Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Willion Pizza

Bu hafta öğrencilerin gözde mekanlarından biri olan Willion Pizza’dayız. İçeri girdiğiniz anda kapıda bulunan taş fırın sizi karşılıyor. Mekanın en önemli özelliği her kitleye hitap etmesi; sebzeliden etliye, tavukludan deniz ürünlü pizzaya kadar 25 çeşit pizza var. Pizzalar New York usulü yapılıyor ve hamurlar günlük açılıyor. Ayrıca sosları da kendileri yapıyorlar. Willion ismi ise Haydar Bey ve Rıza Bey’in isimlerinin anlamlarından geliyor: Will+Lion şeklinde. Sloganları ise, “Pizza at willion feels like a million.” Eğer Beşiktaş’taysanız bu pizzacıyı kaçırmayın deriz.

Kitap – Siddhartha

“Bilgi bir başkasına aktarılabilir, bilgelikse hayır.” Nobel ödüllü Alman Yazar Hermann Hesse’in kaleme aldığı Siddhartha, başkahramanımızın benlik arayışını ve iç barışa yönelimini anlatıyor. Gezgin bir dilenci olarak yola çıkan Siddhartha’nın hikayesi zaman zaman hayal kırıklığı ile karşılaşsa da kahramanımızın hayatı, yoksul bir kayıkçının yanına yerleştikten sonra “Nehri dinle, o sana her şeyi anlatacak.” diye öğüt veren kayıkçıya kulak vermesiyle değişiyor. Siddhartha, arzularının çatışmasından kurtuluyor ve kendini hayat akışının huzuruna bırakarak amacına ulaşmış oluyor. Roman üslubuyla bizi biraz zorlasa da insanın kendini arayışını Budizm felsefesiyle harmanlayarak bizi arayışa yöneltiyor. Kitabı mutlaka okunmanızı tavsiye ederiz.

Film – Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Birini aklınızdan silebilirsiniz, ama onu kalbinizden atmak bambaşka bir hikayedir.” Michel Gondry tarafından yönetilen ve 2004’te vizyona giren Eternal Sunshine of the Spotless Mind, izlemeye ilk başladığınızda size sıradan bir aşk filmi izleyeceğinizi düşündürüyor fakat ilerleyen dakikalarda işlerin ne kadar karmaşık bir hale geleceğini hissediyorsunuz. Filmde Clementine ve Joel isimli bir çiftin hikayesi anlatılıyor. Bu çift 2 senenin ardından ayrılmaya karar veriyor ve Clementine Joel ile ilgili anılarını sildiriyor. Bu duruma üzülen Joel de aynı doktora giderek Clementine ile olan anılarını sildirdirmeye karar veriyor. Bir gece doktorun ekibi Joel’in beynine girerek anılarını silmeye başlıyor ancak hiçbir şey söylendiği kadar kolay olmuyor çünlü anlık bir sinirle ve kırgınlıkla verdiği bu karar, güzel anıları görmeye başladıkça pişman olmasına sebep oluyor. Aşkın kader olduğunu ve ona hiçbir şeyin engel olamadığını hissettiren bu filmi hala izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririz. İyi seyirler!

Dizi – See

Virüslerin altüst ettiği bir dünyayı konu alan dizilere bir yenisi daha eklendi. See, dünyaya yayılan ölümcül bir virüs yüzünden popülasyonun iki milyonun altına düşüp geriye kalan tüm insanların kör kalmasıyla körlük devrini konu alan Apple TV’nin yarattığı kaliteli bir dizi olarak hayatımıza bu sene girdi. Doğan her çocuğun kör olması, dolayısıyla dünyada var olan ve insanların inşa ettiği yapıların unutulup dinselleştirilmesine yol açan dizide görmek, tanrısal bir yetenek olarak bilinmektedir. Görebilme yeteneğine sahip olan insanları “cadı” diye nitelendirerek öldürülmeleri gerektiğini kendilerine kabul ettiren insanlara karşı, görebilme yeteneğine sahip iki kardeşin verdiği hayatta kalma savaşını konu edinen bir yapıttan bahsediyoruz. Henüz 8 bölümü yayınlanmış olan dizi birçok insan tarafından beğeniyi çoktan yakaladı. Nam-ı değer Khal Drogo’yu hayranlıkla seyredeceğiniz diziye bir an önce başlamanızı öneririz!

Tiyatro – Aşk Geçmişim

Bu hafta anti-romantik komedi tadında bir oyun izlemeye ne dersiniz? İskoç yazar D.C Jackson’un yazdığı, Tuğrul Tülek’in yönettiği, Pangea ve Tatlı Ekşi Tiyatro’nun ortak yapımı olan bu oyun sizi günümüz ilişkileri hakkında hem güldürüp hem de derin düşüncelere daldıracak. Rıza Kocaoğlu, Şebnem Bozoklu ve Melisa Doğu’nun oynadığı 2 perdelik oyun; kurumsal bir şirkette çalışan Tom ve Amy’nin arasında geçen fırtınalı bir ilişkiyi konu alırken kadın erkek ilişkilerine dair güzel tespitlere yer veriyor. Hayatın koşuşturması içinde kendi yaşantısını kurmaya çalışan insanların farkında olmadan büyük bir şehrin kalabalığında gittikçe yalnızlaştığı anlatılıyor. Oyun 12, 18 ve 26 Aralık tarihlerinde Uniq Hall İstanbul’da gösterimde olacaktır. İyi seyirler!

Sergi – Soyut Somut Sentezi Resimler

Bu haftaki sanat rotamız Ali Özçelik’in “Soyut Somut Sentezi Resimler’’ isimli sergisi oluyor. Ressam Ali Özçelik sergisiyle ilgili olarak çalışmalarında geometrik düzen kurmaya çalışıyor. Çoğunlukla somut nesneler kullanarak onları belli bir şekilde bir araya getirerek soyut kompozisyonlar oluşturuyor. Bu soyut kompozisyonlarda katı bir geometrik düzen yerine, yer yer doğaya yaklaşan biçim ilişkileri ortaya çıkıyor. Resimleri genel olarak tanıdık görüntüler anımsatsa da resmin bütününde soyutlamanın üstünlüğü görünüyor. Sizin de ilginizi çektiyse 26 Kasım’dan 12 Aralık’a kadar sürecek olan bu sergiyi pazar günleri hariç Şişli’de bulunan Galeri Işık’ta ziyaret edebilirsiniz.

Konser – Büyük Ev Ablukada

Yerli sahnenin en çılgın isimlerinden Büyük Ev Ablukada “Mutsuz Parti Şekli”yle yeni bir şeyler denemeye hazırlanıyor. Bol sürprizli bu harika geceyi yıllar sonra internette izlerken “Keşke orda olsaydım!” dememek için karanlık bir Aralık akşamında Büyük Ev Ablukada’nın şarkılarıyla dans ederek aydınlanın. Üstelik bu harika deneyimi 2 gece üst üste de yaşayabilirsiniz. Büyük Ev Ablukada 13-14 Aralık’ta DasDas’ta tarihe geçecek bu gece için sizi bekliyor!

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format