Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe-Pişi

Kahvaltı sevenler buraya! Bu haftaki durağımız Pişi Breakfast & Burger. Mekanımız, Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nda bulunuyor. Küçük şirin bir mekan. Kahvaltıcılar Sokağı, hafta sonları çok kalabalık olsa da biz yer bulabildik. Ayrıca dışarda da oturma alanları bulunuyor. Adından da anlaşılacağı üzere pişileriyle ünlü bir yer. Biz; Kahvaltı 2, pişi tabağı ve sosisli omlet söyledik. Sosisli omleti ve pişileri oldukça lezzetliydi fakat kahvaltılık çeşitlerinin yetersiz olduğu düşünüyoruz. Pişi tabağının içinde 5 adet pişi bulunuyor. İsteğe göre peynirli, Nutellalı, kavurmalı seçenekleri var. Kahvaltı yapmaya bayılanlar ve pişi sevenler hafta sonu için gidilecekler listenize Pişi’yi şimdiden ekleyebilirsiniz!

Film-Şampiyon

Bizim İçin Şampiyon, at yarışına ilgisi olmayanları bile televizyon başına hatta hipodromlara sürükleyen efsane yarış atı Bold Pilot’ın kendi gibi efsane jokeyi Halis Karataş’la katıldığı koşular, elde ettiği zaferler eşliğinde Halis Karataş’ın büyük aşkı Begüm Atman’la hikayesini anlatan sevgi ve umut dolu bir film. Türk atçılığının önemli isimlerinden olan Özdemir Atman’ın, katıldığı kayıt dışı yarışları kazanan Halis Karataş’ı keşfedip İstanbul’a kendi çiftliğine davet etmesiyle başlayan hikayenin devamında Halis Karataş Bold Pilot’la ve onun aracılığıyla Begüm Atman’la tanışıyor. Film boyunca izlediğimiz koşu sahnelerinde bütün hipodromun Bold Pilot’a olan bağlılığı güzel bir şekilde işlenmiş. Film gerçek bir hikayeyi anlattığından, o dönemde yaşayan bu hikayenin yazılmasına şahit olan insanlarla -özellikle yaşlı amcalarla- filmi izlerken onların aynı heyecanı tekrar yaşayacağına eminiz. 1996 yılında Gazi Koşusu’nda kırdığı rekor hala geçilmemiş olan Halis Karataş rolünde Ekin Koç, Begüm Atman rolünde Farah Zeynep Abdullah ve Özdemir Atman rolünde de Fikret Kuşkan’ın bulunduğu filmin yönetmen koltuğunda Ahmet Katıksız oturuyor. İki haftada bir milyon barajını geçen filmi bizce siz de vizyondan kalkmadan izlemelisiniz. Şimdiden iyi seyirler!

Kitap-Notre Dame’ın Kamburu

Olayların ince ince örüldüğü Notre Dame’ın Kamburu’nda; aşkın bir insana neler yaptırabileceği anlatılıyor. Quasimodo, kambur ve anlatılamayacak derecede çirkin bir adamdır. Esmeralda ise yemyeşil gözleriyle adeta güzelliğin tanımıdır. Doğar doğmaz ailelerinden alınıp başka yerlere bırakılan Quasimodo ve Esmeralda’nın yolları Aptallar Festivali’nde kesişir. Quasimodo, Esmeralda’yı görür görmez ona aşık olur fakat gelin görün ki Quasimodo kendisini büyüten Rahip Frollo’ya aşırı derecede bağlıdır ve Frollo da Esmeralda’ya aşıktır. Esmeralda’nın gözü ise Yüzbaşı Phoebus’tan başkasını görmemektedir. Frollo’nun Yüzbaşı’yı öldürmesine rağmen suç Esmeralda’ya kalır ve idam cezasına çarptırılır. Esmeralda’nın idam cezasına çarptırılmasına rağmen Quasimodo, aşkından vazgeçmez ve onu dar ağacından kurtarır. Rahip Frollo’nun ise bu olay üzerine gözü iyice döner ve Esmeralda’yı bulup idam ettirir. Quasimodo, Frollo’yu öldürdükten sonra ortalardan kaybolur. Kral 8. Charles döneminde idam edilenlerin atıldıkları mahzen açılır ve bir kadına sarılmış halde kambur bir erkek cesedi bulunur ve bu da Quasimodo’dan bir başkası değildir. Victor Hugo’nun ölümsüz eserlerinden biri olan bu dünya klasiğini biz okuduk ve çok beğendik.

Sergi-Öte/De/Ki/Mimarlık

Bu haftaki sergi gezimizdeki durağımız Akbank Sanat’ın üstlenmiş olduğu “ÖTE/DE/Kİ MİMARLIK”. Serginin kuratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman, danışmanlığını ise Luca Molinari yapıyor. Sergide ana tema sanat mekanı olarak göze çarpıyor. Mekanı felsefi bir şekilde ele alan sergi, mekanın insan için temel sorunsal olduğunu vurguluyor. İnsanlığın mevcudiyetinin mekanla daim olduğunu savunuyor. Etkileyici ve insanı kendi içinde sürükleyen bir atmosferi barındırıyor. Keyif alacağınız ve sizi ciddi manada düşünmeye ve yorumlamaya sevk eden bir sergi ve hayatınıza katacağınız güzel bir tecrübe olacağını düşünüyoruz. Serginin bize sorduğu soru ise: Her mekan öte/de/ki midir yoksa her mekan burada, şimdi ve mevcut olanı içerir mi? Sergi 5 Ocak 2019’a kadar devam ediyor ve sergiye ücretsiz olarak giriş sağlanabiliyor. Gitmenizi ve hayatınıza bir deneyim katmanızı tavsiye ederiz.

Tiyatro-Narnia Günlükleri

Pevensie kardeşler sihirli bir dolabın içinden geçerek Narnia isimli sihirli bir ülke keşfederler. Bu ülkede mevsim uzun zamandır kıştır ve bunun tek sebebi Beyaz Cadı’dır. Çocukların gelmesiyle kehanetin gerçekleşmesiyle tahtını bu dört çocuğa kaptırmaktan korkan Beyaz Cadı, türlü entrikalarla onları ortadan kaldırmaya çalışır. Lucy, Edmund, Susan ve Peter, Aslan’ın da yardımıyla, Beyaz Cadı’yı yenip Narnia’ya yeniden baharın gelmesini sağlayabilecek midir? C.S. Lewis’in yazdığı Narnia Günlükleri; Aslan, Cadı ve Dolap isimli kitaptan uyarlanarak müzikal haline getirilmiş ve ortaya oyun oldukça keyifli bir hale gelmiştir.  Ailecek zevkle izleyebileceğiniz Narnia Günlükleri 2-6 Ocak’ta Cevahir Sahnesi’nde!

Konser-maNga

Türkiye’nin en iyi gruplarından olan maNga alternatif Türk rock grubudur ve 2001 yılında kurulmuştur. Çok iyi bir müzik grubu olmalarının yanı sıra çok iyi şarkıları ve klipleri vardır. Ayrıca animasyon karakterleri Spa ile birlikte televizyon tarihinin o zamana kadarki en başarılı animasyon klibini yapmışlardır. “Bir Kadın Çizeceksin” şarkısıyla büyük ün yakalayan Manga, yurt içinde ve yurt dışında sayısız konser ve festivallerde yer almıştır. Konserlerine gelirsek çok eğlenebileceğinizi söyleyebiliriz hele de şarkılarını biliyorsanız o konser tadından yenmez. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz konserde. Grubun dinleyiciyle iletişiminden bahsetmeye bile gerek yok. Siz de bu güzel konseri deneyimlemek istiyorsanız 5 Ocak Dorock XL Kadıköy’de olun.

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format