Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Pembe Dükkan

Bu haftaki durağımız Kartal’ın gözde mekanlarından olan Pembe Dükkan. Karşılıklı iki kafeden oluşan Pembe Dükkan sizi geçmişe götürüp, nostaljik bir şölen yaşatacak. İçeri girdiğinizde yanan soba ile beraber Yeşilçam aktörlerinin duvarlardaki çizimleri ile plak müziklerinin eşsiz uyumu içinizi ısıtacak. El örmesi masa örtülerini, vosvosları ve çevirmeli telefonları görünce kendinizi 90’larda hissedeceksiniz. Eğer 90’lardan birkaç parça hatıra almak isterseniz bu kafenin içindeki “Velhasıl Bakkaliyesi”neen satın alabilirsiniz. Pembe Dükkan’ın hafta sonlarının vazgeçilmezi serpme kahvaltılarını tavsiye ediyoruz. Kafe en az görünüşüne önem verdiği kadar kahvaltılarını da itina ile hazırlıyor. Eğer kahvaltı yerine kısa ziyaretleri tercih ederseniz waffle da tercih edebilirsiniz. Siz de geçmişe tatlı bir yolculuk yapıp güzel zaman geçirmek istiyorsanız Pembe Dükkan’ı ziyaret edebilirsiniz.

Kitap – Beyoğlu Rapsodisi

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit’in 2003 yılında yazıp polisiye romandaki başarısını tekrar gözler önüne serdiği mutlaka okunması gereken bir roman. Bu kitap üç çocukluk arkadaşın hikayesi ve bir cinayet araştırmasının arkadaşlardan birine sıçraması sonucu ortaya çıkan sıra dışı bir hikayeyi konu alıyor. Arkadaşların koşuşturmacalı hayatına eşlik ederken aynı zamanda Beyoğlu’nun muazzam tasviri sizi kitabın içine alıp götürüyor. Sonuna yaklaştıkça bitmesini istemediğiniz bu kitapta Ahmet Ümit size birçok noktada sesleniyor: “Hayat kudurmuşçasına akan bir ırmağa benzer, insanoğlu ise bu ırmağın azgın sularında yolculuk yapan bir dal parçasına. Bu yolculukta değişmeyen iki olgu vardır; ilki yalnız olduğun, ikincisi ise ne kadar uzun sürse de yolculuğunun ölümle sınırlı olması.”

Film – Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği, bir grup öğrencinin katı kurallar ve otorite baskısına boyun eğmeyerek özgürlüğü bulmalarını ele almıştır. Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı yüksek prestijli bir okulda okuyan öğrencilere gelenek, disiplin ve mükemmelliyetçilik dayatması yapılmaktadır. Burada eğitimin felsefi akımlarından olan daimicilik felsefesinin etkisini görüyoruz. Felsefik yanı dışında aslında bu öykü bize hayatın her anının nasıl geçtiğinin farkında olmamızı ve bu zamanı iyi değerlendirmemiz gerektiğini, kısaca mutlu olabilmek için kendimizi gerçekleştirmemiz gerektiğini öğretmektedir. En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü almış, dünyanın gördüğünüz kadar olmadığını kanıtlayacak bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. Şimdiden iyi seyirler dileriz!

Dizi – Atiye

Atiye, İstanbul’da ailesi ve sevgilisi Ozan ile sade ve mutlu bir hayat sürdürmektedir.  Ayrıca hayatı boyunca hep aynı sembolü çizen bir ressamdır. Bir gün bu sembolün Göbeklitepe’de bulunduğunu gazetede okuyor ve hemen Urfa’ya gidiyor. Sembolün kaşifi Erhan ile yolları kesişiyor. Atiye sesler duyup bazı halüsinasyonlar görmeye başlayınca işler ciddiye biniyor. Bu gizemi bir şekilde çözmek istiyor ve bu işin peşinden gidiyor. Dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe’nin henüz yeni keşfedilen bir bölümünde bulunan sembolü Atiye yıllardır nasıl ve neden çiziyor olabilir? Bu mistik ilişkinin hikayesi nedir? Yeni çıkan bu Netflix yapımı diziye merak uyandıran senaryosu ve Beren Saat, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun ve Mehmet Günsur  gibi isimleri barındıran kadrosu için bir göz atın deriz! 

Sergi – Mitoloji

Bu hafta son sergi haftasını geçiren “Mitoloji”, 3B modelleme ve hareketli grafikler içeren, her öğrencinin kendi bakış açısını yansıtıyor. Sergide kullanılan 3B modelleme tekniğini açıklamak gerekirse, 3 boyutlu bir nesnenin veya şeklin matematiksel bir temsilini oluşturmak için yazılım kullanarak ortaya çıkarma diyebiliriz ve sergimizde bu tekniğin ustaca kullanıldığını görebiliriz. Aynı zamanda interaktif bir sergi olup gelmeden önce “Artivive” uygulamasını indirenlere görsel bir şölen sunduğunu da söyleyebiliriz. Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde sergilenen bu sergi, gerçekten öğrencilerin ustalıklarını ve bu işe olan sevgilerini sergiyi gezen insanlara hissettiriyor. Bu sergi gibi daha niceleriyle görüşmek üzere, iyi haftalar!

Tiyatro – Alice Müzikali

Koca bir yılı geride bırakıp yeni bir yıla gireceğimiz bu hafta fantastik bir dünyaya yolculuk etmek ister misiniz? Lewis Carroll tarafından yazılan “Alice Harikalar Diyarında” Serdar Biliş’in yönetmenliği ve Beyhan Murphy’nin koreografisi ile çağdaş bir müzikal uyarlama olarak sahnedeki yerini alıyor. “Alice” adı ile izleyicisiyle buluşmakta olan müzikalde Serenay Sarıkaya “Alice” olarak izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanırken, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” rolü ile başrolleri paylaşacak. Bu hafta da devam eden müzikalin gösterimleri nisan ayına kadar mevcut. müzikalin konusu ise şöyle: Kendini yaşadığı hayatın içerisine sıkışmış hisseden Alice, bir mobil uygulamanın çağrısına uyar ve beyaz tavşanı takip ederek sanal bir dünyanın içine dalar. Alice, hayal gücü zenginliğiyle bu yeni evrende kendi cesaretini sınayacak; korkularıyla, arzularıyla baş başa kalacaktır. Ayrıca müzikal; dev sahne prodüksiyonu, etkileyici görsel efektleri, benzersiz kostümleri, müzikleri ve birbirinden yetenekli oyuncu kadrosu ile büyüleyici bir sahne şovu da sunuyor. Biz şimdiden yerinizi ayırtmanızı öneririz. İyi seyirler!

Konser – Tuğkan

Son zamanlarda adından defalarca söz ettiren, şarkılarıyla çoğu kişinin duygularına tercüman olan genç şarkıcı Tuğkan, 4 Ocak Cumartesi günü saat 22:00’da IF Performance Hall’da sahneye çıkıyor. Eğer siz de müzik dolu güzel bir gece geçirmek istiyorsanız  kaçırmamanızı tavsiye ederiz. İyi eğlenceler.

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format