Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Zeplin

Haftanın sonuna geldiyseniz ve kendinize bir iyilik yapmak için yer arıyorsanız, Zeplin sizin mekanınız olabilir. Geniş ve lezzetli menüsü ile karnınızı doyururken bir yandan içeceğinizi yudumlayıp güzel müziğin tadını arkadaşlarınızla beraber çıkarabilirsiniz. Şansınız varsa bir canlı müzik akşamına denk gelip yetenekli müzisyen ve sanatçıları da dinleme fırsatı yakalayabilir, eğlencenizi katlayabilirsiniz. Moda, Bağdat Caddesi ve Alaçatı’da şubeleri bulunan Zeplin’in menüsündeki English Breakfast’ı farklı bir kahvaltı olarak tecrübe edebilirsiniz. Kendinizi mest etmek için çeşitli aroma ve kokulardaki içeceklerini denemek de harika bir tercih olacaktır. İster öğle arası ister iş çıkışı olsun, her zaman kaliteli vakit geçirebileceğiniz Zeplin’e bir uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Kitap – Gargantua

Rönesans’ın gelişini müjdeleyen yazarlardan biri olan François Rabelais, baba-oğul olan iki dev Gargantua ve Pantagruel’in hikayelerini anlattığı beş ciltlik eseri ile Fransız ve Dünya edebiyatında büyük bir yer kazanmıştır. Gargantua, bu külliyatın en bilindik eseridir. Obur dev Gargantua’nın hayatını anne karnından başlayarak anlatan roman, gerçekliği fanteziyle buluştururken dönemin bilgeliğini de müstehcen esprilerde ortaya çıkartır. Rabelais, gerek karakter betimlemeleri gerekse tiplemeler ile ironi ve mizahı kendi döneminin askeri, eğitimsel, toplumsal ve dini olaylarını iğnelemek için kullanmaktadır. “İstediğini yap!” felsefesi ile insanın özgür iradesini savunarak Gargantua’yıhümanizmin en büyük kahramanlarından biri olarak karşımıza çıkarıyor. Gargantua, hem gelişen hem öğrenen efsanevi bir dev olarak insan doğasındaki merakı ve iştahı temsil etmektedir. 16. yüzyıl’da açık saçık bir fantezi güldürü olan felsefi eser pek çok insana hitap etmese de sizin için farklı bir deneyim olacaktır.

Film – Sora’yı Taşlamak

Freidoune, arabası bozulduğu için durmak zorunda kaldığı ufak bir köyde Zehra ile tanışır. Freidoune’ın gazeteci olduğunu anlayan Zehra, onunla konuşabilmek için peşine takılır. Zehra bir hikâye anlatmak istemektedir, bir gün önce kocasının attığı iftira yüzünden köydeki insanlar tarafından vahşice katledilen yeğeni Soraya’nın hikayesini. Yeğeni ölmeden önce ona söz veren Zehra, bu cinayetin köyün sırlarına gömülmesini engellemek için büyük bir savaş verecektir. Cyrus Nowratesh’ın yönetmenliğinde gerçek bir hikâyeden uyarlanan 2008 yapımı Soraya’yı Taşlamak, din taassubunun en çarpıcı sinema örneklerinden bir tanesidir. Farklı bir dünya gözüyle görmek isteyen herkese bu filmi izlemeyi tavsiye ediyoruz. 

Dizi – The Good Place

The Good Place, ölümden sonraki dünyaya dair bir durum komedisi dizisidir. Kendini aniden bir odada bulan Eleanor, Michael tarafından odaya çağırılır. Michael ona öldüğünü ve buranın The Good Place (İyi yer/Cennet) olduğunu söyler. Tek sorun ise Eleanor’un iyi bir insan olmamasıdır. Eleanor’un sözde ruh eşi olan Chidi onu iyi bir insan yapmak için uğraşır fakat Eleanor ve arkadaşları, ölümden sonra dahi beladan kurtulamaz. Ahlaki olayları günlük kesitler yoluyla mizahi bir şekilde anlatan, sürekli bir yeniden başlama döngüsü ile biraz bezdiren, renkli karakterleri ile çerezlik tadında olan dizimiz 4 sezonuyla eğlenceli vakit geçirmeniz için sizi bekliyor. 

Sergi – Kyble

Bu haftanın anlam ve önemiyle birlikte bizi çok güzel “kadın” konulu karma bir sergi bekliyor. Kadın yıllar öncesinde varolan kültürde kendisi gibi doğurma yeteneğine sahip olan toprak ile ilişkilendirilmiş yani toprak ile kadın arasında soyut bir benzerlik görülmüştü. Zaten toprağın ana olarak adlandırılması da buradan geliyordu. Serginin adı olan “Kybele” gerçek adıyla “Ana Tanrıça”yı açıklamak gerekirse, bütün tanrı ve tanrıçaların anası olarak kabul edilen, bolluğun ve bereketin simgesidir. Kadını, tarihsel süreçten bu yana kadar ele alan bu sergi 1 Mart tarihinde Trump Art Gallery’de sergilenmeye başlandı. Eğer siz de 25 sanatçıdan oluşan bu karma sergiyi gezip görmek isterseniz 31 Mart tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz. 

Tiyatro – Çıplak Vatandaşlar

Özelleştirildiği için kapanan Sheffield Çelik Fabrikası çalışanları artık işsizdir. Yıllarını mesleklerine vermiş bu deneyimli işçiler, geçinemez hale gelirler. İçlerinden Gaz’in aklına bir fikir gelir. Şehirdeki kadınların genç erkek striptizcilere gösterdiği büyük ilgi, Gaz’i ve diğer işsiz arkadaşlarını da yanına alarak striptiz dünyasına adım atmaya ve para kazanmaya iter. Başaramazlarsa Gaz, oğlunu bir daha göremeyecek, arkadaşlarıysa tek umutlarını kaybedeceklerdir. Çelik Striptizciler’i böyle kurarlar. Ancak striptiz nasıl yapılır hiçbir fikirleri yoktur. Üstelik rekabet büyüktür ve bilmedikleri bu yolda başlarına gelmedik kalmaz. Gösteri günü hızla yaklaşmaktadır. SimonBeaufoy’un kaleme aldığı Cansel Elçin, Reha Özcan ve Alican Altun’un başrollerini  üstlendiği oyun da  yönetmen Laçin Ceylan imzası bulunuyor. Oyun 12 Mart saat 20.30’da Zorlu PSM Türkcell Platinum Sahnesi’nde seyircleriylebuluşuyor. Kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Konser – Ufuk Beydemir

Alışılagelmişin dışındaki vokal tarzı ve güçlü sesiyle, Ufuk Beydemir muhteşem konserlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. 12 Mart Perşembe günü saat 20.00’da İf Performance Hall Beşiktaş’ta dinleyicileriyle buluşuyor. Siz de vizelerden önce duygusallığa doyup stres atmak istiyorsanız değerlendirebilirsiniz. İyi eğlenceler!


Like it? Share with your friends!

15

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format