Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – San Marco’s Caffe

Birçok farklı yiyecek ve içeceğin tek bir mekanda toplanması size neyi anımsatabilir? Bize göre bu San Marco’s Caffe. Menüsünde İtalyan lezzetleriyle göz önüne çıkan ve lezzetlerini yüksek fiyatlarla müşterisinden uzak tutmayan bir mekan San Marco’s. Menüsünün vazgeçilmezi olan kahvelerden bahsetmeye bile gerek yok. Tatlıları ise karşılarına geçip şaşkınlıkla izleyeceğiniz kadar lezzetli ve güzeller.“Fettuccine Conpolpette” ve Lazanya sizi bir filmin içindeymişsiniz gibi hissettiren farklı lezzetler olarak karşınıza çıkacak. Kahvaltıdan öğle yemeğine; akşam yemeğinden dostlarla içilen keyifli bir kahveye kadar her şeyi bulabileceğiniz bu güzel restoran-kafe Bakırköy’de sizleri bekliyor. Mutlaka bir gün uğramanızı tavsiye ederiz.

Kitap – Uğultulu Tepeler

Emily Bronte, 1848 yılında gözlerini yumduğunda dünya edebiyatının en güzel romanlarından birini yazdığını bilmiyordu. Edebiyatta kadının yeri olmadığının düşünüldüğü bir tarihte böyle bir kitap, dönemin toplumuna ağır bir tokat gibiydi. Aşk hissiyatını kin ve intikam gibi duygularla yükleyerek anlatan roman, Victoria Dönemi’ndeki İngiltere çayırlarında geçiyor. Kitabın en başından beri göz önünde bulunan karakterler arasındaki bir statü farkı ve kitabı kapağına göre yargılama durumu söz konusu. İçinde “sevgi için yapılanlar” felsefesini barındıran kitap dünya klasiklerinin arasında bile benzersiz bir eser sayılabilir. Sayfalarını çevirirken burnunuza hücum edecek o kitap kokusu, gerçek bir sanat eserinin tesiridir. Belki de Uğultulu Tepeler, tehlikeli bir aşkın çok uzun bir şiiri olabilir. Bize çok uzak olmayan bir geçmişte karmaşık ve kuvvetli hayatların öyküsünü keşfetmek isterseniz bu kitabı okumanız sizin için en iyisi olabilir.

Film – Gifted

Çoğumuzun Captain America olarak tanıdığı Chris Evans’ı bu filmde yeğenine sahip çıkan ve onu büyüten bir dayı olarak izliyoruz. Filmde Chris Evans’ın hayat verdiği Frank Adler karakteri Florida eyaletinde 7 yaşındaki yeğeni Mary’i büyütmektedir. Mary’nin matematik konusunda üstün bir zekası vardır. Bu zekası da annesinden bir armağan olarak ona geçmiştir. Fakat Mary’nin annesi o 6 aylıkken intihar ederek ölmüştür. Bu nedenle de Frank, Mary’nin yeteneğinden dolayı özel bir okula gitmesine karşıdır ve onu devlet okuluna gönderir. Günün birinde Mary’nin anneannesi çıkagelir. Çocuğun yeteneğinden haberi olan kadın onun velayetini alarak özel bir okula göndermek ister. Bunun sonucunda onu kendi katı eğitim anlayışına göre yetiştirmek isteyen anneannesi Evelyn ve onun mutlu bir çocukluk ve ömür geçirmesini isteyen Frank arasında Mary’i sahiplenme yarışı başlar. Sizin de çoğu zaman empati yapmanızı gerektiren ve bolca arada kalacağınız bu filmi izlemenizi tavsiye ederiz!

Dizi – Lost in Space

Uzayda nefes kesen bir yolculuğa ne dersiniz? İşte bu haftaki önerimiz nefesinizi kesecek ve sizi maceraya doyuracak. Lost in Space, uzayda yeni bir koloni kurmak üzere eğitilmiş bir heyetin parçası olan Robinson ailesinin beklenmedik şekilde rotadan saparak kayıp bir gezegene mecburi iniş yapmak zorunda kalmasıyla yaşadıkları olayları ele alıyor. Tehlike ve heyecanın eksik olmadığı diziye aile içi olaylar ve ihanet gibi konular da eklenince olaylar başka bir boyuta taşınıyor. Her bölümünü soluksuz izleyeceğiniz, iki sezonunu da bir çırpıda bitirebileceğiniz bu harika diziye bir bakın deriz!

Tiyatro – Fanatik

“Hayat bir yolculuksa, valizini ailen hazırlar”. Yaşamımızda kendimizi tanımladığımız, uğruna mücadele ettiğimiz kimliklerimizin çoğu ailemizden, çevremizden ve toplumdan, daha karar veremeyeceğimiz bir yaşta kafamıza bir örs gibi bırakılır. Yönetmenliğini Çağrı Şensoy’un üstlendiği ve Michael Önder tarafından yazılan Fanatik, küçük çocukları için en iyisini yapmaya çalışırken kendilerini birbirlerine karşı çatışma içinde bulan bir ailenin komedisidir. Oyunda; Salih Bademci, Neslihan Arslan ve Nurhan Özenen rol alıyor. Fanatik’in prömiyeri, 22 Ocak 2020 Çarşamba akşamı saat 20.30’da Kenter Tiyatrosu’nda gerçekleşecek. Oyunun biletleri, Biletix’ten ve salonun gişesinden temin edilebilir. İyi seyirler dileriz!

Sergi – Andy Warhol Sergisi

Pop-artın önemli temsilcilerinden Andy Warhol’un eserleri 29 Mart’a kadar Uniq Expo’da görülebilir. Ayrıca sergide sadece Warhol’un eserleri değil yine pop-art temsilcilerinden Keith Haring, Roy Lichtenstein ve James Rosenquist gibi isimlerin de eserlerini görebilirsiniz. Sergiye girdiğinizde ise sizi Warhol’un ünlü “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak.” sözü karşılıyor. Warhol’un en ünlü eserlerinden Marilyn Monroe, Campbell Soup ve Flowers’ı görebilirsiniz. Ayrıca bizim en eğlendiğimiz kısım ise Roy Lichtenstein’in Van Gogh odasının enstalasyonu oldu. Kendinizi bir tablonun içindeymiş gibi hissettiğiniz bu enstalasyon aynı zamanda sanatçının en ikonik eserlerinden.

Konser – Jakuzi/Hedonutopia

İlk albümleri Fantezi Müzik ile Bandcamp’te 2017’nin “En İyi Albümleri” listesine giren, büyük festivallerde sahne almış “synth-pop” grubu Jakuzi, elektronik müziği derin vokallerle harmanlayan “Hedonutopia” grubuyla birlikte 25 Ocak Cumartesi günü Lokalize serisi kapsamında %100 Studio’da sahne alacak. Cumartesi günü Zorlu PSM’de alternatif müzik dolu bir gece sizi bekliyor.

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format