Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Are You Chocolate

Bu hafta rotamızda “Are You Chocolate” var! Beşiktaş’taki şubesine gittiğimiz kafenin Karaköy şubesine de uğrayabilirsiniz. Çok çeşitli menüsüyle, leziz tatlarıyla çikolataya doyacağınız bir kafe olduğundan şüpheniz olmasın. Küçük tasarımıyla içinizi ısıtacak bu tatlı kafede bizim bu haftaki tercihimiz “Are You Dejavu” oldu. Taze çilek dilimleri, antep fıstığı, çıtır Fransız bisküvisine eşlik eden Lotus bisküvisi, krem şanti, ve sütlü Belçika çikolatasının tadı damağınızda kalacak. Siz de bol kalorili bir tatlı kaçamağı yapmak, Are You Saksı, Are You Egoist, Are You Fantastik gibi fantastik tadları denemek isterseniz Are You Chocolate’ye bir uğrayın deriz. 

Film – Se7en

Polisiye sevenlere müjde! Bu haftaki önerimiz tam size göre. Farklı kurgusuyla sizi içine çeken ve başrolde Morgan Freeman ve Brad Pitt gibi iki harika ismin bulunduğu film, Hristiyanlık’ın 7 ölümcül günahını işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katili ve onun peşindeki iki polis dedektifinin çabaları konu ediliyor. Peki, bu katili yakalayabilecekler mi? Yakalamaya çalışırken başlarına neler gelecek? Tüm bu soruların cevabını bulmak için filme bir bakın deriz. Bu iki dedektifin ortaklığına bayılacağınıza ve izlerken büyük keyif alacağınıza eminiz. İyi seyirler!

Tiyatro – Son Beş Yıl

2002 yılında New York’ta gösterime girdiği günden beri 16 ülkede sahnelenen ünlü Off-Broadway müzikali şimdi ilk kez Türkiye prodüksiyonu ile İstanbul’da! Broadway’in en önemli bestecilerinden Jason Robert Brown’ın yazıp bestelediği müzikalde başrolleri Kaan Sekban ve Pelin Akil paylaşıyor. Son Beş Yıl; yirmili yaşlarının sonundaki iki gencin bir türlü bitmeyen aşk hikayesini anlatır. Kariyerinde tırmanışa geçmiş bir yazar olan Jamie, ani başarısını telaşlı aşk hayatı ile dengelemekte zorlanırken, gelecek vaad eden bir oyuncu olarak anılan Cathy bir süredir kariyerinde yaşadığı durgunluk nedeniyle endişelenmekte, bir taraftan da kocasının yükselişine tanıklık etmektedir. İyi seyirler dileriz!

Orhan Pamuk – Kafamda Bir Tuhaflık

Kafamda Bir Tuhaflık’ta, ana karakterimiz Mevlut ve ailesinin 50 yıllık İstanbul serüvenini okurken bir yandan da şehrin yapısında ve toplumda meydana gelen sosyal ve siyasi değişikliklere tanık oluyoruz. Sağ-sol çatışmaları, darbeler, 6-7 Eylül olayları, gayrimüslimlerin İstanbul’u terk edişi gibi yakın tarihimizden aşina olduğumuz birçok olay da sayfaları çevirdikçe karşımıza çıkıyor. Kitap, ilk sayfasından itibaren sizi kendisine çekiyor. Orhan Pamuk’un dilini zor bulduğu için okumaya çekinenlere önereceğimiz ilk kitap “Kafamda Bir Tuhaflık” olacaktır. Keyifli okumalar!

Konser – Evrencan Gündüz ve Uzaylılar

Ünlü müzisyen Asım Can Gündüz gibi müzik yolunda ilerlemeye karar veren Evrencan Gündüz, tarzı ve performansıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Son dönemin en genç yeteneklerinden olan şarkıcı “Sen Aşkımızdan” ve “Ben Böyleyim” isimli şarkılarıyla adını duyurmuştu. 8 Şubat Cumartesi günü ise Duru Ataşehir Ana Sahne’de sevenleriyle buluşacak. 22.30’da gerçekleşecek olan bu harika konseri kaçırmayın deriz!

Dizi – The Leftovers 


Dizimiz dünya nüfusunun %2’sinin bir gün aniden ortadan kaybolmasını anlatıyor. Bu ani kayboluştan sonra insanların çoğu bazı yakınlarını da kaybetmiş oluyor. Bilim insanları ne kadar uğraşsa da bu habersiz yok oluşun sırrını çözemiyorlar. Dizi daha çok geride kalanların psikolojilerini ve inançlarını konu alıyor. Biz ise kasabanın şerifi Kevin Garvey’i yani bu olaydan sonra ailesinin parçalanmasına engel olamamış ama hala görevini yapmaya çalışan birini izliyoruz. Kevin’ın eşi ve iki çocuğu ile olan psikolojik mücadelesi çok güzel işleniyor. Bu yok oluştan sonra Kevin’ın çevresindeki insanların neye inanacaklarını sorguladıkları, aynı zamanda bize de en saçma açıklamaların bile mantıklı gelebileceği, bitirdikten sonra ise tekrardan izlemek isteyeceğiniz birçok sahnenin olduğu bu diziyi mutlaka izlemenizi öneririz.

Sergi – Gurur ve Ceza

Bu haftaki sanat rotamız olan “Gurur ve Ceza” sergisi ünlü yazar Dostoyevski’nin eseri “Suç ve Ceza” ile ünlü yazar Jane Austen’in romanı “Gurur ve Önyargı” kitaplarının birleşiminin temel kavramlarından ortaya çıkıyor. Sergi, Sanayi Devrimi’nin etkileri ile bilgi toplumunun varoluşsal sorunları arasına köprü kuruyor. Gurur ve Ceza sergisi, geçirilen çağlarda; uygarlığımızın nasıl değiştiğini, insanlığın etik kavramı ile ikilimlerini ve hayatın farklı yönlerini ele alıyor. Feyzi Çelikten, Gamze Zorlu, Sefa Çatuk ve Şeyma Barut adlı 4 sanatçı tarafından oluşturulan bu sergi 16 Ocak’ta Beyoğlu’ndaki Labirent Sanat’ta sergilenmeye başlanmış olup 17 Şubat tarihinde sona erecek bu sergiye, bütün sanatseverler bekleniyor. Mutlu ve bol sanatlı haftalar!


Like it? Share with your friends!

23

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format