Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Kahvely Coffee Shop

Hepimizin aklında dostlarıyla iyi zaman geçirmeyi hayal ettiği bir mekan tablosu vardır. Sıcak, cana yakın ve bizden gibi… İşte, bu mekanın Kahvely Coffee Shop olması büyük bir ihtimal oluşturuyor. İçeriye girdiğinizde farklı ama bir o kadar da hoş olan dekorasyon sizi karşılıyor. Kibar çalışanlar siparişinizi almaya geldiğinde hafif sandviçlerle kendinizi mutlu edebilir, isterseniz de kahvenizi yavaşça yudumlamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Tatlıların güzelliği ise bambaşka bir konu. Bu tatlı kafemizin gayet makul fiyatlardan oluşan ve gösterişten uzak bir menüsü bulunuyor. Bakırköy’e bir gün yolunuz düşerse burayı es geçmeniz üzücü olur. Kaliteli bir zaman geçirmek için rotanız çizildi. İyi eğlenceler!

Kitap – Allah’ın Garibi

Yunan yazar, şair, siyasetçi ve filozof olan Nikos Kazancakis’in bestseller olmuş romanı Hristiyan yaşam ekollerinden Fransiskenlerin kurucusu Assissili Francis’in hayatını ve düşüncelerini anlatıyor. Bu kitabı okumak sadece tarihi bir karakteri tanımak veya edebi bir eserin hazzını almak değil. Kitap; bir insanın nelere yol açabildiğini, fikirlerin yavaşça çöküp değiştiğini, insan çağlarının zamanla büründüğü şekilleri anlatırken sizi bir derinliğin içine fırlatıyor. Herkese ulaşan duygularla kişiyi felsefi düşünmeye sürükleyen kitabımız insanların çok eski zamanlardan beri başına dert olan gerçekleri yüzümüze çarpıyor. Kazancakis’in bu kitabı yazarken göz yaşlarına boğulduğu söylenir, haksız da sayılmaz. Aslında bütün o sayfalar boyunca tek bir soru soruluyor size: İnandıklarınız uğruna nelerden vazgeçebilirsiniz? Şimdiden iyi okumalar!

Film – Parasite

Ülkesine ilk “Altın Palmiye Ödülü”nü getiren Bong Joon-Ho filminde; komedi, dram, korku filmi ve fantastik türlerini denge içinde harmanlıyor. Farklı sosyal sınıflara mensup iki aile üzerinden gide film etkileyici bir toplumsal eleştiri ortaya çıkarıyor. Filmde para kazanabilmek için her türlü yola başvuran fakir bi ailemiz var. Neredeyse sefalet içinde yaşayan, tümü işsiz Seul’lu Kim ailesinin fertleri gerçek kimliklerini bir şekilde saklayarak hile ve kurnazlıkla, birer birer zenginlikleri sınır tanımayan Park ailesinin hizmetine giriyor. Güldüğünüz, ağladığınız, acıdığınız bazen de gerildiğiniz birbirinden çeşitli güzel sahneler var. Oldukça akıcı ve birçok sosyal mesaj veren bu film hakkında daha söylenecek çok fazla şey var ama Bong Joon-Ho’nun bu başyapıtının sizin üzerinizde de aynı vurucu etkiyi yaratması için bir an önce izlemenizi öneriyoruz.

Dizi – Partners for Justice

Bu haftaki önerimiz medikal ve polisiyeyi çok güzel harmanlayan bir Kore dizisi: Partners for Justice. Dizideki olaylar bir savcı olan Jung Yoo Mi ve biraz tuhaf bir Adli Tıp Uzmanı Jung Jae Young’un cinayet davalarını birlikte çözmesi etrafında gelişiyor. Olaylar, olayların akışı ve çözülüşü gerçekten profesyonelce ve ekrana bağlayıcı. Bu nedenle izlerken asla sıkılmıyorsunuz hatta bazen gözünüzü bile kırpmadan izliyorsunuz. Diziyi asıl özetleyen cümle ise şu replik olabilir: “Her temas iz bırakır.” Yani mükemmel işlenmiş cinayet yoktur. Karakterleri ve kurgusuyla sizi kendine bağlayacak, tatilde izlerken sizi hiç sıkmadan akıp gidecek bir dizi arıyorsanız Partners for Justice tam size göre. İyi seyirler!

Sergi – Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisine ev sahipliği yapıyor. Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Beyoğlu’nda bulunan binasının üç katına yayılan sergi, Torosların güney yamacında kurulu Sagalassos antik kentini ve Pisidia Bölgesi’nin tarihini ziyaretçileriyle buluşturuyor. Türkiye’de son yıllarda hazırlanan en kapsamlı arkeoloji projesi olan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Belçika KU Leuven Üniversitesi’nin desteklediği Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi işbirliğiyle hazırlandı. Burdur Arkeoloji Müzesi’nden getirilen 368 eserin yer aldığı sergi, 27 Kasım 2019 – 28 Mayıs 2020 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyaret edilebilecek. Akdeniz’in en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Sagalassos, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor.

Tiyatro – A-normal

Yeni yılda yüzünüzden gülümsemelerin eksik olmaması dilekleriyle sizi kendinizi gülmekten alıkoyamayacağınız bir tiyatro oyunuyla buluşturmak istedik. Yazarı Joe Orton olan A-normal tiyatro oyununun kadrosunu yaptıkları işlerle sıkça duyduğumuz isimler oluşturuyor. Muhteşem tiyatrocularla ve son derece eğlenceli bir konuyla birleşen tiyatro oyunu izleyicinin beklentisini oldukça karşılıyor. Oyunun konusundan bahsedicek olursak; Ünlü bir doktor olan Doktor Prentice (İbrahim Kendirci) psikiyatri kliniğine iş görüşmesine gelen genç kız Geraldine’den (Şimal Makal) hoşlanarak çeşitli bahanelerle genç kızdan bir sürü garip şey yapmasını istiyor ve bunun bir işe alım prosedürü olduğunu dile getiriyor. Fakat doktor hem kendi hem de genç kızın başına nelerin geleceğini bilmiyor. Gece hayatına düşkün olan eşi Bayan Prentice (Melis İşiten) ve ardından denetim için gönderilen Doktor Rance’in (Ünal Silver) gelmesiyle bütün olay örgüsü değişmeye başlıyor. Ardından olaylara dahil olan polis memuru (Erdem Kahraman) ve otel görevlisi (Berk Çanakoğlu) ile işler içinden çıkılamayacak bir hal alıyor. Karakterlerimiz bir anda kendilerini ulusal bir soruşturmanın tam ortasında buluyor. Aslında her şey bir psikiyatri kliniğinde gerçekleşebilecek kadar normal olsa da bir iş görüşmesiyle başlayan hikayenin ne kadar yoldan çıkabileceğini şahit oluyoruz. İstanbul ve Ankara’da çeşitli mekanlarda sergilenmeye devam edilen oyunun kendinize verebileceğiniz çok güzel bir mola olabileceğini düşünüyoruz. Son olarakta; “Şimdi ellerinizi başınızın arkasına koyarak kanepeye uzanın ve en sevdiğiniz hikayenin sonunu hayal edin…”Şimdiden iyi seyirler!

Konser – Şebnem Ferah

Şarkılarını dinlemekten bıkmadığımız, 7’den 70’e herkesin sevdiği Şebnem Ferah 11 Ocak Cumartesi günü 21.00’de Bostancı Gösteri Merkezi’nde sevenleriyle buluşacak. Sil Baştan, Can Kırıkları, Hoşçakal, Yağmurlar gibi sevilen şarkılarını canlı olarak dinlemek ve müzikle dolu harika bir gece geçirmek isterseniz bu konseri kaçırmayın deriz. Şimdiden iyi eğlenceler!

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format