Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe-Nove

Bu haftaki rotamız Nove… Caddebostan’da sağlıklı menüsüyle meşhur olan Nove birçok kişi tarafından Cadde’nin vazgeçilmez kafelerinden biri. Bu sıcaklarda yemek yerken hem kendinizi ferahlatacak hem de ağır gelmeyecek bir menü arıyorsanız birçok sağlıklı tercihleriyle Nove tam size göre. Biz tercihimizi donmuş meyvelerin karışımıyla ortaya çıkan yaz aylarında bizi ferahlatan acai bowldan yana kullandık. Daha birçok renkli bowlların görüntüsüyle ve tadıyla insanların ilgi odağının olması yanı sıra iç dizaynı ile de gündeme gelen bir kafedir. Eğer sizin de bu hafta yolunuz Caddebostan’a düşerse Nove’ye uğramadan dönmeyin deriz.

Film-The Creative Brain

David Eagleman ve Anthony Brandt’ın yazdığı Yaratıcı Tür kitabından uyarlanan ve David Eagleman’ın başrolünde olduğu Yaratıcı Beyin belgeseli, Yaratıcılık üzerine derin ve farklı noktalara değinerek bir araştırma & sorgulama sürecini anlatıyor.”Yaratıcılık, gördüklerimizi, algıladıklarımızı başka şekillerde birleştirme; ihamlarımızı ilerletme, düşünme ve harekete geçirmedir.” ve ”Yaratıcılık herkesin içindedir” diyor belgesel. Aynı zamanda yaratıcı düşünmenin insanı geliştirdiğini de vurgularken bunlara ek olarak, düşünerek risk almanın önemli olduğunu söylerken, üretmenin çok güzel bir his olduğunu bize hatırlatıyor.

Dizi- Black Spot

Bu haftaki dizi önerimiz Netflix’in Fransız yapımı dizilerinden biri olan Black Spot. Karanlık atmosferi, boğucu sisi ve ürkütücü ormanıyla sizi geren dizi, Fransa’nın Villefranche Kasabası’nda jandarmanın ormanda gizemli bir ceset bulmasıyla başlıyor. Bu cinayeti kimin işlediğine dair yapılan araştırmaların sonucunda bir katil bulunamıyor. Bununla beraber kasabanın suç oranının çok yüksek olmasından dolayı bölgeyi incelemek için gönderilen bir savcıyla olaylar daha da karmaşık bir hal alıyor. Kasabadaki gizemli cinayetleri ele alan polisiye-gizem türündeki dizinin şu an yayınlanmış 2 sezonu bulunuyor. İçerisindeki mistik ve mitolojik ögelerle çok farklı bir atmosfere sahip olan diziyi başlarda yavaş ilerlese de gizemli havasından dolayı seyretmeyi bırakamayacağınızdan eminiz. Şimdiden iyi seyirler!

Kitap-Düşüş

Parisli başarılı bir avukat, büyük davaların adamı ve çapkın bir erkek olan Jean-Baptiste Clamence, Amsterdam’ın yıkılmaya yüz tutmuş bir barında geçmişi tarafından ziyaret edilir. Bu düşünce seli içerisinde kendisiyle yüzleşmek zorunda kalırken, geçmişte başardığı ve inandığı her şey yavaş yavaş tersine dönecektir. Yaptıkları, söyledikleri ve düşündüklerinin aslından çok farklı olduğunu fark edecek ve bunları itiraf etmek onu belirsiz bir öyküye sürükleyecektir. Zamanla Clamence’in itirafları bir yerlerden bize tanıdık gelmeye başlayacak ve anlatılan öykü her insanın kendinden sakladığı sırlara dair bir manifesto olacaktır. Clamence’in düşüşü, hepimizin düşüşüdür. Tekniği ve felsefiyle de düşünürler arasında özel bir yeri olan Camus, bu eserinde hepimizin yakından tanıdığı burjuva ahlakı ile zekice dalga geçer.

Konser- Büyük Ev Ablukada

İnsanların vazgeçilmez eğlencesi olan konserler pandemi nedeniyle tedbirler altında da uygun bir şekilde yapılıyor. Türkiye’de ilk defa Kerki Solfej’in yapacağı arabalı konserler “Park Et, Seyret Konserleri” adı altında İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi Yenikapı’da tüm hızıyla devam ediyor. 11 temmuzda Yenikapı’da gerçekleşecek olan konserde Büyük Ev Ablukada rüzgârı esecek. 1400 araç kapasiteli İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi sterilize ve sosyal mesafenin olduğu bir ortam olacak.

Tiyatro-7 Şekspir Müzikali

“…bütün dünya bir sahnedir ve kadın erkek ancak birer oyuncu,
sırası gelen girer sırası gelen çıkar nice roller oynar ömür boyu,

7 perdelik bir ömürdür, 7’sinden 70’ine bir erkeğin oyunu…”

2009-2011 yılları arasında Oyun Atölyesi tarafından sergilenmiş ve akıllara kazınmış “7 Şekspir Müzikali”, erkek egemen toplumda yetişen erkeğin yaşamdan ölüme geçirdiği yedi evrenin gözler önüne serildiği, Shakespeare’in eserlerinden derlenerek oluşturulan oyundur. Güldürürken düşündüren bu müzikale dijital platformlarda ulaşabilir ve siz de yaşama yakından tanıklık edebilirsiniz.

Sergi-Tehlikeli Oyunlar

Ayla Turan’ın “Tehlikeli Oyunlar” sergisi artık online. Tehlikeli Oyunlar, Ayla Turan’ın sanatsal evrim sürecinde yeni ve önemli bir aşamanın başlangıç noktası. Sanatçının yeni dönem heykelleri dünyanın en karanlık ve acıklı, en kabul edilemez meselelerini, bu çocuksu gözün naif ama keskin merceğinden, gerçekçi ve adil filtrelerinden geçirerek ele alıyor, eleştiriyor ve çözüm önermelerinde bulunuyor. Bugüne dek ‘elle tutulan’ materyallerle ve üç boyutlu bir uzayla sınırlı çalışan sanatçı, bu sergideki yapıtlarıyla sanal olan ve bununla desteklenmiş gerçek dünyayı keşfetmeye başlıyor. ‘Tehlikeli Oyunlar’ sergisinin şirin dünyasında dolaşırken günümüzün uygarlık sorunlarının tümünü bütün ağırlığıyla izleyebilirsiniz.

https://www.pgartgallery.com/ayla-turan-tehlikeli-oyunlar


Like it? Share with your friends!

31

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format