alanında erkeklerle eşit haklara sahip değiller. Erkeklerden daha zor işlerde çalışmalarına rağmen daha az para almaları, çocuklarının üzerinde hiçbir söz sahibi olmamaları acı örneklerden sadece birkaçı. Büyük kayıplar, büyük mücadeleler sonucunda 1918’de 30 yaşını dolduran kadınlar, oy kullanma hakkı elde ettiler ve 1925 yılında kadınlar çocukları üzerinde hak iddia edebildi. 1928 yılında da tüm kadınlar, erkeklerle eşit oy hakkına sahip oldu. Kadın hakları konusunda bu çarpıcı filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz. İyi seyirler!

“Yasaları çiğneyenler değil, yasaları oluşturanlar olmak istiyoruz.”

Kitap-Ermiş, Sörfçü ve Patron

Kişisel gelişim dediğimizde aklınıza ilk gelen şeylerden bir tanesi kendi özümüze dönmek, etrafımızdaki güzellikleri fark etmek. Aslında kişisel gelişim kümülatif olması gereken, birden olamayacak bir süreçtir çünkü hayat bize bir merdiven edasıyla bahşedilmiş bir dünyadır asansör gibi değil. Hayata baktığımızda yaşamımızın her farklı parçasında bazen anlamlandırabildiğimiz bazen de aklımızın kıyısından köşesinden geçmeyen olaylar ile karşılaşmışızdır. Ferrari’sini Satan Bilge’nin yazarından 2003 yılında basılmış sizin başucu kitabınız olabilecek heyecanla ve sabırsızlıkla tek nefeste bitirebileceğiniz eser “Ermiş, Sörfçü ve Patron.” Hikayemizin baş kahramanı kendi işinden hiç memnun olmayan bir gazetecidir. Kendi işine hiç isteyerek gitmeyen, kendi evliliği sallantıda olan ve kendi içinde anlamlandıramadığı bazı olaylar vesilesiyle kendi içine dönmeye çalışan bir insanın kendisini keşfetme sürecine tanıklık ediyoruz. Eserimizin baş kahramanı bir toplantıya giderken trafik kazası geçiriyor ve akabinde sağlık görevlileri eserin baş kahramanını hastaneye götürüyor. Hikayemizin kırılma noktası baş kahramanın ve onun uzun senelerden beri görmediği babasının aynı hastanede yatıyor olmasıdır. Defalarca okunmaya açık, eserin içinde sayfalarca anektodlar çıkartabileceğiniz bu eseri okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Sergi-Yiğit Yazıcı Atölye

Maslak’ta yer alan sanatla nefes alan bir plaza 42 Maslak. İçinde birçok atölye, sanat workshopları, sanat kongreleri yer alıyor. Bu hafta inceleyeceğimiz atölye ise bir popart sanatçı atölyesi.Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz, ücretsiz ve kapıları herkese açık bir atölye burası. Yiğit Yazıcı atölyede bu harika atölyelerden 4.’sü. Sanatçıyla birebir konuşabileceğiniz hatta yaptığı işleri görebileceğiniz harika bir mekan burası. Sanatçıyı tanıtacak olursak; Yiğit Yazıcı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Özdemir Altan Atölyesi’nden mezun olduktan sonra halen çalışmalarını Maslak 42’de bulunan atölyesinde sürdüren bir ressamdır. Gidip ziyaret etmenizi şiddetle öneririz.

Tiyatro-Aile Sırları

Bu hafta İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunlarından aile içi sorunları, çalkantılı evlilikleri ve halı altına süpürülmeye çalışılan sırları konu alan Aile Sırları isimli oyunu kaçırmayın deriz. Birbirinden habersiz yaşayan üç kız kardeş, bağımlı bir anne ve evi terkettiği andan itibaren kendisinden haber alınamayan bir baba… Babaları evi terk edince eve dönen üç kız, geçmiş hesaplaşmaları kapatmaya çalışırken şimdinin sorunlarını da beraberlerinde getirirler. Yüzleşmeye hazır mısınız? Traccy Letss tarafından yazılan oyunu Aslı Önal çevirdi. Yönetmenliğini ise Bilge Emin üstlendi. Duymayan kalmasın, Aile Sırları bu hafta 22-27 Ocak tarihleri arasında Cevahir Sahnesi’nde!

Konser-Koray Avcı

Bu haftaki konser önerimiz: Koray Avcı. Kendisinin hayatından kısaca bahsedecek olursak 1 Ocak 1984’te Ankara’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğundan beri müziğe karşı ilgi duymaktadır. Müzik serüvenine Ankara’da çeşitli performans mekanlarında şarkı söyleyerek başlamıştır. Daha sonra ailesinin de baskısıyla müziği askıya alıp Muğla Üniversitesi Fizik bölümünü kazanmıştır fakat bu ondaki müzik sevgisini engellememiş ve arkadaşlarının da baskısıyla Acun Ilıcalı’nın sunduğu Yetenek Sizsiniz Türkiye programına katılmıştır ve burada adından söz ettirmiştir. Muğla onun için doğru yer olmasa da onun hayatında kırılma noktası olmuştur. Sokakta gitar çalıp şarkı söyleyen Koray Avcı, asıl ününü böyle kazanmıştır. Daha sonra kendi videolarını çekip YouTube’da yayınlamaya başlamıştır. Kısa süre içinde sosyal medyada ilgi odağı olmuştur. Gitgide artan bu hayran kitlesi sayesinde artık belli bir seviyeye ulaşmış ve gerek yurt dışında gerek yurt içinde konser vermeye başlamıştır. Dinleyene keyif veren ve her tarzda şarkı söyleyen Koray Avcı, aramızdan çıkan bir halk adamı edasıyla bizleri adeta gururlandırmaktadır, dinlemenizi tavsiye ederiz. Sizlere müziği doya doya yaşatacak Koray Avcı’yı dinlemek istiyorsanız 22 Ocak Salı günü saat 20.30’da Haliç Kongre Merkezinde olun!

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format