Bu Hafta #NeYapsak?


Herkese merhaba! KalemlİK ekibi pazartesileriniz sendromsuz geçsin diye hafta boyu yapılacaklar önerisiyle bu hafta da bomba gibi geliyor!

Kafe-Minoa
Beşiktaş-Akaretler’de bulunan bir kitap-kafe Minoa. Minoa adını çağlar öncesinden yitip giden bir Akdeniz medeniyetinden almış. Bahar aylarında keyifle oturabileceğiniz bahçesi ve mekanın dekorosyonu bizi kendine hayran bıraktı. İçeri girdiğinizde 7-8 bini Türkçe olmak üzerek yaklaşık 30 bine yakın kitap denizine düşüyorsunuz. Üst katındaki kitapları, defterleri ve hediyelik eşyaları satın almanız mümkün. Mekanın alt katında ise İstanbul’da kolay bulunamayan çizgi romanlar bulunuyor. Biz Minoa’da Fit kahvaltı ve Fit tost tercih ettik. Sunumu ve lezzetleri gayet beğensek de öğrenciler için mekanın pahalı olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca çalışanlar biraz daha kibar davranabilirler zannımızca. Her şeye rağmen Minoa’da kendinize bir kahve ısmarlayabilir ve kitapların büyülü yolculuğuna çıkabilirsiniz!

Film-Börü

Dağ 2 filmiyle Türk sinema sektörünün silkelenmesine sebep olan, bunun yanında ise askeri dizilerin mantar gibi türeyip televizyonlarda yer almasının yolunu açan Alper Çağlar, yine askeri bir film olan Börü ile karşımıza çıkıyor. 2017 yılında, 6 bölümden oluşan ve her bölümün 1 saat olduğu Börü dizisi seyircilerle buluşmuştu. Özel Harekat’ın, PKK ile yaşadığı zorlu mücadeleyi ve terör örgütü mensuplarının ordu içindeki yükselen konumlarını konu alan dizi, 6. bölümde 15 Temmuz akşamı Ankara Polis Özel Harekat, Daire Başkanlığı’nın bombalanmasıyla beyaz perdeye geçmek üzere seyircilere veda etmişti. Film, dizide kaldığımız yerden devam ederek Özel Harekat Daire Başkanlığı’nın bombalanmasının ardından yaşanan yıkımı, enkazı ve hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Bu sahnelerin ardından Polis Özel Harekat darbe girişimini engellemek üzere Özel Kuvvetler Komutanlığı, Türksat gibi önemli bölgelere giderek seyircilere aksiyon dolu sahneler izletiyor. Jetler arasında geçen “it dalaşı” sahnesi, Özel Harekatçılar’ın kullandığı Ejder zırhlı araç ile Kobra tipi helikopterin trafiğe açık yollarda yaşanan mücadelesi, cemaatçi teröristlerin kontrolündeki tankla özel harekatın nefes kesen çatışma sahneleri aksiyona ve maceraya doymamıza fazlasıyla yetiyor. Filmde çok kısa olarak Atatürk sahnesine yer verilmesi de tüylerimizin diken diken olmasını sağlıyor. 15 Temmuz gecesini bir de Polis Özel Harekat’ın gözünden izlememizi sağlayan bu güzel yapıta gidip aksiyon dolu sahneleri izlemenizi şiddetle öneririz.

Kitap-Kuyucaklı Yusuf

Sene 1937’yi gösterdiğinde matbaalarda dillere destan olan ve senelerce okunacak bir kitap basılmaya başladı; Kuyucaklı Yusuf. Kuyucaklı Yusuf insanların gün yüzüne çıkmamış taraflarını kendi cümle kalıplarıyla anlatmaya çalışmıştır. Köylü toplumunun ezilmesi ve dışlanması Sabahattin Ali’yi oldukça rahatsız etmiş ve köylü toplumunun toplumdaki tezahürünü bize anlatmıştır. Bu eserinde Anadolu halkının dışlanması, insanların ötekileştirilmesi gibi konuları işlemesi bakımından Kemal Tahir’in, Yaşar Kemal’in eserlerine benzediğini görmekteyiz. Kuyucak’ta Yusuf adında bir çocuk, köyü haydutların basmasıyla birlikte ailesini kaybetmiş ve küçük yaşına rağmen yetim ve öksüz kalmıştır. Köyün kaymakamı Yusuf’a acıyıp Yusuf’u ailesi içine almış ve kendi çocuklarından ayırmamıştır. Yusuf ile Kaymakam’ın kızı Muazzez aynı okulda eğitim görmektedir. Yusuf zekidir fakat küçük yaşta yaşadığı ağır olaylar Yusuf’u dünya hayatına karşı ciddi derece acımasız ve isyankar yapmıştır. Bu kadar acının yanında ise Kaymakam’ın eşi Şahinde Hanım, Kaymakam’ın evde olmadığı zamanlarda Yusuf’u hırpalamaktadır. Olaylar, Yusuf’un birlikte büyüdüğü Muazzez’e karşı duygusal olarak bir şeyler hissetmesiyle başlar ve şekillenir. Bizim keyifle okuduğumuz bu kitabı okumanız dileğiyle.

Sergi-Fabrika’da 10 Sanatçı 10 Bireysel Pratik

Bu hafta “Fabrika’da 10 Sanatçı 10 Bireysel Pratik” isimli sergiyi ziyaret ettik. Mecidiyeköy Pilevneli Galeri’de 27 Ocak’a kadar sergilenen çalışmalar sıra dışı tutumlarıyla sanatseverlerden tam not almış gibi gözüküyor. Yansımaları, dijital ortamı, atık maddeleri ve renkleri profesyonellikle kullanan sanatçılar; fotoğraf, video, heykel, resim gibi farklı alanlarda meydana getirdikleri eserlerle büyük ilgi uyandırıyor. Özellikle antik dönem büstlerinin üstündeki sandviç, muz gibi absürt detaylar izleyicide “Ben galiba sanattan anlamıyorum.” etkisi yaratabilir fakat üzülmeyin bunlar sadece hafızada yer edinmesi için yapılan küçük illüzyonlar. Bu sergide bizi en çok “Boğaziçi” adlı dijital veri heykeli projesi etkiledi. Garip ama bir o kadar da ilham verici bu sergiyi kapıdaki broşürlerden alıp okuyarak gezmenizi tavsiye ederiz.

Tiyatro-Yakaranlar

DasDas oyunlarından biri olan Yakaranlar, 2500 yıl önce Aiskhylos tarafından yazılmış bir tragedya. Elli cesur kadın, Mısır’dan Akdeniz’e kaçabilmek için yaşadıkları yeri terk eder. Vatanlarında maruz kalacakları zoraki evlilikten, eşitsizlikten, haksızlıklardan kaçarak korunma ve yardım umuduyla Argos devletine sığınma talebinde bulunurlar. Oyunun özünde elli genç kadının yaşadıkları baskıya hep bir ağızdan Zeus’a yakarışları vardır. Günümüzde de konuşulması, çözüm bulunması gereken mültecilerin yaşadıkları zorluklar, erkeklerin kadınlara şiddeti, kadın hakları konularının birbiriyle olan kaçınılmaz bağları oyunda ortaya seriliyor. Oyunun şaşırtıcı tarafı da bu hikayenin yaşadığımız coğrafyanın kalbinden fışkırması. Yakaranlar’ı 15 Ocak 2019’da DasDas Sahne’de izleyebilirsiniz.

Konser-Emir Can İğrek

Bu haftaki konser durağımız Yıldız Teknik Üniversitesi’nden de tanıyacağımız Emir Can İğrek. Emir Can İğrek müzik hayatına henüz 6 yaşındayken aldığı kayıt cihazı ile başlamıştır. O dönemlerden itibaren kayıt yapmaya başlamıştır. Ablasının da müzisyen olmasının etkisiyle müzikle iç içe bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Aslen Tekirdağ Çerkezköylü olan Emir Can İğrek, asıl patlamasını B!P Akustik programına katılarak yapmıştır. Burada ciddi bir hayran kitlesi edinmiştir. Çoğu kişinin bildiği ve bestesi kendine ait olan Müzik Kutusu, Gönül Davası, Beyaz ve daha birçok şarkısını bu program üzerinden yapmıştır. Eminim ki siz de Emir Can’ın şarkılarını dinlerken kendinizden bir parça bulacaksınız. Duygusal kimliğiyle ön plana çıkan ve dinleyene tat veren, bizleri sürükleyici yapısıyla kendine hapseden Emir Can İğrek’i dinlemenizi tavsiye ediyoruz. Siz de Emir Can İğrek’i dinlemek istiyorsanız 9 Ocak’ta Drock XL Kadıköy’de olun!

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format