Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe-Chocolate Sarayı

Bu haftaki rotamız Beşiktaş’ın gözde mekanlarından Chocolate Sarayı. Kapıdan girer girmez çikolata kokusu sizi karşılıyor, menüyü incelediğinizde ise sadece çikolata olmadığını atıştırabilmeniz için bir çok krep alternatifi olduğunu göreceksiniz. Ayrıca Chocolate Sarayı special kreplerinde oldukça iddialı. Atıştırmalık isteyenler için ‘Special Sebzeli Krep’i öneriyoruz. Yumuşacık hamuru, cherry domatesi ve hafif nane tatlarıyla leziz bir krep. Tatlı olarak bizim tercihimiz kafenin özel tatlısı olan “Pizza Brownie” enfes brownie keki üstünde bol çikolatası ve etrafını çevreleyen kivi, muz, çilek size adeta bir meyve şöleni sunarak tadı damağınızda bırakacak. Hafif meyve tatlarının tatlının tadını yumuşatmasından dolayı size “tam kıvamında” dedirtecek bir tatlı olduğundan şüpheniz olmasın. Yolunuz Beşiktaş’a düştüğünde kafenin kreplerinden ve tatlılarından denemeyi unutmayın deriz!

Kitap-Uçurtma Avcısı

Bir Afgan tarafından, İngilizce yazılmış ilk roman olma özelliğini taşıyan: Uçurtma Avcısı. Khaled Hosseini tarafından kaleme alınan roman; sömürgecilik, insanlık dramları ve insanlığa yönelik farklı yaklaşımları ile bütün dünyada geniş bir yankı uyandırmış ve birçok dile çevrilmiştir. Kitap baş kahraman olan Emir’in hikayesini anlatmakta. Aynı zamanda çocukluk arkadaşı Hasan ile aralarında geçenler ve bunun Emir üzerindeki etkileri yer alıyor. Birlikte büyüyen bu iki arkadaşın yolları ise Afganistan’da Sovyet işgalinin başlamasıyla ve Emir ile babasının ABD’ye göç etmesiyle ayrılıyor. Yer yer sizi ağlatsa da mükemmel bir kurguya sahip bu romanı hala okumadıysanız bu hafta okunacaklar listenize eklemeyi unutmayın!

Film-Marriage Story

Marriage Story, iyi eğitim almış, yeteneklerini işine katmış entelektüel bir çiftin, Charlie ve Nicole’ün, avukatların insafsızlığında savrularak halletmeye çalıştıkları bir ayrılık hikayesi. Charlie, doğup büyüdüğü Indiana’dan New York’a gelmiş, Nicole’ün söylediğine göre bir New York sakininden daha New York’lu bir tiyatro yönetmeni. Nicole ise oynadığı gençlik filminin ardından sinema ya da televizyon kariyerine başarıyla devam edebilecekken Charlie’yle New York’a gelmiş Los Angeles’lı bir oyuncu. Dışarıdan oldukça güzel ilerleyen bir evlilikleri ve bir çocukları olsa da zaman ilerledikçe aralarında çatışmaların ve anlaşmazlıkların oluşması sonucu durum ayrılığa kadar ilerlemiştir. Filmde samimi bir anlatış biçimi hakim bu yüzden her sahnenin duygusunu hissettiren bir film olmuş. Adam Driver ve Scarlett Johansson’ın oyunculuklarını izlemekten son derece keyif alacaksınız. Bu hafta ne izlesem diyorsanız bizden size tavsiye!

Tiyatro- Aziz Dostum Çehov

Bu haftaki rotamız tabii ki “Aziz Dostum Çehov”

Anton Çehov’un yazdığı Yılmaz Gruda’nın çevirdiği ve Yönetmen koltuğunda Zafer Alagöz’ün oturduğu bu oyunda; Erdinç Gülener, Eylem Yıldız, Emre Başer ve Deniz Denker rol almakta. Sistemlerin ve yönetimlerin değiştiği coğrafyalarda insanın aynı kalması beklenemez ancak bu süreç son derece sancılı ilerler. İnsanlar değişir, dönüşür ama kısa vadede eski-yeni kültürel şokunu benliklerinden silemezler. Bir evlenme teklifi evlenme arzusundaki bir kadının takıntılarını ve bir türlü iletişim ortamı bulamadığı eş adayıyla yaşadığı münakaşaları anlatır. Tütünün zararlarını ve baskın bir eş tarafından 33 yıl istemediği bir hayat yaşayan adamı konu eder ancak sorun ne tütünün zararlarıdır ne de evliliktir. Asıl sorun, insanın bir türlü içinde yüzmekten kurtulamadığı bunalım deryasıdır, bu deryada  cankurtarana ulaşma çabasıdır. Çehov’un kalemindeki tutarlılık, bu oyunda da karşımıza çıkmakta ve değişen zaman ve mekanlara rağmen değişmeyen insanı anlatmaktadır. Belki de asıl cankurtaran yazarın kendisidir? Kim bilir? Siz bilirsiniz!

Dizi-The Crown

Netflix’in en büyük projelerinden bir tanesi olan bu dizi, Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını ve 1945 sonrası dünya tarihini, siyasi çatışmalarını yakından ele alıyor. Sadece kraliçeyi değil aynı zamanda Windsor ailesinin içerisindeki dramayı ve tutkuyu tabloya benzeyen sahneler ve güzel müzikleriyle izleyicilere sunuyor. Öyle ki Kraliçe Elizabeth’in de bu diziyi takip ettiği söyleniyor. Üstün performanslar içeren bu diziyi izlenecekler listenize kesinlikle eklemenizi ve en kısa zamanda başlamanızı öneririz. Şimdiden iyi seyirler!

Sergi-Yol Arkadaşı

Yakut Ayverdi’nin “Yol Arkadaşı” isimli heykel sergisi, 15 Aralık Pazar günü Galeri Işık’ta sergilenmeye başlandı. Sanatçı Yakut Ayverdi’nin, kadının sosyokültürel yaşam alanı içinde yaşadıklarını tüm hassasiyeti ile ele aldığı “Yol Arkadaşı” adlı sergi yaşamımıza dokunuyor. Sergi aşılan(nasıl) ve aşılamayan(neden) yolları, yaşanmışlıkları ve yaşan(a)mamışlıkları kadın kimliği üzerinden irdeliyor. Yakut Ayverdi’nin sergisinde, gözlemci kimliği ile duygu dolu eserleri izleyicisi ile buluşturuyor. Bize çok dokunan bu sergiyi ziyaret etmenizi öneririz. Sergi 30 Aralık’a kadar sergilenmeye devam edilecek. Bol sanatlı haftalar!

Konser-Gaye Su Akyol

Son albümü “İstikralı Hayal Hakikattir” ile büyük sükse yaratıp geçtiğimiz günlerde Londra’da düzenlenen 11. Songlines Müzik Ödülleri’nde “En İyi Sanatçı” ve “ELLE Style Awards 2019″da “Yılın Müzik Yıldızı” ödüllerini kazanan Gaye Su Akyol 19 Aralık Perşembe gecesi Babylon’da sahne alacak. Anadolu Rock’ın yeni temsilcilerinden olan Gaye Su Akyol’u İstanbul’da yakalamışken bu konseri kaçırmayın!

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format