Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Peak Coffee Hub

Bu haftaki rotamız Sirkeci’nin sakin mekanı “Peak Coffe Hub”. Peak, küçük sevimli bir kafe olmasının yanında kalabalık grupları da ağırlayabilecek bir dizayna sahip. Special kahveleriyle gözde olan Peak’te bizim tercihimiz “Cafe Con Miel” oldu. Kahve, süt, bal ve tarçının enfes uyumu özellikle “Bu gün çok sert bir kahve içmeyeyim.” diyenler için mükemmel bir tercih olacağına eminiz. Eğer kahvenizi sert tercih ediyorsanız size önerimiz kafenin iddialı olduğu diğer bir kahve çeşidi olan “Hangover’s Coffe”. Hafta sonu arkadaşlarınızla rahatça sohbet edebileceğininiz bir kafe arıyorsanız leziz kahveleriyle Peak Coffee Hub sizi bekliyor. 

Kitap – Veronika Ölmek İstiyor

Veronika Ölmek İstiyor, dışarıdan hiçbir sorunu yok gibi görünen ama içten içe hiç mutlu olmayan genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Hayatında bir şeylerin eksik olduğunu öne sürerek bir intihar girişiminde bulunan Veronika bunun ardından kendini akıl hastahanesinde buluyor. Ölüm ile yaşam arasındaki o ince çizgide gidip gelecek, kendi kişiliğini keşfetmeye başlayacaktır. Kitabın birçok konuda alışık olduğumuz, sorgulamadan “doğrudur” dediğimiz kalıpların ve yargıların dışına çıkan bir anlatım ve düşünce yönü var. Farklı noktalara dikkat çekerek bizim de o noktalardan bakmamızı ve düşünmemizi sağlıyor. “Aslında herkes deli, en deliler de deli olduklarının farkında olmayanlar.”

Film – Yırtıcı Kuşlar

Bu haftaki filmimiz çizgi roman dünyasından geliyor. Yıllardır Marvel ile olan rekabetinde geriye düşmüş olan DC kendini toplamaya başlamış görünüyor ki harika bir filmle karşımıza çıktı! Harley Quinn’in aynı zamanda anlatıcı olduğu bu filmde Joker’den ayrılan Harley’in artık savunmasız olup bütün Gotham şehrini peşine takmasını izliyoruz. İşini kaybeden bir dedektif, kötü adamın şoförlüğünü yapan bir şarkıcı, intikam almak için yıllarca eğitim alan “Arbaletli Kız” ve tabii ki tüm film boyu aranan elması yutmuş küçük bir kız. Rengarenk temasıyla büyüleyen filmde bütün kahramanlar kadın. Harley’in oldukça “renkli” polis karakolu baskını ve oldukça uzun, bir o kadar da neşeli olan lunapark dövüşü eğlencenin doruklarına ulaşmanızı sağlayacak. Mizahı, bitmek bilmeyen aksiyonu ve de Margot Robbie’yi barındıran bu film şu anda sinemalarda sizleri bekliyor. Herkese iyi seyirler!

Dizi – Narcos

Pablo Emilio Escobar Gaviria: Uyuşturucu tarihinin en büyük baronu. Dünya kokain ticaretinin %80’ine sahip tek bir güç. Bu haftaki dizimiz gerçek bir hikayeden geliyor. Kolombiyalı uyuşturucu satıcısı Pablo’yu ve onu yakalamaya çalışan iki ajan Pena ve Murphy’nin hikayesini izliyoruz. Dizide anlatıcı rolünü Murphy üstleniyor. Hem polis tarafını detaylıca hem de Pablo’nun tarafını detaylıca inceleme imkanı veren dizi empati yapmamızı sağlarken senaryo ve kurgu açısından da oldukça güzel ilerliyor. Pablo’nun  yaşattığı trajedi, kan, vahşet gözlere serilirken aynı zamanda yüzlerce belki de binlerce fakire ettiği yardımlar da gösteriliyor. “Her şeyin bir fiyatı vardır.” sözünün en büyük kanıtı olduğu dizi polisin de Pablo’nun da birçok iyi ve birçok kötü şey yaptığını gösteriyor. Ülkeyi yönetecek güce sahip olan ve bu hayal ile yaşayan Pablo bakalım bu hedefe ne kadar yaklaşıyor? Herkese iyi seyirler!

Tiyatro – Esaretin Bedeli

Stephen King’in ölümsüz eseri, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmi, “Esaretin Bedeli(The Shawshank Redemption)” Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından Türkiye’de sahneleniyor. Oyunun başrollerinde Kerem Alışık, Kaan Taşaner ve İştar Gökseven yer alıyor. Konusu ise: Andy Dufresne masum olduğunu iddia etmesine rağmen karısını ve sevgilisini öldürmesi suçuyla iki kez müebbet hapse çarptırılır ve Shawshank Hapishanesi’ne gönderilir. Uzun yıllarını Shawshank’te geçirmiş hapishaneye her şeyi sokabilen eski bir mahkum olan Red ile aralarında güçlü bir dostluk kurulur. Red, Andy’nin hapishane şartlarına çabuk pes edeceğini düşünse de Andy, Shawshank’deki her türlü acıya karşı hayata bağlı ve her zaman umutludur. Red umutsuzluğa inanırken, Andy umuda inanıyordur.  Bu durumuyla etrafındaki mahkumları da etkileyen Andy, onları parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy Dufresne sabrın, bilginin, zekanın ve umudun tüm zorlukların üstesinden gelinebileceğinin kanıtıdır belki de. İyi seyiler!

Sergi – Akış/Flux

Marina Abramovic’i sadece performans sanatının değil çağdaş sanatın tarihini şekillendiren bir sanatçı olarak inceleyince onun merak uyandırıcı, heyecan verici, tahmin edilemez ve sınır tanımaz ruhunu keşfedecek ve kendi ufkunuzun sınırlarını genişleteceksiniz. İstanbul’da yaşayanlar içinse bunu yapmak şimdi çok daha kolay! Marina Abramovic’in Türkiye’deki ilk büyük ölçekli retrospektif sergisi Akış/Flux, 31 Ocak-26 Nisan 2020 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde olacak.

Konser – Yol Arkadaşları

Cem Karaca’nın vefatından önce iki yıl boyunca sahneyi paylaştığı ve isim babalığı yaptığı “Yol Arkadaşları” grubu, 12 Şubat Çarşamba Günü Moda Kayıkhane’de Cem Karaca’nın en sevilen şarkılarını seslendirecek. 22.30’da gerçekleşecek konserde hem büyük usta Cem Karaca’yı anıp hem de onun şarkılarını yol arkadaşlarından farklı bir yorumla dinleyebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler!


Like it? Share with your friends!

20

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format